Jak można zmienić formę opodatkowania najmu?
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Jak można zmienić formę opodatkowania najmu?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Jak można zmienić formę opodatkowania najmu 2022?

Rząd zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w prawie podatkowym. Niektórzy nazywają ją potocznie „Polskim Ładem 2.0”. Rząd preferuje jednak określenie „Niskie podatki”. Pod tymi nazwami kryje się przede wszystkim obniżenie podatku dochodowego z 17 do 12% przy rozliczeniu na zasadach ogólnych czy też likwidacja ulgi dla klasy średniej. Wysokość stawki jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o wyborze formy opodatkowania.

Najważniejsze informacje o modyfikacjach znajdują się w ustawie z dnia 9 czerwca 2022 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 poz. 1265). Nowe zasady uwzględnione w tym akcie prawnym weszły w życie 1 lipca 2022 roku. Oznacza to, że wszystkie wspomniane wyżej zmiany zostały wprowadzone już w trakcie roku podatkowego. Część z nich okazała się bardzo korzystna dla podatników, ale nie dla wszystkich.

Jedno jest jednak pewne – przedsiębiorcy oraz osoby otrzymujące dochody z najmu prywatnego nie mogli wiedzieć o modyfikacjach podczas wyboru formy opodatkowania na rok 2022. W związku z tym zostały wprowadzone pewne udogodnienia. Podatnicy, którzy zostali narażeni na stratę w związku z tymi zmianami, mogą liczyć na możliwość zmiany formy opodatkowania w momencie rozliczania z urzędem skarbowym czy też „podatek hipotetyczny”.

Skupmy się jednak na zmianach w zakresie rozliczania najmu oraz formalnościach związanych z tym, jak można zmienić formę opodatkowania najmu 2022. Należy podkreślić, że możliwość skorzystania z korzystniejszych zasad rozliczenia dotyczy wyłącznie dochodów za rok 2022. Nie działa wstecz ani nie będzie możliwe w kolejnym roku podatkowym. Co więcej, przychody z najmu prywatnego od 2023 roku zostaną opodatkowane wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przepisy wprowadzone od 1 lipca 2022 roku umożliwiły zmianę sposobu rozliczenia dla osób, które uzyskały przychody z najmu prywatnego, a wybrały wcześniej podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, nową formą opodatkowania na rok 2022 będzie skala podatkowa.

To ważne! Każdy podatnik ma obowiązek zawiadomić urząd skarbowy o zmianie. Jeżeli wpłacałeś ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w trakcie 2022 roku, nadal możesz skorzystać z korzystnych zasad rozliczenia według skali podatkowej. Jak można zmienić formę opodatkowania najmu 2022? Musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim dwie zasady:

 • O wyborze zasad ogólnych i rozliczeniu według skali podatkowej musisz poinformować urząd skarbowy. Zrobisz to z łatwością poprzez złożenie deklaracji PIT-36 za rok 2022.
 • Zmiana opodatkowania obowiązuje cały rok podatkowy. Jeżeli zdecydujesz się na skalę podatkową, tymi zasadami będą objęte zarówno przychody z pierwszego, jak i drugiego półrocza.

Uwaga! Zmiana opodatkowania będzie niemożliwa po złożeniu deklaracji PIT-28. Musisz pamiętać, że rozliczenie przychodów za rok 2022 to kluczowy moment.

Kiedy można zmienić formę opodatkowania najmu?

Wiesz już, jak zmienić formę opodatkowania najmu z ryczałtu na zasady ogólne. Jeżeli zdecydujesz się na taki krok i zawiadomisz o tym urząd skarbowy, musisz złożyć zeznanie PIT-36, w którym uwzględnisz:

 • przychody z najmu prywatnego, a także
 • inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, na przykład: zasiłek chorobowy, emerytura, praca czy umowa zlecenia.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez podatników brzmi: kiedy można zmienić formę opodatkowania najmu. Jak wspomnieliśmy, kluczowym momentem jest czas na składanie deklaracji podatkowej. Deklaracje za 2022 roku można składać od 15 lutego 2023 roku. Ostatnim dniem na rozliczenie się z urzędem skarbowym przypada na 30 kwietnia. Jeżeli jest to sobota, niedziela lub święto, termin zmienia się na kolejny dzień roboczy.

