Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony przez Urząd...
https://pexels.com/
podatnik.info

Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony przez Urząd Skarbowy?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jak sprawdzić, czy PIT został rozliczony?

Jeśli rozliczenie PIT przekazaliśmy w formie papierowej, możemy skontaktować się z Urzędem Skarbowym telefonicznie i zapytać o status zeznania podatkowego. Jeśli rozliczenie PIT przekazaliśmy w formie elektronicznej, możemy sprawdzić stan rozliczenia PIT w e-Urzędzie Skarbowym, który jest portalem stworzonym przez Ministerstwo Finansów. Gdy się tam udamy oraz klikniemy na napis e-Urząd Skarbowy, nastąpi przekierowanie na stronę gdzie z kolei należy kliknąć na niebieski przycisk z napisem zaloguj się i wybrać sposób logowania do e-Urzędu Skarbowego.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się na trzy sposoby - za pomocą Profilu Zaufanego, aplikacji mObywatel i danych podatkowe z lat ubiegłych.

Na stronie głównej e-Urzędu Skarbowego klikamy na panel z napisem Twój e-PIT. Na górze strony znajdują się cztery sekcje - bieżące dokumenty, złożone dokumenty, dokumenty źródłowe i historia logowań.

Klikamy na sekcję złożone dokumenty i wybieramy rok, za który się rozliczamy. Wkrótce potem na ekranie wyświetli się status deklaracji PIT i informacja o zwrocie nadpłaconego podatku.

Urzędowe poświadczenie odbioru a podatnicy.

Numer urzędowego poświadczenia odbioru (UPO) to numer nadawany w celu poświadczenia poprawnego przyjęcia deklaracji podatkowej przez organ podatkowy. Jest to bardzo ważny numer, ponieważ potwierdza poprawność wysyłki deklaracji PIT przez internet.

Innymi słowy, otrzymanie numeru urzędowego poświadczenia odbioru potwierdza, że deklaracja podatkowa przekazane w formie elektronicznej do Urzędu Skarbowego faktycznie znajduje się w Urzędzie Skarbowym. Warto wspomnieć, że data otrzymania numeru urzędowego poświadczenia odbioru stanowi też potwierdzenie daty złożenia deklaracji podatkowej.

Numer urzędowego poświadczenia odbioru jest nadawany wyłącznie tym deklaracjom podatkowym, którym udało się uzyskać status 200. Status 200 oznacza, że deklaracja podatkowa została zweryfikowana pozytywnie. Każdy status inny niż 200 przyczynia się do odrzucenia deklaracji podatkowej.

W większości przypadków, numer urzędowego poświadczenia odbioru jest nadawany krótko po tym, jak deklaracja podatkowa została zweryfikowana pozytywnie. Niestety, w sytuacji, gdy system informatyczny odpowiedzialny za przetwarzanie deklaracji podatkowych jest przeciążony i przyjmuje znaczną liczbę deklaracji PIT, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że czas oczekiwania na nadanie numeru urzędowego poświadczenia odbioru wydłuży się z kilku minut do kilku lub kilkunastu godzin. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce pod koniec terminów określonych na złożenie deklaracji podatkowych. Ze względu na to zaleca się składanie deklaracji podatkowych z wyprzedzeniem.

Numer urzędowego poświadczenia odbioru należy przechowywać aż do przedawnienia zobowiązania podatkowego, które wynika z danej deklaracji podatkowej, czyli przez pięć lat.

Czy e-PIT ma pierwszeństwo nad formularzem papierowym?

Nie, e-PIT nie ma pierwszeństwa nad formularzem papierowym. Jeśli zdecydujesz się na złożenie zeznania podatkowego w formie papierowej, to Urząd Skarbowy weźmie pod uwagę zeznanie podatkowe w tej formie, i w takiej sytuacji zeznanie podatkowe w formie elektronicznej nie będzie brane pod uwagę.

Zwrot nadpłaconego podatku.

Jeśli deklaracja podatkowa została przekazana w formie tradycyjnej, Urząd Skarbowy ma dziewięćdziesiąt dni na zwrot nadpłaconego podatku. Jeśli deklaracja podatkowa została przekazana w formie elektronicznej, zwrot podatku powinien nastąpić w ciągu czterdziestu pięciu dni. Jeśli składający posiada Kartę Dużej Rodziny, czas ten ulega skróceniu. W takim przypadku zwrot podatku powinien pojawić się w trzydzieści dni od złożenia deklaracji PIT. W większości przypadków zwrot nadpłaconego podatku następuje w ciągu kilku dni.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!