Błędy w rozliczeniach podatku. Fiskus przestrzega
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Błędy w rozliczeniach podatku. Fiskus przestrzega

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Błędy w rozliczeniu z fiskusem będę oznaczały, że musisz złożyć w urzędzie skarbowym korektę PIT-u, która często wymaga wiele zachodu. Zobacz, więc na co uważać wypełniając w tym roku swoje zeznanie podatkowe. Oto najczęściej popełniane błędy w wypełnianiu PIT.

Przejdź do akapitów:

1. Nieaktualny druk PIT


Ten błąd najczęściej przytrafia się osobom, które są przywiązane do klasycznego wypełniania PIT w formie papierowej. Zwróć uwagę, że druki PIT zmieniają się co roku. Dlatego bardzo, jeżeli wybierasz rozliczenie ręczne, upewnij się, że wypełniasz druk o właściwym numerze indeksu. Numer ten znajdziesz w dolnej części deklaracji (lewy lub prawy róg). Zapisany jest małą czcionką w nawiasie. Ministerstwo Finansów co roku podaje nowy wzór PIT. Sprawdź więc, czy druk, który wypełniasz jest tegoroczny. 


2. Niewłaściwy identyfikator podatkowy NIP lub PESEL


Jeżeli jesteś przedsiębiorcom i posiadasz numer identyfikacji podatkowej NIP zawsze posługuj się właśnie nim wypełniając PIT. Zdarza się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w pozycji przeznaczonej na NIP wpisują PESEL. 


Omyłki w tym zakresie zdarzają się także często, jeżeli podatnicy rozliczają się ze współmałżonkiem. Pamiętaj, że przy rozliczeniu, nawet jeżeli rozliczasz się wspólnie, wpisujesz swój NIP lub PESEL, a nie współmałżonka.


3. Nieuprawnione korzystanie z ulg podatkowych


Korzystanie z różnego rodzaju ulg i odliczeń może być bardzo problematyczne. Nie zawsze bowiem odliczenie ulgi od podatku czy dochodu jest prawnie uzasadnione. Zanim więc skorzystasz z ulgi na swojej deklaracji, dokładnie przestudiuj przepisy i upewnij się, że ulga Cię dotyczy. 


Najczęściej zdarza się, że małżonkowie rozliczają się wspólnie, jeżeli nie mają do tego podstaw. Wspólnie z małżonkiem nie mogą rozliczać się przedsiębiorcy, którzy są opodatkowaniu podatkiem liniowym, korzystają z karty podatkowej czy rozliczenia ryczałtem ewidencjonowanym − odpowiednio PIT-36L, PIT-16 i PIT-28.

 

Często zdarza się także nieuprawnione korzystanie z ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Żeby skorzystać z tego odliczenia musisz być stanu wolnego (panna, kawaler, wdowa, wdowiec, być po rozwodzie lub w separacji orzeczonej przez sąd, drugi rodzic dziecka jest pozbawiony praw rodzicielskich czy też odbywa karę pozbawienia wolności) i faktycznie samotnie wychowywać (utrzymywać) dziecko bez pomocy partnera. 


4. Cel składania zeznania podatkowego


Przy składaniu zeznania podatkowego bardzo ważne jest zaznaczenie krzyżykiem celu składania zeznania podatkowego. Jeżeli składasz PIT - zaznacz „złożenie zeznania”, a kiedy przedstawiasz urzędowi skarbowemu korektę − „korekta zeznania”. 


5. Właściwy adres zamieszkania 


Na deklaracji podatkowej należy wpisać aktualny adres zamieszkania, a nie zameldowania. Jest to adres, pod którym mieszkasz w dniu składania zeznania, a nie zakończenia roku podatkowego. 


6. Błędy przez nieuwagę − złe wypełnienie rubryk deklaracji


Omyłki w PIT zdarzają się bardzo często przez nieuwagę. Dzieje się tak np. przy przenoszeniu kwot z informacji podatkowej PIT-11 na Twoją deklarację podatkową. Sprawdź więc kilkukrotnie, czy wszystkie rubryki są wypełnione poprawnie. 


7. Błędy rachunkowe


Na zeznaniu podatkowym mogą też pojawić się błędy rachunkowe, np. źle zsumowany dochód z wielu deklaracji PIT czy nieprawidłowo obliczone koszty. 


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dostałem PIT-11. Co dalej?