Tych błędów unikaj, składając zeznanie PIT! Fiskus...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Tych błędów unikaj, składając zeznanie PIT! Fiskus ostrzega

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy pojawiają się najczęściej, a następnie postarać się ich uniknąć. Sprawdź, czego warto się wystrzegać i co grozi za błędne złożenie PIT-u!

Spis treści:

Co grozi za błędne złożenie PIT?

Złożenie deklaracji PIT to obowiązek każdej osoby, która w danym roku podatkowym uzyskała dochód. Nikt nie jest jednak nieomylny. Jeżeli podatnik ma świadomość popełnionego błędu, powinien zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego oraz wysłać korektę deklaracji. Mimo to należy pamiętać o konsekwencjach, które ciążą na podatniku mimo poprawy i dopełnienia wszelkich formalności.

Najważniejsze informacje o tym, co grozi za błędne złożenie deklaracji, znajdziesz w ustawie z dnia 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930). Zgodnie z art. 54, błędne złożenie deklaracji PIT może wiązać się z karą grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, pozbawienia wolności lub obu tych konsekwencji łącznie. To, jaka kara będzie nałożona na podatnika, zależy od wysokości uszczuplenia budżetu państwa.

Jeżeli kwota uszczuplenia jest niewielka, wówczas obowiązuje kara pieniężna. Dotyczy to wykroczenia skarbowego w wysokości nie większej niż pięciokrotność obowiązującego wynagrodzenia minimalnego. Jeżeli wartość zobowiązania podatkowego przekracza ten próg, wówczas błędne złożenie deklaracji jest kwalifikowane jako przestępstwo skarbowe.

Jakie błędy najczęściej pojawiają się w deklaracjach PIT?

Warto zwrócić uwagę, że nie każdy błąd może wiązać się z odpowiedzialnością po stronie podatnika. Bardzo często są to informacje dotyczące danych podatnika, na przykład nieprawidłowy NIP lub PESEL. Jeżeli decydujesz się na korzystanie z programów do rozliczania deklaracji, zdarzają się błędy wynikające z nieaktualnego lub po prostu omyłkowego wybrania niewłaściwego wzoru formularza.

Jednym z najczęstszych błędów podczas rozliczania ze współmałżonkiem jest wpisanie danych małżonka w miejscu przeznaczonym dla podatnika. Nie każdy posiada wiedzę na temat zasad wypełniania i składania deklaracji PIT. Dlatego też problemy mogą pojawiać się podczas wprowadzania odliczeń oraz ulg. Przykładem może być przekroczenie obowiązujących limitów lub terminów.

Kiedy podatnik decyduje się na korzystanie z ulg podatkowych, może pojawić się obowiązek dołączenia dodatkowych dokumentów. W przypadku odliczenia darowizny będą to przykładowo potwierdzenia przekazanej wpłat.

Chcesz uniknąć błędu? Skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Powyżej wymieniliśmy kilka przykładowych błędów. Należy jednak podkreślić, że mogą pojawić się również inne problemy. Jak ich uniknąć? Dobrym rozwiązaniem może być korzystanie ze specjalnego programu do rozliczania PIT. Jednym z nich jest Podatnik.info. Każdy ma prawo do skorzystania z tego rozwiązania za darmo. Jeżeli nie masz doświadczenia w wypełnianiu zeznania podatkowego lub chcesz dopełnić wszelkich formalności ekspresowo, Podatnik.info może Ci w tym pomóc.

Otrzymujesz dostęp do trzech prostych sposobów na zeznanie podatkowe. Są to: przepisanie informacji z deklaracji PIT-11, udzielenie odpowiedzi na kilka pytań pozwalających na dobór odpowiedniego formularza lub wprowadzenie informacji do wybranej deklaracji i poddanie jej weryfikacji poprzez program Podatnik.info. Sprawdź, jakie to proste i nie martw się błędami!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników