Wspólne rozliczenie małżonków 2020 – najczęściej zadawane pytania!
Każdy obywatel Polski, który uzyskuje dochody na terytorium naszego państwa, ma obowiązek wykonać roczne rozliczenie. Osoby fizyczne mogą złożyć deklarację w trzech różnych formach. Jedną z nich jest wspólne rozliczenie małżonków 2020. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat, a także najczęściej zadawane pytania.
Spis treści:
- Wspólne rozliczenie małżonków 2020
- Najczęściej zadawane pytania: wspólne rozliczenie małżonków 2020
- Jak rozliczyć PIT, gdy małżonek zmarł w ciągu roku?
- Podsumowanie: Zasady wspólnego rozliczenia małżonków
Wspólne rozliczenie małżonków 2020
Jeżeli szukasz sposobu na obniżenie swojego zobowiązania wobec urzędu skarbowego, możesz skorzystać z szeregu różnych ulg i odliczeń. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedno korzystne rozwiązanie. Małżeństwa mają prawo do złożenia wspólnej deklaracji PIT. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zapłacenie niższego podatku. Jeżeli jeden z podatników zarabia kwotę, która zalicza się już do II progu podatkowego, wspólne rozliczenie małżonków 2020 pomoże uniknąć wyższego podatku.
Jednocześnie należy podkreślić, że jest to korzystne rozwiązanie także, kiedy jeden z małżonków znacznie mniej lub w ogóle. W takim przypadku osoba zarabiająca może obniżyć swoje zobowiązanie wobec urzędu skarbowego. Zanim jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, warto wiedzieć, skąd bierze się niższy podatek. Wynika to bezpośrednio ze sposobu obliczania wysokości podatku. Przed podjęciem decyzji o wspólnym rozliczeniu warto przeanalizować wysokość podatku rozliczonego indywidualnie i wspólnie z małżonkiem. Jak to zrobić?
Wspólne rozliczenie małżonków 2020 opiera się na kilku działaniach. Pierwszy krok polega na rozliczeniu straty, kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu zakładek ZUS oraz przysługujących ulg od dochodu. Drugi krok polega na zsumowaniu otrzymanych kwot i podzieleniu wyniku przez dwa. W ten sposób otrzymujesz podstawę, od której należy obliczyć podatek oraz zastosować kwotę zmniejszającą podatek. Właśnie takie działania musi wykonać podatnik w ramach trzeciego kroku. Czwarty etap polega na pomnożeniu podatku przez dwa. Na końcu przychodzi czas na odliczenie ulg podatkowych dla każdego z małżonków.
Najczęściej zadawane pytania: wspólne rozliczenie małżonków 2020
Bez wątpienia wspólne rozliczenie małżonków 2020 to doskonałe rozwiązanie, które umożliwi Ci obniżenie należnego podatku. Zanim odpowiemy na najczęściej zadawane pytania, warto zwrócić uwagę na najważniejsze warunki, które muszą zostać spełnione, aby małżeństwo mogło się wspólnie rozliczyć.
- Po pierwsze pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok.
- Po drugie istnieje obowiązek istnienia ustroju współwłasności majątkowej małżeńskiej.
- Trzeci warunek to rozliczanie się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych. Nie istnieje możliwość złożenia wspólnej deklaracji w przypadku opłacania podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
- Po czwarte małżonkowie muszą mieć status polskich rezydentów.
Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku
Jedno z pytań, które pojawia się często wśród podatników, dotyczy wspólnego rozliczenia w przypadku ślubu wziętego w ciągu roku podatkowego. Teraz przejrzyj powyższe warunki i przeanalizuj, czy z wszystkich możesz się wywiązać. Okazuje się, że nie możesz złożyć wspólnej deklaracji z małżonkiem, jeżeli nie pozostawaliście w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Taka możliwość pojawi się dopiero podczas kolejnego okresu rozliczeniowego.
Rozwód w trakcie roku a wspólne rozliczenie małżonków
Warto również zwrócić uwagę na zależność rozwód w trakcie roku a wspólne rozliczenie małżonków. To jedna z głównych przyczyn eliminujących możliwość złożenia jednej deklaracji. Nawet jeżeli podatnicy wzięli rozwód w ostatnim dniu roku podatkowego, nie mają szans na wspólne rozliczenie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to proces rozwiązania małżeństwa. Z kolei warunkiem, który musi być spełniony w przypadku wspólnego rozliczenia, jest pozostawanie w małżeństwie przez cały rok podatkowy.
Jak rozliczyć PIT, gdy małżonek zmarł w ciągu roku?
Jeżeli małżonek zmarł w ciągu roku, osoba żyjąca musi dopilnować szeregu formalności. Wśród nich pojawia się również kwestia rozliczenia PIT. Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych informacji. Jeżeli małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed terminem rozliczenia, żyjący podatnik ma prawo do wspólnego rozliczenia. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwe wyłącznie po złożeniu oświadczenia o wyborze tego sposobu składania deklaracji. Informację na ten temat należy zaznaczyć w formularzu PIT.
Jeżeli małżonek zmarł w ciągu roku podatkowego, żyjący podatnik nie będzie mógł złożyć wspólnej deklaracji rocznej za ten okres. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że za osoby zmarłe rozlicza się urząd skarbowy. Najbliżsi mają wgląd do deklaracji i mogą uwzględnić w niej ulgi i odliczenia, które należały się osobie zmarłej.
Podsumowanie: Zasady wspólnego rozliczenia małżonków
Oto kilka najważniejszych informacji w temacie: wspólne rozliczenie małżonków 2020.
- Wspólne rozliczenie małżonków 2020 to doskonały sposób na obniżenie podatku należnego fiskusowi. Aby z niego skorzystać, małżeństwo musi trwać przez cały rok. Podatnicy powinni pozostawać w ustroju współwłasności majątkowej małżeńskiej. Każdy z małżonków musi się rozliczać według skali podatkowej i mieć status rezydentów podatkowych.
- Wspólne rozliczenie a ślub w trakcie roku – nie istnieje możliwość złożenia jednej deklaracji.
- Rozwód w trakcie roku a wspólne rozliczenie małżonków – nie przysługuje taka możliwość.
- Wspólne rozliczenie jest możliwe w przypadku, gdy podatnik zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed terminem rozliczenia.