Zwrot podatku 2020 – kiedy go otrzymasz?
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Zwrot podatku 2020 – kiedy go otrzymasz?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Kiedy otrzymasz zwrot podatku? Zobacz, od czego to zależy!

Podczas rozliczania deklaracji podatkowej może okazać się, że przysługuje Ci prawo do otrzymania zwrotu nadpłaty. Dotyczy to przede wszystkim podatników, których zaliczki na podatek okazały się wyższe niż faktyczne zobowiązanie wobec fiskusa. Urząd skarbowy zobowiązuje się do zwrotu nadwyżki w wyznaczonych terminach.

To, kiedy kwota nadpłaty wpłynie na Twoje konto, zależy od trzech czynników: terminu złożenia deklaracji, sposobu rozliczenia z fiskusem oraz formy dostarczenia deklaracji. Nie ulega wątpliwości, że im szybciej dostarczysz swoje rozliczenie do urzędu skarbowego, tym prędzej dostaniesz należny Ci zwrot podatku 2020.

Należy również podkreślić, że najszybszym sposobem rozliczenia z urzędem skarbowym jest e-deklaracja. Czas oczekiwania na zwrot nadpłaty będzie w tym przypadku o połowę krótszy niż standardowo. Jak prezentują się terminy wypłacania nadpłaty podatku?

Czy można przyspieszyć zwrot podatku?

Jednym z najprostszych sposobów na przyspieszenie zwrotu podatku jest przede wszystkim dostarczenie deklaracji przez internet. Pamiętaj, że możliwość składania zeznania podatkowego rusza 15 lutego każdego roku. Jeżeli dzień ten przypada na wolny od pracy, faktyczny proces rusza kolejnego dnia roboczego.

Standardowo czas oczekiwania na zwrot nadpłaty upływa 45 dni od dnia złożenia dokumentów w przypadku procesu online. Jeżeli podatnik zdecyduje się jednak na dostarczenie dokumentów w formie papierowej, czas ten wydłuża się do 3 miesięcy.

Jak widać, najprostszym sposobem na przyspieszenie zwrotu podatku jest po prostu dostarczenie deklaracji przez internet. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie deklaracji PIT-37 lub PIT-38, formularz dostępny w programie Twój e-PIT staje się jego rzeczywistym rozliczeniem, a termin złożenia odnotowuje się na 30 kwietnia, czyli dzisiaj!

W ostatnim przypadku należy spodziewać się, że czas oczekiwania na zwrot nadpłaty będzie wynosił 3 miesiące od ostatniego dnia kwietnia.

Sposób na szybszy zwrot? Rozliczenie się przez internet!

Jak wspomnieliśmy, najprostszym sposobem na przyspieszenie zwrotu podatku jest złożenie e-deklaracji. W takim przypadku masz szansę otrzymać nadpłatę maksymalnie w ciągu 45 dni od chwili złożenia formularza PIT. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, możesz skorzystać z programu Podatnik.info. Dzięki niemu zaoszczędzisz sporo czasu oraz nerwów.

Podatnik.info umożliwia składanie deklaracji PIT na trzy różne sposoby. Możesz przepisać informacje z PIT-11 samodzielnie, odpowiedzieć na kilka prostych pytań oraz zaakceptować wygenerowaną deklarację lub po prostu wypełnić formularz samodzielnie i poddać go weryfikacji.

Deklaracje wypełnione w programie Podatnik.info są dostarczone bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Po zalogowaniu się do panelu klienta otrzymasz informację na temat statusu deklaracji. W przypadku problemów możesz również złożyć korektę deklaracji PIT za pomocą programu Podatnik.info.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2023 rok?