Gdzie rozliczyć PIT 2019 - jak wybrać odpowiedni urząd...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Gdzie rozliczyć PIT 2019 - jak wybrać odpowiedni urząd skarbowy?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Opracowane wytyczne zawierają szereg przydatnych informacji na temat poprawnego uzupełnienia informacji zarówno na temat odbiorcy, jak i nadawcy przygotowanego dokumentu.

 

Jak wybrać odpowiedni urząd skarbowy? PIT za 2018

Najważniejszym kryterium wyboru urzędu skarbowego, do którego trafi uzupełniona przez nas deklaracja jest miejsce zamieszkania właściwe dla 31 grudnia minionego roku kalendarzowego. Niezależnie od faktu, czy pod podany adres wprowadziliśmy się na początku bądź pod koniec roku, dla fiskusa wiążącym adresem jest ten, pod którym mieszkaliśmy w przeddzień nowego roku. Jak należy postąpić w sytuacji, w której podatnik wyprowadził się z Polski w trakcie roku podatkowego? Za wiążący go adres uznaje się ten, pod którym przebywał przed samym wyjazdem za granicę.

 

Wbrew często spotykanym praktykom, podatnik powinien wpisać w deklarację PIT adres zamieszkania zamiast zameldowania. Jest to szczególnie istotne ze względu na zasilenie budżetu odpowiedniej jednostki samorządowej - czyli tej, na terenie której mieszka podatnik. Zmiana urzędu skarbowego, będącego odbiorcą naszej deklaracji, nie wymaga złożenia żadnego dodatkowego druku (np. ZAP-3). Jedyną czynnością, jaką musi wykonać podatnik jest wpisanie poprawnego adresu w arkusz zeznania podatkowego.

 

Kiedy należy zmienić urząd skarbowy? PIT za 2018 rok

W przypadku małżeństwa z zadeklarowaną wspólnością majątkową, mieszkającego osobno (przynależnych do innych urzędów skarbowych), dysponuje ono możliwością wyboru jednostki, do której prześlą oni swoje zeznanie podatkowe. Jeśli w 2018 r. doszło do zmiany miejsca zamieszkania, należy skierować PIT do urzędu skarbowego, sprawującego kontrolę nad miejscem zamieszkania, gdzie przebywaliśmy 31 grudnia.

 

O ile zdecydowana większość osób zarobkujących w Polsce nie jest zobowiązana do informowania o przeprowadzkach za pomocą oddzielnych formularzy, możliwość ta nie przysługuje każdemu. Do grupy tej należą ci podatnicy, którzy w minionym roku trudnili się prowadzeniem działalności gospodarczej oraz byli zarejestrowanymi podatnikami VAT od towarów i usług.

 

Rozliczając roczną deklarację podatkową warto skorzystać z możliwości aplikacji takich jak PIT PRO 2018/2019, dzięki którym zaadresowanie zeznania PIT do właściwej jednostki skarbowej zajmuje kilkanaście sekund. Aplikacja ta ułatwia złożenie najczęściej wymaganych wzorów formularzy podatkowych wraz z załącznikami, a sam proces przesłania PIT zajmuje kilkanaście sekund. Użytkownik PIT PRO otrzyma również Urzędowe Poświadczenie Odbioru, stanowiące dowód kompletnego przeprowadzenia corocznego zeznania podatkowego. Rozlicz swój PIT z programem, z którego w minionych latach skorzystano ponad 13 milionów razy!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!