
Ulga dla młodych. PIT niby zerowy, a rozliczyć się trzeba
Miało być tak pięknie. Wszyscy, którzy nie skończyli jeszcze 26 lat, a pracują, nie będą musieli rozliczać się z fiskusem. Powinno to oznaczać, że nie będą wypełniać rocznego zeznania. To teoria. Praktyka, jak zwykle okazała się nieco bardziej skomplikowana. Podpowiemy, kto musi się jednak rozliczyć i jak to zrobić.
Przejdź do akapitów:
- Ulga dla młodych - Ulga dla wybranych
- Ulga dla młodych - Kto nie skorzysta
- Ulga dla młodych - Jak wypełnić PIT 11?
- Ulga dla młodych - Jak się rozliczyć?
Na początek kilka podstawowych informacji. Z ulgi dla młodych może skorzystać każdy, kto nie skończył jeszcze 26 lat, pracuje na etacie lub zleceniu i zarobił w tym roku nie więcej niż 35 636,67 zł, co odpowiada 5/12 limitu rocznego - proporcjonalnie do okresu od sierpnia do grudnia.
Skąd ten pięciomiesięczny przedział? Przepisy o uldze weszły w życie 1 sierpnia 2019 roku i mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego właśnie dnia. W przyszłym roku limit ten sięgnie natomiast 85 528 złotych.
Ulga dla młodych - Ulga dla wybranych
Młody pracownik, który spełnia te warunki ani nie wypełnia zeznania, ani nie były mu pobierane zaliczki na podatek. To jednak sytuacja niezwykle rzadka. Jak przyznaje samo Ministerstwo – prawdopodobnie niewielu z około dwóch milionów młodych podatników będzie w tak komfortowej sytuacji.
Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka ponad 85 528 zł będzie opodatkowana według skali podatkowej.
Kto więc będzie musiał udać się do urzędu skarbowego lub wypełnić swój PIT w sieci? Każdy, kto przed 1 sierpnia ubiegłego roku otrzymał choć jedną wypłatę lub między sierpniem, a końcem grudnia i ukończył 26 lat. Co ciekawe, tu liczy się data urodzin.
Przykładowo, taki młody pracownik pracę zaczął pracę z początkiem sierpnia. Urodziny świętował 20 listopada. Jeżeli do tego dnia otrzymał wypłatę, nie zapłaci od niej podatku. Wystarczy jednak, że pensję dostanie 21 listopada, wtedy już podatek odprowadzić musi, a co za tym idzie, rozliczyć się z fiskusem.
Ulga dla młodych - Kto nie skorzysta
Katalog tych, którzy jednak będą musieli wypełnić zeznanie podatkowe, jest szeroki. Po pierwsze wszyscy młodzi pracownicy, którzy poza pracą na etacie lub zleceniu zarabiali też w inny sposób, na przykład na umowie o dzieło lub prowadząc działalność gospodarczą.
Po drugie rozliczyć się z podatku będą musieli także ci, którzy przekroczą ustawowy limit dochodów. Choć w przypadku początkujących na rynku pracy, nie jest to takie częste. Taki pracownik musiałby zarabiać ponad 7 tysięcy złotych miesięcznie.
Po trzecie ze skarbówką powinni rozliczyć się wszyscy, których ulga objęła, ale pracodawca mimo wszystko odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Mogłoby się tak zdarzyć, gdyby pracownik nie poinformował pracodawcy, że mu się taka ulga należy, a pracodawca ten fakt przeoczył. Wtedy wypełnienie PIT leży w naszym interesie. Taki pracownik zarabiał bowiem mniej niż powinien, dlatego otrzyma zwrot podatku.
A są to niebagatelne kwoty. W przypadku zarobków na poziomie rocznego limitu, miesięczny zysk to 483 złote, przy przeciętnym wynagrodzeniu prognozowanym na 2020 rok to 331 złotych, przy minimalnym – 121 złotych za miesiąc.
Ulga dla młodych - Jak wypełnić PIT 11?
Pracodawcy PIT 11 za 2019 rok musieli wypełnić już do końca stycznia. Nie każdemu udało się to zrobić bezbłędnie. Warto więc sprawdzić jak w prawidłowy sposób uwzględnić ulgę dla młodych. Szczególnie, że w tym roku wprowadzenie jej wywołało spore kontrowersje i zmusiło Ministerstwo do zamieszczenia na swojej stronie instrukcji, jak formularz poprawnie wypełnić.
A więc po kolei. Odpowiednie rubryki pojawiły się w części E i G, a zeszłoroczne wynagrodzenia młodego pracownika dzielimy na grupy. Pierwsza to pensje wypłacone przed 1 sierpnia oraz po ukończeniu 26 lat. Rozlicza się je w części E, w wierszu 1 – przychody, a dalej dochody, koszty i zaliczki - z pracy, w wierszu 5 przychody z umów zlecenia.
Analogicznie postępujemy w przypadku wypłat po 1 sierpnia dla pracownika do 26. roku życia, jeż żeli pracodawca pobierał od nich zaliczki. Wiersz nr 2 służy do rozliczenia wynagrodzeń z pracy na etat, natomiast wiersz nr 6 - z umów zlecenia.
Miejsce na „ulgę dla młodych” jest natomiast w części G. Tu wypełniamy rubryki od 86 do 88 pilnując jednocześnie by nie przekroczyć kwoty 35 636,67 złotych w tym roku i 85 528 złotych w przyszłym.
Ulga dla młodych - Jak się rozliczyć?
Cała procedura wyliczania ile i za które miesiące się fiskusowi należy, wydaje się skomplikowana. Dlatego rozliczenie ułatwia możliwość rozliczenia się przez internet. Szczególnie, że od tego roku, to wyjątkowo proste. Wystarczy skorzystać z jednego z dostępnych w sieci programów. Jednym z najlepszych jest program do rozliczeń pit od podatnik.info – system, który szybko, sprawnie i bardzo prosto przeprowadzić Cię przez cały proces.