Jak otrzymać zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio na...
Redakcja
OTA Photos/http://tnij.org/wmncufs/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/zng2dya
Podatnik.info

Jak otrzymać zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio na konto bankowe?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Aby otrzymać nadpłatę podatku bezpośrednio na swój nr rachunku bankowego należy wcześniej powiadomić o tym właściwy dla naszego miejsca zamieszkania urząd skarbowy. Jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku, to przysługującą nam kwotę będziemy musieli odebrać w kasie organu podatkowego lub zostanie nam ona przekazana w formie przekazu pocztowego.
 

Dlaczego warto zadbać o przelanie nadpłaty bezpośrednio na konto bankowe?
 

Przede wszystkim największym atutem podania fiskusowi nr rachunku bankowego, na który ma trafić nadpłata podatku jest zaoszczędzenie przez podatnika swojego czasu i pieniędzy. Po pierwsze nie musimy udawać się do kasy urzędu skarbowego po odbiór przysługującej nam kwoty, a po drugie nie ponosimy kosztów związanych z opłatą pocztową w przypadku doręczenia nam gotówki przekazem.
 

Jak zawiadomić urząd skarbowy o przelaniu nadpłaty na konto bankowe?
 

Wypełniając zeznanie roczne możemy wskazać jako jeden ze sposobów zwrotu nadpłaty podatku przelew na konto bankowe. Niestety nie możemy podać numeru swojego rachunku bankowego, ponieważ formularze PIT nie zawierają rubryki, w którą można by go wpisać.
 

Podatnik wskazać nr rachunku bankowego, na który zostanie przelana kwota nadpłaty podatku musi na formularzu:
 

 • ZAP -3 — jeżeli jest objęty rejestrem PESEL, czyli:
 1. nie prowadzi działalności gospodarczej,
 2. nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT
 3. nie jest płatnikiem (zarówno składek na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenie zdrowotne jak i podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika).Wygodnym rozwiązaniem jest  równoczesne wypełnienie zeznania rocznego oraz druku ZAP-3 ( wybieramy tę opcje w momencie zaznaczania źródła przychodów podatnika) za pomocą darmowego programu PIT pro 2015/2016 i doręczenie ich do urzędu drogą elektroniczną.


Dlatego nie zwlekaj i w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem stworzonym przez nasz portal podatkowy. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.
 

Dzięki temu zyskujesz:

 • Darmowy program za 0 zł
 • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
 • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
 • Szybki zwrot nadpłaty podatku
 • Wszystkie aktualne druki PIT 2015/2016 wraz załącznikami
 • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Moje Centrum Podatnika)Pamiętaj!
 Korzystając z programu PIT pro 2015/2016 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2015/2016.
 

Ponadto podatnik aktualizuje swoje dane identyfikacyjne lub podaje nr konta bankowego na formularzu NIP -7 / CEID G-1, jeżeli nie jest objęty rejestrem PE SEL lub posługuje się identyfikatorem podatkowym NIP .
 

Oprócz tego jeżeli numer rachunku bankowego wskazany w latach wcześniejszych jest nadal aktualny, to nie ma potrzeby składania formularza ZAP-3 lub NIP -7 / CEID G-1.
 

Formy zwrotu nadpłaty podatku
 

Ministerstwo Finansów przypomina, że zwrot nadpłaty podatku następuje:
 

 • w gotówce (w kasie urzędu lub banku czy innej instytucji, która dla urzędu skarbowego świadczy usługi w zakresie obsługi kasowej, albo przekazem pocztowym), jeżeli nie jesteśmy zobowiązani do posiadania rachunku bankowego,
 • na wskazany przez podatnika rachunek bankowy.

 

Ponadto resort zwraca uwagę, że:

 • nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, których wysokość zależy od kwoty nadpłaty,
 • nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (tj. 11,60 zł), podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że wystąpimy o jej zwrot. Wówczas zwrot dokonywany jest wyłącznie w kasie urzędu.


Podatnik.info

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak zgłosić numer konta bankowego do przelania zwrotu podatku w PIT program online?