Twój e-PIT, czyli Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy....
Beata Michoń
pixabay.com
Podatnik.Info

Twój e-PIT, czyli Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy. Sprawdź co się zmienia!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na dodatek nie każda ulga będzie automatycznie brana pod uwagę – usługa ma dostęp tylko do wybranych informacji. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i gdzie szukać alternatyw?

  

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy bez automatycznego uwzględniania odliczeń

W systemie udostępnionym przez Ministerstwo Finansów znajdą się tylko te informacje, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. Obejmuje to dane pozyskane z systemów informacyjnych KAS lub rejestrów instytucji zewnętrznych. Dzięki temu system może przy obliczaniu podatku wziąć pod uwagę ulgę na dziecko, która została uwzględniona w zeszłorocznej deklaracji. W wielu innych przypadkach ulga nie będzie jednak automatycznie odliczana.

 

Jeśli dziecko urodziło się w ostatnim roku podatkowym, to znaczy, że wcześniej podatnikowi nie przysługiwała ulga z tego tytułu. Co za tym idzie, system nie będzie wiedział, że podatnik jest uprawniony do odliczenia pewnej kwoty i obliczy wyższą sumę podatku. Jeśli podatnik chce skorzystać z ulgi, musi samodzielnie uzupełnić brakującą informację w swoim formularzu. Inaczej rozliczenie PIT przez urząd skarbowy może się okazać niekorzystne. Podobnie jest również w przypadku innych ulg, takich jak ulga na internet czy rehabilitacyjna. Jeżeli podatnik chce z nich skorzystać, musi sam je wpisać do swojej deklaracji PIT. W przeciwnym razie zapłaci wyższy podatek.

 

„Twój e-PIT” dla małżonków

W wielu przypadkach wspólne rozliczenie z małżonkiem jest korzystnym rozwiązaniem. „Twój e-PIT” to umożliwia, ale dopiero wtedy, gdy podatnik sam zaznaczy taką opcję w swoim formularzu. W przeciwnym razie małżonkowie zostaną rozliczeni osobno i będą musieli zapłacić wyższą kwotę podatku. To oznacza, że podatnik będzie musiał pamiętać o tym, by zalogować się w usłudze „Twój e-PIT” i samodzielnie zaznaczyć sposób rozliczenia w deklaracji podatkowej. W innym wypadku rozliczenie PIT przez urząd skarbowy okaże się nieatrakcyjną opcją.

 

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy w 2024 roku a późniejszy zwrot podatku

By zachęcić podatników do składania formularzy PIT w formie elektronicznej, wprowadzono nową zasadę – od 2019 roku zwrot nadpłaty podatku z e-deklaracji zostanie wykonany w ciągu maksymalnie 45 dni. Termin ten liczy się od dnia po dniu, w  którym została ona złożona (poza niektórymi sytuacjami). Dzięki temu, jeśli podatnik szybko złoży swoje zeznanie, szybciej będzie też mógł cieszyć się ze zwrotu.

NIESTETY osoby, które wybiorą rozliczenie PIT przez urząd skarbowy w 2024 roku i nie zalogują się w usłudze „Twój e-PIT”, by go zaakceptować, będą czekać dłużej. Ich zeznanie zostanie uznane za złożone dopiero 30 kwietnia i to od tej daty będzie liczony okres 45 dni. By móc liczyć na wcześniejszy zwrot, trzeba wcześniej zaakceptować swoją deklarację lub rozliczyć PIT Programem PIT Pro 2023/2024.

  

Co zamiast usługi Ministerstwa Finansów? Program PIT Pro 2023/2024

Z powyższych informacji wynika, że rozliczenie PIT przez urząd skarbowy nie zawsze będzie opłacalne. Zwłaszcza, jeśli podatnik nie chce samodzielnie modyfikować automatycznie uzupełnionego formularza, ani poświęcać czasu na logowanie się i akceptację zeznania.

  

Rozwiązaniem, dzięki któremu podatnik będzie mógł od razu uwzględnić wszystkie ulgi i odliczenia, jest program do PIT. Tego typu aplikacja jest całkowicie bezpłatna, a z jego pomocą podatnik rozliczy nie tylko PIT-37 i PIT-38, ale także wiele innych formularzy podatkowych. Program do PIT 2023/2024 podpowie, jakie dane należy podać w deklaracji i zadba o to, by podatnik nie pominął żadnej ulgi, do której jest uprawniony. Na dodatek od razu rozliczy kwotę należnego podatku.

  

Program do PIT 2023 działa w standardowej wersji desktopowej, ale też jako aplikacja webowa i mobilna. Dzięki temu można zdecydować się na najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie!

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2023?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2023: 

  

Rozlicz PIT za 2023 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy a kontrola podatkowa