Zwrot podatku za 2018 nie wpływa na konto – sprawdzanie...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Zwrot podatku za 2018 nie wpływa na konto – sprawdzanie statusu rozliczenia

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Jak sprawdzić termin zwrotu podatku?

Zwrot podatku, o który się ubiegasz, możesz sprawdzić poprzez Portal Podatkowy. W celu uzyskania informacji o statusie zwrotu za PIT w 2019 roku musisz podać następujące dane weryfikacyjne:

  • numer identyfikacyjny PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2018 rok, wykazaną w zeznaniu podatkowym (wartość przychodu należy określić w pełnych złotówkach – końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a te wynoszące powyżej 50 groszy podwyższa się do pełnych złotówek),
  • właściwą izbę administracji skarbowej,
  • urząd skarbowy.

Warto dodać, że kwotę przychodu można odczytać z formularza PIT. W zależności od rodzaju składanej deklaracji, znajdziesz ją w następujących polach:

  • PIT-28 (19, 20) to pozycja 45,
  • PIT-36 (23, 24, 25) to pozycja 90, 141,
  • PIT-36L (12, 13, 14) to pozycja 13, 18,
  • PIT-37 (23, 24) to pozycja 64, 95.
 

Zwrot podatku a sposób i termin złożenia deklaracji

Forma rozliczenia ma wpływ na termin oczekiwania na zwrot podatku. Przekazując deklarację listownie, musisz brać pod uwagę dodatkowy czas potrzebny na dostarczenie jej do urzędu. Przy składaniu deklaracji osobiście skracasz czas poświęcony na wysyłkę deklaracji, niestety niekoniecznie będzie wpływało to na szybszy zwrot podatku. Informacje z papierowych deklaracji muszą być jeszcze przepisywane do systemu elektronicznego, co zajmuje więcej czasu.

 

Przyjmuje się, że najkorzystniejszym sposobem rozliczenia jest złożenie e-deklaracji. Takie zeznania są rozliczane szybciej niż te wysłane drogą listowną i zaniesione do urzędu osobiście. Powinieneś również zwracać uwagę na miesiąc, w którym składasz swój PIT. Im później to zrobisz, tym później otrzymasz zwrot podatku.

  

Przekaz pocztowy lub przelew na konto – zwrot podatku

Czas oczekiwania na zwrot podatku zależy też od wyboru formy zwrotu nadpłaconego podatku. Zalecany sposób to przelew na konto bankowe. To właśnie wtedy czas oczekiwania powinien być krótszy o kilka dni, ponieważ nie musimy oczekiwać na przekazanie pieniędzy i wysyłkę pocztą. Nie jest to jednak reguła i czasami może się zdarzyć, że osoba otrzymująca zwrot podatku przekazem pocztowym, otrzyma go szybciej niż ta, która zdecydowała się na przelew bankowy.

Pamiętaj, że w przypadku wyboru sposobu wysyłki pieniędzy na konto bankowe musisz dopilnować kilku formalności. Składając deklarację PIT-37 powinieneś dołączyć formularz aktualizacyjny ZAP-3. To właśnie na nim znajduje się numer Twojego konta bankowego. Jest to jednorazowa czynność – to oznacza, że nie musisz składać go co roku, pod warunkiem, że numer konta bankowego będzie aktualny. Jeśli nie złożysz formularzu ZAP-3, to zwrot podatku otrzymasz domyślnie przekazem pocztowym na adres podany w deklaracji podatkowej.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy. 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-38 bez formularza PIT-8C. Czy jest to możliwe w PIT 2019/2020?