Strata na giełdzie może być korzystna dla podatnika
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Strata na giełdzie może być korzystna dla podatnika

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W końcówce roku gracze giełdowi często sprzedają akcje spółek, których wartość ulega obniżeniu. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala w zeznaniu rocznym za 2016 rok (dochody i straty ze sprzedaży akcji należy wykazać w formularzu PIT-38) odliczyć poniesioną stratę.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2016/2017. Dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

 • Darmowy program za 0 zł
 • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
 • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
 • Szybki zwrot nadpłaty podatku
 • Wszystkie aktualne druki PIT 2016/2017 wraz załącznikami
 • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika rozliczającego PIT 38 za pomocą 5 następujących danych:

 • imienia,
 • nazwiska,
 • daty urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Strata jako koszt podatkowy

Podatnicy wykorzystują fakt, że wydatek poniesiony na zakup akcji dopiero w chwili ich zbycia zostanie zakwalifikowany przez ustawodawcę jako koszt podatkowy. Jeżeli więc gracz zdecyduje się sprzedać akcje po niższej cenie, w świetle przepisów podatkowych poniesie stratę. Natomiast w przypadku natychmiastowego odkupienia akcji, koszt należy naliczyć w momencie ich sprzedaży. Poniższe reguły wynikają z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma także zastosowanie w przypadku sprzedaży papierów wartościowych.

Zasady naliczania straty

Wymieniony wyżej artykuł ustawy opdof stanowi, że stratę można odliczyć w okresie pięciu lat od chwili jej wystąpienia, ale maksymalnie połowę w jednym roku. Jeżeli np. inwestor zakupił w poprzednim roku akcje o wartości 50 tys. złotych, a w następnym roku sprzeda je za równowartość 30 tys. złotych i od razu odkupi, to w zeznaniu rocznym może wykazać stratę w wysokości 20 tys. złotych pod warunkiem osiągnięcia odpowiednich dochodów. Podatnik może rozliczyć stratę(20 tys. złotych)w wysokości 10 tys. złotych w dwóch następnych latach. Odliczanie straty można również rozłożyć na pięć lat, odpisując od podatku co roku kwotę 4 tys. złotych. Podatnik może też odliczyć stratę w dowolnych proporcjach, np. 35 proc. w pierwszym roku, 45 proc. w drugim oraz 20 proc. w trzecim. Należy tylko pamiętać, że nie wolno odliczyć więcej niż 50 proc. w jednym roku.

Zalety odliczenia straty w formularzu PIT-38

Największym atutem takiego sposobu rozliczenia straty w formularzu PIT-38 jest elastyczność, na jaką może sobie pozwolić inwestor. Dzięki możliwości odpisania straty w okresie pięciu lat, gracz giełdowy może odwlec konieczność zapłaty podatku aż do chwili sprzedania akcji z zyskiem. Należy jednak pamiętać, że stratę można odliczyć jedynie od dochodów osiągniętych z tego samego źródła ( w tym przypadku są to dochody pochodzące z kapitałów pieniężnych).

Inwestor musi jednak uważnie wyliczać stratę, jeżeli nabywa akcje w różnych okresach czasu, a następnie sprzedaje część z nich. By wyliczenie było prawidłowe, należy najpierw zbyć akcje zakupione najwcześniej. Stanowi tak art. 24 ust. 10 ustawy opdof.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wykaż stratę na giełdzie w PIT-38