Bon mieszkaniowy – nowy ład. Co musisz wiedzieć?
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Bon mieszkaniowy – nowy ład. Co musisz wiedzieć?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Bon mieszkaniowy – nowy ład. Co musisz wiedzieć?

Rząd postanowił wprowadzić szereg zmian w ustawach. Jedna z nich dotyczy kwestii mieszkaniowych. Partia rządząca zdecydowała się na wdrożenie dwóch podstawowych mechanizmów wsparcia zarówno dla rodzin, jak i singli. Do tej pory większość świadczeń miała charakter prorodzinny. Dlatego też możliwość uzyskania wsparcia przez osoby żyjące samotnie może być dla wielu zaskoczeniem.

Pakiet mieszkaniowy obejmuje trzy formy pomocy:

 • program gwarancji kredytowych,
 • regulacje pozwalające na budowę domu do 70 m2 bez żadnych formalności,
 • bon mieszkaniowy 2021 w trzech odsłonach.

To właśnie omówieniem tego ostatniego zajmiemy się w poniższym artykule. Czym jest bon mieszkaniowy? Nowy ład ma pomóc w odzyskaniu stabilności finansowej oraz realizacji marzeń o zakupie własnych czterech kątów lub najmie mieszkań. Rząd wskazuje jasno, że celem wprowadzonych mechanizmów jest poprawa stanu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych Polaków.

nowy ład bon mieszkaniowy

Jeżeli otrzymasz bon mieszkaniowy, Nowy ład zakłada również możliwość przeznaczenia środków na wybudowanie lub zakup domu jednorodzinnego. Co ważne, ostateczna wysokość wsparcia zależy od liczby członków gospodarstwa domowego – w tym dzieci oraz osób niepełnosprawnych. W związku z tym pojawiają się trzy warianty świadczenia.

Bon mieszkaniowy 2021 można otrzymać w wariancie: społecznym, rodzinnym oraz plus. Na początku rząd podał informacje tylko o dwóch opcjach. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii zdecydowało się na wprowadzenie również wariantu Plus w odpowiedzi na potrzeby osób zaciągających kredyt hipoteczny, a nie posiadających dotąd własnego domu jednorodzinnego lub mieszkania.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać bon mieszkaniowy? Dla kogo będzie dostępne to rozwiązanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Bon mieszkaniowy – dla kogo?

Ważną kwestią, którą warto poruszyć, są zasady przyznawania wsparcia. Poniżej przeanalizujemy kryteria obowiązujące w przypadku poszczególnych wariantów. Społeczny bon mieszkaniowy 2021 jest przeznaczony dla osób, które:

 • nie mają własnego mieszkania,
 • osiągają dochody niewystarczające do uzyskania kredytu hipotecznego.

W tym przypadku środki finansowe można przeznaczyć na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego (TBS/SIM), w którym beneficjenci zdecydują się wynajmować mieszkanie. Istnieje również możliwość sfinansowania z tych środków wkładu mieszkaniowego w spółdzielni. Ile będzie wynosił bon mieszkaniowy? Nowy ład zakłada następujące wsparcie:

 • 5000 zł – single, czyli osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe,
 • 10 000 zł – małżeństwo bez dzieci,
 • 25 000 zł – małżeństwo z jednym dzieckiem,
 • 40 000 zł – małżeństwo z dwojgiem dzieci.

 Drugim wariantem jest rodzinny bon mieszkaniowy 2021. Jak sama nazwa wskazuje, takie wsparcie mogą otrzymać rodziny posiadające troje lub więcej dzieci. Warto zaznaczyć, że ten wariant dotyczy również gospodarstw domowych, w których skład wchodzi troje lub więcej osób niepełnosprawnych. Na co można przeznaczyć w tym przypadku bon mieszkaniowy?

nowy ład bon mieszkaniowy

Nowy ład umożliwia przeznaczenie środków na partycypację w TBS/SIM, wkład mieszkaniowy w spółdzielni i dodatkowo zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także jego budowę. Jeżeli rodzina nie posiadała przed dniem realizacji bonu mieszkania lub domu, może otrzymać wyższą kwotę wsparcia nawet o 45 000 zł. Dotyczy to również osób posiadających mieszkanie mniejsze niż 65 m2.

Jaką kwotę można otrzymać w ramach rodzinnego bonu mieszkaniowego? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat:

 • małżeństwo z trojgiem dzieci – 55 000 zł w przypadku posiadania mieszkania lub domu,
 • rodzina z trojgiem dzieci posiadające mieszkanie do 65 m2 lub nieposiadające mieszkania, lub domu – 100 000 zł,
 • małżeństwo z czworgiem dzieci – 70 000 zł w przypadku posiadania mieszkania lub domu,
 • rodzina z czworgiem dzieci bez mieszkania lub domu czy też posiadające mieszkanie do 65 m2 – 115 000 zł,
 • małżeństwo z pięciorgiem dzieci – 85 000 zł w przypadku posiadania mieszkania lub domu,
 • rodzina z pięciorgiem dzieci posiadające mieszkanie do 65 m2 lub nieposiadające mieszkania czy też domu – 130 000 zł,
 • małżeństwo z sześciorgiem dzieci w przypadku posiadania mieszkania lub domu 100 000 zł,
 • rodzina z sześciorgiem dzieci bez własnego mieszkania/domu lub z mieszkaniem do 65 m2 – 145 000 zł.

Rząd nie udostępnił jeszcze szczegółowych informacji na temat stawek w przypadku bonu mieszkaniowego w wariancie Plus. Wiemy jednak, że grupą beneficjentów będą osoby, które starają się o kredyt hipoteczny i nie posiadają własnego mieszkania. Będzie on przyznawany przed zawarciem umowy z bankiem. Pieniądze wpłyną na konto dopiero po zakupie lokalu oraz urodzeniu drugiego i kolejnych dzieci.

Bon mieszkaniowy – kiedy wejdzie w życie?

Jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, bon mieszkaniowy wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2023 roku. Wynika to z konieczności przygotowania specjalnego systemu informatycznego. Beneficjent musi złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Po otrzymaniu bonu mieszkaniowego należy wykorzystać środki od 1 stycznia do 31 grudnia roku następującego po roku przyznania.

Uwaga! Rząd przewiduje możliwość przedłużenia ważności o kolejny rok. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą. Na szczegółowe informacje o stawkach musimy jeszcze poczekać.

Warto wspomnieć również o programie gwarancji spłaty części kredytu hipotecznego. Dzięki niemu osoby z odpowiednią zdolnością kredytową, ale bez wkładu własnego będą mogły otrzymać gwarancję do 40% wartości mieszkania. Dotyczy to zarówno nieruchomości na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

nowy ład bon mieszkaniowy

Podsumowanie: Bon mieszkaniowy 2021 – najważniejsze zasady

Oto najważniejsze informacje dotyczące nowego wsparcia od rządu:

 • Nowym mechanizmem wsparcia Polaków w zakupie lub najmie mieszkań czy też domów jest bon mieszkaniowy. Nowy ład zakłada możliwość otrzymania środków w trzech wariantach.
 • Bon mieszkaniowy w wariancie społecznym jest przeznaczony dla osób, które nie mają własnego mieszkania, a dochody nie pozwalają na otrzymanie kredytu w banku.
 • Społeczny bon mieszkaniowy 2021 może wynosić od 5 000 zł do 40 000 zł. Najniższa kwota jest przyznawana singlom, a najwyższa małżeństwom z dwojgiem dzieci. Szczegóły znajdziesz w artykule.
 • Rodzinny bon mieszkaniowy jest przeznaczony dla rodzin z trojgiem lub więcej dzieci czy też osób niepełnosprawnych na utrzymaniu.
 • Minimalna kwota wynosi w tym przypadku 55 000 zł. Z kolei maksymalna opiewa na kwotę 145 000 zł. Najniższe wsparcie jest dostępne dla rodzin z trojgiem dzieci. Najwyższe świadczenie mogą otrzymać małżeństwa z sześciorgiem dzieci nieposiadające własnego mieszkanie lub domu jednorodzinnego. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule.
 • Trzeci wariant to bon mieszkaniowy plus, który mogą otrzymać rodziny nieposiadającego własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego, a jednocześnie starające się o kredyt hipoteczny na nabycie nieruchomości.
 • Zgodnie z zapowiedziami rządu, program bonów mieszkaniowych ma ruszyć 1 stycznia 2023 roku ze względu na konieczność przygotowania systemu informatycznego.
 • Wnioski będzie można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego dla miejsca zamieszkania.
 • Beneficjenci otrzymują czas na realizację bonu mieszkaniowego od 1 stycznia do 31 grudnia roku następującego po przyznaniu wsparcia. Istnieje możliwość przedłużenia tego terminu o rok po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.

Program poręczeniowo-gwarancyjny zakłada możliwość otrzymania gwarancji do 40% wartości mieszkania. Dotyczy to osób posiadających zdolność kredytową, ale bez wkładu własnego. Gwarancję można otrzymać na mieszkanie na rynku pierwotnym i wtórnym.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nowy ład – progi podatkowe. Sprawdź!