Zmiany w podatkach 2020 – podatek od deszczu. Co to jest...
Jan Kowalski
http://sxc.hu//
Podatnik.info

Zmiany w podatkach 2020 – podatek od deszczu. Co to jest i kto go zapłaci?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

 

Podatek od deszczu – co to jest?

 

Uwaga, ważne zmiany dotyczące podatku od deszczu! Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałaniom suszy z 12 sierpnia 2020 roku zakłada wprowadzenie kilku ważnych rozwiązań. Jedno z nich może dotyczyć również Ciebie! Na czym polega podatek od deszczu? Jest to potoczna nazwa opłaty za usługi wodne. Dotyczy właścicieli nieruchomości wybudowanych na gruntach zdolnych do gromadzenia wody. Jako podatnik będziesz musiał wpłacić określoną kwotę podatku za zabudowanie terenu, a tym samym zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi zaproponowało w projekcie ustawy sposoby na zminimalizowanie skutków suszy.

 

Podatek od deszczu ma ułatwić zatrzymywanie wody i poprawić jej dostępność. Aktualnie grunty zatrzymują jedynie 6,5% wody pochodzącej z opadów. Prezes Wód Polskich mówi otwarcie, że u podstaw tego problemu leżą betonowe powierzchnia. Kiedy deszcz pada na drogi czy chodniki, spływa bezproduktywnie do kanalizacji. Zmniejszenie retencji wynika również z coraz gęstszej zabudowy. Pobierana opłata ma natomiast zmotywować właścicieli tych powierzchni do montowania urządzeń do retencjonowania wody.

 

Zmiany w podatkach 2020 – podatek od deszczówki nie tylko

dla przedsiębiorców!

 

Uwaga, ważne zmiany! Zgodnie z projektem ustawy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, podatek od deszczówki 2020 będzie dotyczył zarówno przedsiębiorców, jak i niektóre gospodarstwa domowe. Dotychczasowe przepisy reguluje ustawa Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 roku (Dz.U. 2017poz. 1566). Zgodnie z art. 269 ust. 1. pkt 1, obowiązek ten obejmuje właścicieli powierzchni nieruchomości powyżej 3500 m2, na których znajdują się trwale związane z gruntem obiekty budowlane, wyłączające więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej. Co to oznacza w praktyce?

Pod pojęciem obiekty budowlane trwale związane z gruntem kryją się między innymi: dom, magazyn, sklep, garaż, taras, dach budynku czy nawet kostka brukowa. Warto jednak zaznaczyć, że nieruchomościami zabudowanymi w co najmniej 70% dysponują zazwyczaj przedsiębiorcy. Dlatego też podatkiem są objęte na przykład:

 

    • duże powierzchnie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe,
    • magazyny,
    • biurowce,
    • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

 

To musisz wiedzieć! Projekt ustawy z dnia 12 sierpnia 2020 roku zakłada jednak istotne zmiany, które mogą dotyczyć również Ciebie! Okazuje się, że podatkiem od deszczówki 2020 mają być objęci właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m2. Jeżeli dysponujesz taką nieruchomością zabudowaną w więcej niż 50%, musisz liczyć się z opłatą za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Prognozuje się, że w wyniku tych zmian opodatkowaniu będzie podlegało aż 20 razy więcej działek! Kogo dotyczą zmiany?

 

Według prezesa Wód Polskich dodatkowe opłaty nie obejmują większości gospodarstw domowych. Uzasadnieniem mają być statystyki dotyczące średniej powierzchni zabudowanych działek. Z analizy – na którą powołuje się Przemysław Daca ­– wynika, że w dużych aglomeracjach wynosi ona od 400 do 600 m2. Okazuje się jednak, że prywatni inwestorzy w mniejszych aglomeracjach dysponują nieruchomościami o powierzchni między 800 a 1200 m2. Jeżeli zabudowa obejmuje więcej niż 50% takiej działki, właściciel będzie musiał zapłacić podatek od deszczu.

To już pewne! Niektóre nieruchomości są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku od deszczówki. Opłata nie ponosi się za:

 

    • grunty rolne,
    • jezdnie dróg publicznych oraz drogi kolejowe, z których wody opadowe i roztopowe są odprowadzane do wód do ziemi przy pomocy urządzeń wodnych umożliwiających retencję lub infiltrację.

 

Podatek od deszczówki 2020 – co konkretnie się zmieni?

 

Ustawa o Prawie wodnym wskazywała, że podatek od deszczówki muszą zapłacić właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3500 m2 z 70% zabudowaniem. Jeżeli na działce znajduje się urządzenie do retencjonowania wody o pojemności powyżej 30% z odpływu rocznego z danej powierzchni, opłata wynosi 5 gr za 1m2. Gdy właściciel nieruchomości nie wprowadził takiego rozwiązania, musi zapłacić 50 gr za 1m2.

 

Zmiany w podatkach 2020! Ile wynosi opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w projekcie ustawy z dnia 12 sierpnia 2020 roku o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Zgodnie z założeniami, wysokość podatku od deszczówki będzie zależała od:

 

    • wielkości powierzchni wyłączonej z powierzchni biologicznie czynnej oraz
    • zastosowania kompensacji retencyjnej.

 

Jeżeli zdecydujesz się na instalację urządzenia do magazynowania wody, możesz liczyć na ulgę. W efekcie wysokość opłaty obniży się nawet dwudziestokrotnie! Podatek od deszczu to więc również okazja do inwestycji.

 Nowe przepisy przewidują wprowadzenie trzech następujących stawek:

 

    • 1,50 zł za 1 m2 rocznie – nieruchomości bez urządzeń do zatrzymywania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
    • 0,90 zł za 1 m2 rocznie – działki z urządzeniami do retencjonowania wody o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
    • 0,45 zł za 1m2 rocznie – nieruchomości z urządzeniami do magazynowania wody o pojemności od 10% do 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

 

To musisz wiedzieć! Jeżeli zdecydujesz się na instalację urządzenia do zatrzymania wody, możesz liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako właściciel domu masz również szansę na wsparcie finansowe w ramach programów uruchomionych w Twoim mieście lub gminie.

 

Na co rząd przeznaczy otrzymane pieniądze? W tej kwestii również pojawiają się zmiany. Do tej pory 90% pozyskanej od podatników kwoty należało do PGW Wody Polskie. Pozostała część stanowiła dochód własny gminy. Projekt ustawy zakłada z kolei, że 25% środków pochodzących z podatku od deszczówki będzie traktowane jako przychód gminy przeznaczony na rozwój retencji wód opadowych. PGW Wody Polskie otrzyma pozostałą część, czyli 75%.

Podsumowanie: Zmiany w podatkach 2020, czyli podatek od deszczu

 

Jakie zmiany w  podatku od deszczu powinieneś zapamiętać?

 

   • Nowy projekt ustawy zakłada, że podatek od deszczu będą musieli płacić właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m2 przy więcej niż 50% zabudowy.
   • Podatek od deszczówki 2020 będzie dotyczył nie tylko przedsiębiorców, ale również osób prywatnych.
   • Wysokość opłaty zależy od powierzchni odpowiedzialnej za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej oraz zainstalowanego urządzenia do magazynowania wody.
   • Wprowadza się trzy stawki podatku: 1,50 zł za 1 m2, 0,90 zł za 1 m2 oraz 0,45 zł za 1 m2.
   • Za część środków – 25% – pozyskanych w ten sposób, powstaną nowe rozwiązania w ramach rozwoju retencji wód opadowych. Pozostała kwota będzie uznawana za przychód PGW Wody Polskie.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płaca minimalna 2025 – czy możemy spodziewać się podwyżki?