Jak rozliczyć podatek od darowizny w PIT 2018/2019?
FreeImages
Podatnik.Info

Jak rozliczyć podatek od darowizny w PIT 2018/2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Niezależnie od rodzaju relacji pomiędzy darczyńcą a obdarowywanym, urząd skarbowy może nałożyć podatek od darowizny. Czy podatnik będzie mógł uniknąć jego zapłaty?

 

Podatek od darowizny – czym jest i ile wynosi w 2019?

Podatek od darowizny będą zobowiązane uiścić osoby fizyczne, które kosztem majątku osoby obdarowującej znalazły się w posiadaniu pieniędzy, rzeczy bądź praw. Zasady pobierania podatku od darowizny oparte są o Ustawę o podatku od spadków i darowizn – zgodnie z jej brzmieniem, podatek od darowizny jest podatkiem bezpośrednim, który płaci się od zwiększonego dzięki darowiźnie majątku.

 

Podatek od darowizny różni się w zależności od swej wartości i relacji pomiędzy darczyńcą a obdarowywanym. Zgodnie z literą prawa, wyróżnić można trzy grupy podatkowe – przynależność do poszczególnej grupy (i związana z nią wysokość opodatkowania i kwoty wolnej od podatku) wynika ze stopnia pokrewieństwa i spowinowacenia. Wysokość zobowiązania podatkowego spada ze wzrostem pokrewieństwa.

  

Wysokość kwoty wolnej i podatku, w zależności od stopnia relacji, prezentuje się następująco:

  • W grupie I znajdują się osoby najbliżej spokrewnieni i spowinowaceni, takie jak małżonek, dzieci, rodzice, wnuki, prawnuki, dziadkowie, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. Darowizna od osoby z tej grupy jest zwolniona od podatku do kwoty 9 637 zł. Osoby należące do tej grupy mogą być całkowicie zwolnione z podatku od darowizny, jeżeli nie ma ona charakteru pieniężnego.

  • Grupa II to dzieci rodzeństwa, bracia i siostry rodzeństwa, rodziców i małżonka, szwagrowie,  zstępni i małżonkowie pasierbów, jak również małżonkowie innych zstępnych. W przypadku grupy II, maksymalna kwota wolna od podatku jest ustalona na poziomie 7 276 zł.

  • W grupie III znajdują się pozostali darczyńcy, których darowizna jest zwolniona z podatku do wysokości 4 902 zł.

 

W przypadku darowizny przekraczającej kwotę wolną od podatku, obliczeń dokonuje się według poniższego wzoru:

Wysokość darowizny

I grupa podatkowa

II grupa podatkowa

III grupa podatkowa

do 10 278 zł

3%

7%

12%

10 278 zł – 20 556 zł

308, 30 zł + 5% nadwyżki ponad 10 278 zł

719, 50 zł + 9% nadwyżki ponad 10 278 zł

1233, 40 zł + 16% nadwyżki ponad 10 278 zł

od 20 556 zł

822, 20 zł + 7% nadwyżki ponad 20 556 zł

1 644, 50 zł + 12% nadwyżki ponad 20 556 zł

2 877, 90zł + 20% nadwyżki ponad 20 556 zł

 

Jak wypełnić podatek od darowizny za 2018

Zgodnie z informacjami podanymi powyżej, darowizny otrzymane od członków rodziny w ramach I grupy podatkowej, mogą być zwolnione z odpowiedniego podatku. Konieczne jest jednak zgłoszenie takiego faktu w przypadku, w którym darowizna przekracza określoną w ustawie wartość 9 637 zł. Na dopełnienie formalności podatnik ma 6 miesięcy, liczonych od otrzymania darowizny. Do zgłoszenia darowizny przeznaczony jest formularz SD-Z2. 

 

WYPEŁNIJ PIT ONLINE 2018/2019 JUŻ DZIŚ!

  

Sama umowa przekazania powinna być sporządzona na piśmie, a podarowanie np. nieruchomości powinno posiadać formę aktu notarialnego.  Warto również pamiętać, iż kwota wolna od podatku dla grupy I dotyczy darowizn od konkretnej osoby na przestrzeni ostatnich 5 lat – jeśli syn dostawał od swoich rodziców 4000 zł rocznie darowizny (np. w celu oszczędzania na zakup samochodu), obowiązek złożenia druku SD-Z2 pojawi się dopiero w trzecim roku otrzymywania tej sumy.

 

Wiedząc na czym polega podatek od darowizny, podatnik może wykorzystać nowo nabytą wiedzę przy okazji złożenia druku SD-Z2. Warto również zapoznać się z możliwościami oferowanego programu PIT, dzięki któremu coroczny obowiązek złożenia zeznania podatkowego może zostać spełniony prościej niż kiedykolwiek. Nie zwlekaj, przetestuj program PIT już dziś!

 

Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Beata Michoń

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć dwa samochody w jednoosobowej działalności?