Jak rozliczyć podatek z Kryptowalut za 2018 w PIT 2019
freeimages
Podatnik.Info

Jak rozliczyć podatek z Kryptowalut za 2018 w PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Należy jednak pamiętać, że wirtualna inwestycja rządzi się takimi samymi prawami jak te tradycyjne. Rozliczenie kryptowalut, zakupionych podczas mijającego roku podatkowego, musi zostać przeprowadzone przy użyciu deklaracji PIT-36, którą można uzupełnić w programie PIT.

  

Czy rozliczenie kryptowalut jest konieczne?

Ethereum, Lisk, Dogecoin i wiele, wiele innych – ilość dostępnych kryptowalut jest już trzycyfrowa. Mimo nieustannego pojawiania się kolejnych nowych, wirtualnych pieniędzy, na rynku wciąż niepodzielnie króluje Bitcoin. Kryptowaluty przestały być jedynie egzotyczną ciekawostką, a stały się zauważalnym elementem inwestycyjnym. Pomimo widocznego spadku zainteresowania tą tematyką w 2018 roku (w porównaniu do boomu z końca 2017 r.), transakcje kryptowalutami wciąż stanowiły rozpoznawalny segment obrotu finansowego.

  

Początkujący inwestor, decydujący się na ulokowanie swych funduszy na rynku wirtualnych pieniędzy, musi jednak pamiętać o swoich zobowiązaniach fiskalnych. Rozliczenie kryptowalut nie różni się w żaden sposób od działań, podejmowanych w przypadku „tradycyjnych” inwestycji. Podatnik jest zobowiązany do uwzględnienia zysków bądź strat z rynku kryptowalut w zeznaniu podatkowym PIT-36. Jeśli celowo utajni swoje zarobki, związane z handlem wirtualnymi walutami, czekają go konsekwencje prawne ze strony urzędu skarbowego. Decydując się na obrót kryptowalutami, należy mieć na uwadze wysokość opodatkowania. Przekraczając odgórnie wyznaczoną kwotę, na rozliczenie kryptowalut może zostać nałożony podatek o wysokości 32%.

  

By poprawnie przeprowadzić rozliczenie kryptowalut, należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36, który bez trudu można wypełnić przy użyciu programu PIT. W celu poprawnego uzupełnienia deklaracji PIT-36, łączna suma, za którą zostały sprzedane waluty, powinna zostać wpisana w rubrykę 74. Łączną wartość nabytych przez podatnika wirtualnych walut, należy wpisać w rubrykę 75. Aby uniknąć problemów związanych z poprawną dokumentacją dokonanych transakcji, podatnik powinien posiadać potwierdzenia kupna i sprzedaży wirtualnej waluty.

 

Czy rozliczenie kryptowalut wpływa na wysokość podatku?

Rozliczenie kryptowalut wiąże się z kwotą 18% bądź 32% podatku. Jego ostateczna wartość zależy od łącznych dochodów, osiągniętych w ramach przeprowadzonych inwestycji. Jeśli przekroczą one 85 528 zł, podatnik zostanie obarczony wyższą stawką podatkową. Jeśli inwestor dokona malwersacji, mających na celu obniżenie wartości podatku do zapłaty, dokona wówczas przestępstwa skarbowego. W przypadku, w którym podatnik inwestuje w handel kryptowalutą dużą ilość gotówki, powinien rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej. W przypadku uiszczenia podatków PIT oraz CIT, działalność przedsiębiorcy będzie nosiła znamiona uregulowanej prawnie.

  

Uzupełnienie deklaracji i rozliczenie kryptowalut w bezpieczny i wygodny sposób umożliwia program PIT. Aplikacja zaprezentuje podatnikowi wyliczenia związane z dokonanym przez niego obrotem wirtualną walutą. Kompletna deklaracja, wraz z niezbędnymi załącznikami i należnymi ulgami, może wówczas zostać przesłana prosto do Ministerstwa Finansów, a użytkownik otrzyma stosowne poświadczenie odbioru.  

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT 2019 – zmiany w opodatkowaniu kryptowalut