Jak rozliczyć Bitcoin i inne Kryptowaluty w PIT?
https://pixabay.com/
mf.gov.pl

Jak rozliczyć Bitcoin i inne Kryptowaluty w PIT?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zgodnie z nią należy powiadomić Urząd Skarbowy o każdej transakcji przy użyciu bitcoinów i altcoinów. Do tej pory interpretacje ministerstwa skłaniały się ku opodatkowaniu zamiany kryptowalut na waluty tradycyjne. Teraz jednak opodatkowaniu będą podlegać również zamiany jednego rodzaju kryptowaluty na inny. Oznacza to, że osoba, która zamienia np. bitcoina na litecoiny, również musi rozliczyć taką transakcję w urzędzie podatkowym. Według Ministerstwa Finansów nadal nie trzeba jednak rozliczać się z wykopywania kryptowalut.

Jak rozliczać się z posiadanych kryptowalut? Osoby fizyczne

Inwestycja środków w kryptowaluty możliwa jest bez zakładania działalności gospodarczej, przynajmniej dopóki transakcje z ich udziałem będą wykonywane sporadycznie. Osoby fizyczne, które w ciągu roku dokonają sprzedaży kryptowalut, nie muszą płacić zaliczek na podatek dochodowy. Rozliczają one swoje przychody dopiero w zeznaniu rocznym, na formularzu PIT-36 w polu prawa autorskie i inne prawa. Przychody te można pomniejszyć o poniesione koszty, które wpisuje się w polu nr 75 formularza PIT-36. Aby obliczyć dochód osoby fizycznej, należy wziąć pod uwagę wartość sprzedanych jednostek po zastosowanym kursie i wartość kryptowalut po cenie, za jaką je nabyliśmy. Jeśli wartości te wyrażone są w walucie innej niż złoty, konieczne jest ich przeliczenie zgodnie ze średnim kursem NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający datę wpływu wynagrodzenia na rachunek.

Jak przedsiębiorcy rozliczają transakcje kryptowalutami?

Osoby prowadzące działalność obejmującą transakcje kryptowalutami powinny zaktualizować kod PKD, dopisując do niego „pozostałe pośrednictwo pieniężne” – 64.19.Z. Podatnicy rozliczający się ryczałtem, aby móc zarabiać na kryptowalutach, będą zmuszeni całkowicie zmienić formę opodatkowania. Usługi finansowe i ubezpieczeniowe są bowiem z niej wyłączone. Przedsiębiorcy dokonują rozliczeń za zakupy i sprzedaż kryptowalut na bieżąco, opłacając zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych należy wykazać je w formularzu PIT-36, w przypadku podatku liniowego – PIT-36 L. Należy pamiętać, by gromadzić pełną dokumentację każdej zrealizowanej transakcji. Opodatkowaniu podlega różnica między ceną, po jakiej sprzedaliśmy kryptowalutę, a kosztami uzyskania przychodu, do których zaliczane są również takie pośrednie wydatki, jak opłaty za przeprowadzenie transakcji i obsługę giełdy. Jeśli jednak nie posiadamy potwierdzenia, że dokonaliśmy wymienionych opłat, nie będziemy mogli zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów. W bardziej skomplikowanych przypadkach dotyczących rozliczania transakcji kryptowalutami, warto złożyć wniosek o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Informacji Skarbowej. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi około 3 miesiące.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć podatek z Kryptowalut za 2018 w PIT 2019