16% stawka VAT na wszystkie produkty i usługi oznacza...
Redakcja
RobertG NL/http://skroc.pl/a5744/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Podatnik.info

16% stawka VAT na wszystkie produkty i usługi oznacza oszczędności w portfelach Polaków. Sprawdź, jak to możliwe

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podatnik.info: Czy wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 16% może spowodować wzrost wydatków Polaków?


Michał Górski, prawnik z wykształcenia oraz przedsiębiorca prowadzący startup technologiczny Exaity: Wokół jednolitej stawki VAT w wysokości 16% narosło wiele mitów i niedomówień. W Internecie krążył nawet paragon, za pomocą, którego próbowano udowodnić, ile przeciętny obywateli straci na tym rozwiązaniu. Dlatego zdecydowałem się więc sięgnąć po kalkulator, żeby na własne oczy przekonać się, jakie będą przykładowe skutki wprowadzenia liniowego VAT-u na poziomie 16%.


Do jakich wniosków Pan doszedł?


Przyjmijmy, że mamy do dyspozycji kwotę 3.000 zł netto. Obecnie, statystyczna rodzina wydaje nie więcej niż 33% swojego miesięcznego budżetu na produkty i usługi obarczone stawkami preferencyjnymi 5% i 8%. Pozostałe 66% budżetu wydaje na produkty i usługi obciążone podatkiem VAT na poziomie 23%.


Podatnik.info: Biorąc powyższe dane pod uwagę, jak w praktyce wpływa to na portfele Polaków?


33% z 3000 zł daje nam 1000 zł miesięcznie. Przy stawce VAT 5% polska rodzina płaci rachunek w wysokości 1050 zł, przy stawce 16% wydaje zaś 1160 zł. Traci zatem 110 zł miesięcznie.


Ale jednocześnie 66% z naszego miesięcznego budżetu 3000 zł, czyli 2000 zł miesięcznie przypada nam na stawkę 23%. Obecnie od 2000 zł płacimy 460 zł VAT, przy stawce 16% zapłacimy 320 zł VAT. W tym przypadku oszczędzamy 140 zł miesięcznie.


Dane statystyczne poddają się łatwej manipulacji. Z naszych wyliczeń jasno wynika, że im wyższy udział w budżecie domowym produktów i usług, opodatkowanych stawką 23%, tym większa korzyść z wprowadzenia liniowego VAT. Jak widać, nie chodzi nam o to, by pomóc najbogatszym, kosztem tych biedniejszych.


Podatnik.info: Pozornie różnice pomiędzy obecnymi stawkami a jednolitym VAT-em są dla podatników niewielkie. Po co więc zmieniać aktualnie obowiązujące rozwiązania w podatku od towarów i usług?


Przede wszystkim dlatego, aby uszczelnić system podatku VAT w Polsce. Według wyliczeń niezależnych agencji, budżet naszego państwa stracił w 2014 r. ponad 40 miliardów złotych na oszustwach związanych z wyłudzeniem podatku VAT. Wprowadzenie jednolitej stawki na poziomie 16% znacznie utrudni wyłudzenia, które wynikają obecnie z opodatkowania podobnych towarów lub usług różnymi stawkami.


Uszczelnienie systemu da nam co najmniej 4 miliardy złotych rocznie. Dodatkowe pieniądze umożliwią podniesienie kwoty wolnej od podatku, bez uszczerbku dla finansów państwa, czyli nas wszystkich.


Musimy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak pieniądze publiczne, to są nasze pieniądze i powinniśmy mieć świadomość tego, jak lepiej nimi gospodarować. Uważam, że straszenie ludzi bez przeprowadzenia dogłębnej analizy tematu jest nieodpowiedzialne, zwłaszcza w przypadku tak zawiłej materii jaką są w Polsce podatki, a w szczególności regulacje dotyczące podatku VAT.


Dziękuje za rozmowę.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wieloetatowiec - czy może wnioskować o niższe koszty uzyskania przychodu?