Logo portalu podatkowego Podatnik.info

DARMOWY PROGRAM DO PIT 2024/2025

23 procent VAT-u na usługi szkoleniowe
Redakcja
http://sxc.hu/

23 procent VAT-u na usługi szkoleniowe

1 stycznia 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT. Jednym z jej założeń jest zmniejszenie zakresu zwolnień z podatku VAT dla usług edukacyjnych i szkoleniowych.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Nowe przepisy nie oznaczają jednak, że wszystkie tego typu usługi będą obarczone 23-procentowym podatkiem. Zwolnieniu nadal będzie podlegać część usług edukacyjnych, m. in. te świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, uczelnie, jednostki naukowo-badawcze Polskiej Akademii Nauk w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, usługi prywatnego nauczania na wszystkich poziomach nauczania prowadzone przez nauczycieli, usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego szczególnie prowadzone przez jednostki, które uzyskały akredytację na prowadzenie tego typu usług lub w całości finansowane ze środków publicznych. Z podatku VAT pozostaną również zwolnione kursy języków obcych bez względu na to, kto i dla kogo będzie je prowadził.

 

Jednak zdecydowana większość podmiotów świadczących usługi szkoleniowe, dotąd zwolnionych z płacenia VAT-u, od 1 stycznia 2011 roku podlega temu obowiązkowi. Są to w szczególności:

- prywatne firmy szkoleniowe,

- prywatne szkoły organizujące kursy dla dzieci i seniorów (np. Uniwersytety Trzeciego Wieku)

- firmy i instytucje prowadzące szkolenia sportowe (np. szkoły narciarstwa, tańca),

- firmy i instytucje, dla których szkolenia nie są podstawową formą działalności, a prowadzą je niejako „przy okazji” (np. sklepy komputerowe prowadzące dla swoich klientów szkolenia informatyczne).

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rekordowe wpływy z VAT  w 2014 roku – fikcja czy rzeczywistość?