Supermarkety  kontratakują i przedstawiają dowody na...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Supermarkety kontratakują i przedstawiają dowody na płacenie podatków w Polsce

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

10 listopada 2013 r. w artykule pt. „Supermarkety unikają płacenia podatków w Polsce – jak rząd zamierza temu zapobiec?” przedstawiliśmy stanowisko Ministerstwa Finansów w powyższej kwestii, które zostało wyrażone w odpowiedzi na interpelację nr 20768. Wynika z niego, że Polska przy współpracy z innymi państwami wprowadziła skutecznie rozwiązania zapobiegające uchylaniu się przez zagraniczne koncerny funkcjonujące w różnych branżach obowiązkowi płacenia podatków w naszym kraju. Dotyczy to m. in. podatku CIT oraz wprowadzeniu odpowiednich zapisów w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa publikacja wywołała wśród naszych czytelników dużo kontrowersji wyrażanych zarówno w komentarzach bezpośrednio pod nią, jak i mailach nadesłanych do redakcji. W związku z powyższym postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie.

Wpływy do budżetu z CIT płaconego przez sieci handlowe

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, z zeznań podatkowych złożonych przez 20 wybranych przedsiębiorstw handlowych, łączna wartość zadeklarowanego przez nie podatku CIT wyniosła za 2011 r. ok. 709 mln zł, a za 2012 r. – 659 mln zł.

Innym ciekawym źródłem informacji może być raport „Pulsu Biznesu” z 28 czerwca 2013 r. pt. „Państwo dostaje z podatku CIT 30 mld zł rocznie”. Wynika z niego, że łączna wartość podatku dochodowego od osób prawnych zaksięgowanego w 2011 r. przez firmy z pierwszej „setki” ww. zestawienia wyniosła w przypadku przedsiębiorstw działających w branży handlowej 655 mln zł.

Natomiast wśród 150 największych płatników CIT w Polsce w 2011 r. wymienionych w ww. raporcie możemy wyróżnić następujące duże sieci:

  • Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci Biedronka) – łączna wartość zapłaconego podatku CIT w wysokości 240,78 mln zł,
  • Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska – 103,30 mln zł,
  • Castorama Polska – 100,52 mln zł,
  • Auchan Polska – 63,31 mln zł,
  • Makro Cash and Carry Polska – 39,14 mln zł,
  • Leroy Merlin Polska – 31,65 mln zł,
  • Selgros – 23,95 mln zł.

Supermarkety płacą nie tylko CIT

Przedstawiciele niektórych z dużych sieci handlowych skontaktowali się z redakcją Podatnik.info wskazując, że sieci handlowe w Polsce płacą nie tylko CIT, ale również inne opłaty zasilające budżet państwa. - Kwota zapłaconych podatków CIT za ostatnie lata przez Auchan Polska wynosi prawie 200 mln zł. Dodatkowo firma płaci podatek od nieruchomości, ZUS, PFRON oraz wnosi opłaty za koncesje na sprzedaż paliwa czy alkoholu. Płaci również podatek akcyzowy oraz podatek od osób fizycznych - wyjaśnia Dorota Patejko, rzecznik prasowy Auchan Polska.

- Łączna wartość zapłaconych przez Tesco podatków w minionym roku to 456 mln zł. Z tego 329 mln to VAT, a 79 mln zł – podatki zasilające bezpośrednio budżety gmin, czyli podatek od nieruchomości czy koncesje alkoholowe. Pozostała kwota to CIT, akcyza i PFRON - tłumaczy Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco Polska.

Natomiast z odpowiedzi biura prasowego Jeronimo Martins Polska wynika, że właściciel sieci sklepów Biedronka – jako polska firma zarejestrowana w Kostrzynie – wszystkie podatki, wliczając w to podatek CIT, płaci w naszym kraju. W latach 2010-2012 Biedronka odprowadziła na rzecz Skarbu Państwa zobowiązania podatkowe i publicznoprawne o wartości ponad 1,7 mld zł.

Supermarkety dają miejsca pracy polskim pracownikom

Sieci handlowe przypominają, że płacenie podatków i różnego rodzaju innych opłat zasilających polski budżet to nie jedyne korzyści z wynikające ich funkcjonowania. Supermarkety oferują również wiele tysięcy ofert pracy dla osób o zróżnicowanych kwalifikacjach. Z naszych informacji wynika, że Biedronka zatrudnia w Polsce ponad 45 tys. osób, Tesco Polska około 29 tys. na podstawie umów o pracę, a Auchan Polska około 10 tys. osób.

- Podstawową formą zatrudnienia na wszystkich stanowiskach jest umowa o pracę, gwarantująca pełen pakiet świadczeń socjalnych. Tworząc miejsca pracy, nie korzystamy z usług agencji pracy tymczasowej, a wszystkie zatrudnione osoby są pracownikami naszej firmy – napisało do redakcji Podatnik.info biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
„Lista wstydu