Ostateczny termin na złożenie deklaracji przypada na 2 maja 2023 roku. Co ważne, jest to ostatni dzień rozliczeń zarówno podatku dochodowego rozliczanego na zasadach ogólnych, jak i ryczałtu. Jeżeli zdecydujesz PIT-28, nie będziesz mógł już skorzystać z rozliczenia na zasadach ogólnych. Warto skorzystać z niższej formy opodatkowania, ponieważ od 2023 roku najem prywatny będzie rozliczany wyłącznie ryczałtem.

Zastanawiasz się, ile wynosi podatek od wynajmu w 2022 roku oraz jakie są różnice w wysokości należności? Spójrz na poniższy przykład. Dzięki tej wiedzy będzie Ci łatwiej zdecydować, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze.

Ile wynosi podatek od wynajmu w 2022 roku?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi podatek od wynajmu w 2022 roku, musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Są to przede wszystkim:

 • podatek obniżony z 17 do 12% dla dochodów w wysokości do 120 000 zł,
 • możliwość zastosowania kwoty wolnej od podatku wynoszącej 30 000 zł.

Jeżeli podatnik zdecyduje się na rozliczenie ryczałtem, wysokość zobowiązania wobec urzędu skarbowego zależy od rzeczywistego przychodu wynajmującego. Rozlicznie odbywa się dopiero w terminie faktycznego otrzymania pieniędzy od wynajmującego. Obowiązująca stawka wynosi 8,5%. Po przekroczeniu przychodów z najmu w kwocie 100 000 zł stawka wynosi 12,5%.

Spójrzmy na przykład.

Podatnik osiągnął przychód wynoszący 120 000 zł. Do kwoty 100 000 zł obowiązuje stawka 8,5%. Oznacza to, że za tę część będzie obowiązywało zobowiązanie w wysokości 8 500 zł. Nadwyżka, czyli 20 000 zł, zostanie opodatkowane według stawki 12,5%. Wynosi więc 2 500 zł. Łączna kwota, którą należy zapłacić do urzędu skarbowego, wynosi więc 11 000 zł.

Jeżeli podatnik zdecyduje się na rozliczenie według skali podatkowej, wówczas do 120 000 zł będzie obowiązywała stawka 12%. Należy jednak pamiętać o możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł. Opodatkowaniu będzie podlegała więc kwota 90 000 zł. Dodatkowo przy obliczeniach można uwzględnić kwotę zmniejszającą podatek. Obliczenia będą wyglądały następująco: (120 000 – 30 000) x 12% - 3 600 = 7 200 zł

Oznacza to, że ten sam podatnik, który uzyskał dochód w wysokości 120 000 zł, ma szansę na zapłatę znacznie niższej kwoty do urzędu skarbowego. Na zasadach ogólnych będzie wynosiła o 3 800 zł mniej niż w przypadku rozliczenia ryczałtem.

Podsumowanie: Kiedy i jak zmienić formę opodatkowania najmu z ryczałtu na zasady ogólne

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące nowych zasad rozliczenia przychodów z najmu prywatnego.

 • Jak zmienić formę opodatkowania najmu z ryczałtu na zasady ogólne? Musisz przede wszystkim złożyć deklarację PIT-36 do urzędu skarbowego zamiast PIT-28 oraz uwzględnić w niej wszystkie źródła dochodu.
 • Kiedy można zmienić formę opodatkowana najmu? Możliwość ta dotyczy wyłącznie formę opodatkowania przychodów osiągniętych w 2022 roku. Czas na decyzję masz do ostatecznego terminu składania deklaracji podatkowych, czyli 2 maja 2023 roku.
 • Pamiętaj, że zmiana opodatkowania będzie możliwa wyłącznie, jeżeli wcześniej nie złożysz deklaracji PIT-28.
 • W efekcie możesz obniżyć kwotę zobowiązania za rok 2022. Dzieje się tak dzięki obniżeniu stawki z 17% do 12%, kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł oraz kwocie zmniejszającej podatek.
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych do kwoty 100 000 zł wynosi 8,5%. Powyżej tej kwoty obowiązuje stawka 12,5%. Nie obowiązują w tym przypadku preferencje takie jak: kwota wolna od podatku czy zmniejszająca zobowiązanie wobec urzędu skarbowego.

Jeżeli masz wątpliwości, czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie oraz chcesz wiedzieć, ile zyskasz na tej zmianie, możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów Podatnik.info. Aby zadać dowolne pytanie, wystarczy założyć konto i pobrać program. Dzięki niemu rozliczysz również bez problemu swoją deklarację roczną. Pobierz program i sprawdź, co jeszcze zapewni Ci program Podatnik.info.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Babciowe 2024 – sprawdź, co musisz wiedzieć!