Deklaracja PIT-28: Ryczałt ewidencjonowany
pixabay.com
Podatnik.Info

Deklaracja PIT-28: Ryczałt ewidencjonowany

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ryczałt opłaca się najbardziej przy generowaniu niskich kosztów uzyskania przychodów. Jest to też sposób na rozliczenie najmu. Jednym z warunków rozliczania się w formie ryczałtu, jest złożenie pisemnego oświadczenia o chęci rozliczania według tego sposobu opodatkowania w określonym czasie.


Kogo dotyczy PIT-28?


PIT-28 wybiorą podatnicy, którzy zadeklarowali rozliczanie podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Przychody ewidencjonowane, z których można rozliczyć się na tej podstawie, obejmują:


  • pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtowo,

  • pozarolniczą działalność gospodarczą posiadającą formę spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowaną ryczałtowo,

  • umowy najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i umowy o podobnym charakterze, które są rozliczane poza działalnością gospodarczą (czyli dotyczące wynajmu prywatnego).


Aby rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, Twoje przychody w roku poprzedzającym nie mogą przekraczać 250 tys. euro. Za obowiązujący kurs euro przyjmuje się średni kurs waluty NBP.


Pamiętaj, że aby złożyć w urzędzie skarbowym PIT, ryczałt najpierw musisz zgłosić do urzędu skarbowego. Jak zgłosić chęć rozliczenia w ryczałcie? Do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w który uzyskano pierwszy przychód, złóż deklarację w odpowiednim urzędzie skarbowym. Co więcej, jeśli są to przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, od stycznia 2019 r. nie musisz składać specjalnego oświadczenia o wyborze jako formy opodatkowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


W przypadku, gdy w poprzednich latach rozliczałeś się na formularzach PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany np. z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy) i nie zrezygnowałeś z tej formy opodatkowania PIT, ryczałt nadal jest Twoją domyślną formą rozliczenia i nie musisz ponownie zawiadamiać urzędu skarbowego.


Jaki PIT za wynajem mieszkania wypełnić?


Zastanawiasz się, jaki PIT za wynajem mieszkania wypełnić? Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy możesz rozliczyć m.in. za pomocą deklaracji PIT-28. Ryczałt możesz wybrać po prostu, uiszczając pierwszą wpłatę na zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego. To bardzo prosty sposób na rozliczenie najmu. Od tej czynności urząd skarbowy uzna, że to wybrana przez Ciebie forma rozliczania się PIT od wynajmu. 


Ile wynosi podatek przy formie ryczałtu? Jeżeli przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy nie przekraczają kwoty 100 tys. zł, stawka ryczałtowa wynosi 8,5%. Jeżeli przychody te są wyższe, kwota do 100 tys. zł opodatkowana jest stawką 8,5%, a nadwyżka ponad 100 tys. zł 12,5%. 


PIT od wynajmu możesz też wypełnić na zasadach ogólnych. Oprócz tego, rozliczenie najmu może odbywać się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z zasadami podatku liniowego. Jak widzisz, PIT od wynajmu nie musi mieć jedynie formy ryczałtu. 


Na PIT-28 nie odliczysz części ulg


Decydując się na rozliczanie z urzędem na formularzu PIT-28, musisz mieć świadomość, że na zeznaniu nie odliczysz niektórych z form ulg podatkowych. Ten rodzaj deklaracji wyklucza możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej. Nie rozliczysz się również jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także z przychodów opodatkowanych poza ryczałtem.


Wybierając PIT-28 nie masz też możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego razem z małżonkiem. Małżonkowie, którzy uzyskują przychody ze wspólnej własności lub posiadania rzeczy, muszą wypełnić dwa osobne druki PIT-28.


Istotne jest też, że chociaż prawo do ryczałtu przysługuje na cały rok podatkowy, to jeżeli w kolejnym roku przekroczysz próg przychodu 250 tys. euro (w przeliczeniu na złotówki), tracisz prawo do rozliczania się ryczałtem.


Jak uniknąć błędów w PIT-28?


Przy wypełnianiu PIT-28 wcale nie musisz obliczać ryczałtu ręcznie. Prawo przewiduje możliwość składania deklaracji podatkowych przez Internet. W tym celu wystarczy skorzystać z programu do wypełniania PIT online, który jest prosty w obsłudze i sam dokonuje obliczeń za podatnika.


Uzupełnienie PIT-28 online (np. z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy) zajmie Ci nie więcej niż kilka minut, a system po weryfikacji poprawności danych prześle pismo do właściwego urzędu skarbowego. Nie musisz obawiać się o potwierdzenie złożenia zeznania, otrzymasz je w formie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.


Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-28 do kiedy za 2019? PIT-28 do 2 marca 2020