Te informacje są niezbędne, kiedy rozliczasz PIT przez...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Te informacje są niezbędne, kiedy rozliczasz PIT przez internet

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Jakich informacji potrzebujesz, by złożyć deklarację PIT przez internet?

Każdy, kto uzyskał dochód w minionym roku podatkowym, ma obowiązek dostarczyć do urzędu skarbowego deklarację PIT. Termin złożenia dokumentów upływa 30 kwietnia 2021 roku, czyli już jutro! Jeżeli podatnik nie dopełni wszelkich formalności w tym czasie, musi liczyć się z konsekwencjami. Jednym z najczęstszych powodów opóźnień jest brak czasu na wizyty w urzędzie skarbowym lub brak odpowiedniej wiedzy i umiejętności wystarczających do samodzielnego wypełnienia deklaracji PIT.

Rozliczenie deklaracji PIT jest bardzo proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Jeżeli otrzymałeś PIT-11, nie potrzebujesz nic więcej, by poradzić sobie ze złożeniem PIT-u przez internet. W tym dokumencie pojawiają się informacje o dochodach, przychodach, zaliczkach na podatek, a także składkach na ZUS odliczonych u pracodawcy. Jeżeli pracowałeś w kilku miejscach, powinieneś otrzymać taki dokument od każdego z nich.

Bez tych danych wypełnienie deklaracji PIT jest po prostu niemożliwe. Co zrobić, kiedy nie trafił do nas ten dokument? W jakim terminie powinien pojawić się najpóźniej w wersji elektronicznej lub papierowej?

Co zrobić, jeśli nie posiadam niezbędnych informacji?

Każdy pracodawca ma obowiązek dostarczenia informacji PIT 11 w terminie do ostatniego dnia lutego w formie elektronicznej lub pisemnej. Jeżeli nie otrzymałeś takiego dokumentu z miejsca pracy, wówczas należy zwrócić się z prośbą o wystawienie takiej informacji do pracodawcy. Brak odpowiedzi oraz odpowiedniego dokumentu nie zwalnia nas z obowiązku złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym. W takiej sytuacji należy złożyć zeznanie podatkowe na podstawie informacji z pasków wynagrodzeń, druku RMUA lub wyciągów z konta bankowego.

Jeżeli pracodawca nie dopełni swoich obowiązków, masz prawo powiadomić o tym urząd skarbowy. W takim przypadku płatnikowi grozi kara grzywny.

Gdzie mogę rozliczyć PIT przez internet?

Aktualnie istnieje możliwość złożenia zeznania podatkowego przez internet. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na wizyty w urzędzie skarbowym czy spotkania z księgowym. Jednym z programów, który może pomóc w dopełnieniu wszelkich formalności jest Podatnik.info. Z jego pomocą rozliczysz się z urzędem skarbowym szybko i przede wszystkim za darmo.

Możesz wybrać jedno z trzech dostępnych rozwiązań: przepisanie informacji z PIT-11, udzielenie odpowiedzi na pytania, które pozwolą na wygenerowanie właściwej deklaracji lub samodzielne uzupełnienie formularza i weryfikacja za pomocą programu Podatnik.info. Następnie wypełniona deklaracja zostanie wysłana bezpośrednio do Ministerstwa Finansów.

Bez wątpienia jest to jeden z wygodnych i bezpiecznych sposobów na dopełnienie formalności związanych z zeznaniem podatkowym.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników