Wspólne rozliczenie PIT 2019 – czy zawsze jest...
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Wspólne rozliczenie PIT 2019 – czy zawsze jest opłacalne?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Komu przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia PIT 2019?

Do łącznego rozliczenia mają prawo podatnicy, którzy rozliczają się wg skali podatkowej, pozostawali w związku małżeńskim przez cały poprzedni rok podatkowy oraz posiadają wspólność majątkową. Osoby rozwiedzione, w separacji oraz te, które podpisały intercyzę przed zawarciem małżeństwa nie mogą skorzystać z możliwości wspólnego złożenia PIT 2019.

  

Korzyści płynące ze wspólnego rozliczenia PIT 2019

Największą korzyścią wynikającą z łącznego rozliczenia jest możliwość zapłacenia niższego podatku. Jednak ostateczna kwota podatku do zwrotu lub dopłaty zależna jest od wielu czynników m.in. wysokości zarobków małżonków oraz od ulg i odliczeń wykazanych w PIT 2019.

  

W praktyce wspólne rozliczenie oznacza, że sumę uzyskanych dochodów pary dzielimy przez dwa. Wynik mnożymy przez stawkę podatkową i to od tej sumy odliczamy wszystkie przysługujące nam ulgi i zniżki. Wspólne rozliczenie jest bardzo opłacalne w momencie, gdy jedno z małżonków ma wysokie dochody, a drugie pozostaje na jego utrzymaniu lub osiąga dochody nie wyższe niż 6600 zł. Dzięki temu przy łącznym składaniu PIT 2019 możemy uzyskać obniżenie stawki podatkowej z 32% do 18%.

  

Kiedy nie warto decydować się na wspólne rozliczenie PIT 2019?

Zazwyczaj łączne złożenie deklaracji podatkowej umożliwia zmniejszenie podatku do zapłaty. Czasami jednak może zdarzyć się, że wspólne rozliczenie PIT 2019 będzie neutralne lub niekorzystne. Warto to sprawdzić, zanim gotowa deklaracja trafi do urzędu skarbowego.

 

Rozliczenie neutralne

O rozliczeniu neutralnym, czyli takim, które nie będzie mieć żadnego wpływu na wysokość podatku, można mówić wtedy, gdy zarówno mąż, jak i żona zarabiają powyżej 13 tysięcy rocznie. Dodatkowo obydwoje podlegają opodatkowaniu wg tej samej stawki. W związku z tym obydwojgu przysługuje taka sama kwota zmniejszająca podatek. Bez względu na to, czy para rozliczy się razem, czy każde z nich złoży deklarację indywidualną – wysokość podatku do zapłaty w obydwu przypadkach będzie taka sama.

 

Rozliczenie niekorzystne

Niekorzystne rozliczenie nastąpi, gdy dochód małżeństwa mieści się w przedziale 26 000 – 85 528 zł rocznie, a jedno ze współmałżonków zarabia mniej, ale powyżej 8 000 zł rocznie. Jeżeli rozliczą się wspólnie, to będą mieścić się w grupie, gdzie kwota obniżająca podatek wynosi 556,02 zł. Z kolei w przypadku osobnego rozliczenia małżonek, który zarabia mniej, ma prawo skorzystać z kwoty obniżającej podatek, mieszczącej się w przedziale 556,02 zł do 1440 zł.

Kolejna sytuacja, kiedy wspólne rozliczenie nie pomoże w obniżeniu podatku do zapłaty, to taka, w której przychody jednego z małżonków przekraczają 1000 000 zł rocznie. Nawet w momencie, gdy druga osoba w związku nie pracuje i pozostaje na utrzymaniu pierwszej, to niestety nie uda się uniknąć podatku solidarnościowego od dochodu w wysokości 4%.

 

Rozliczenie PIT 2019

Aby szybko i sprawnie rozliczyć PIT 2019, warto sięgnąć po program do rozliczeń podatkowych. Dzięki temu deklaracje uzupełnimy dosłownie w kilka minut. Program PIT jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, a na dodatek umożliwia zarówno rozliczenie indywidualne, jak i wspólne.


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!