Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Wykaż stratę na giełdzie w PIT-38
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Wykaż stratę na giełdzie w PIT-38

Sprzedaj tracące na wartości akcje pod koniec roku

Jednym ze sposobów zminimalizowania odczuwalności nieudanych inwestycji jest umiejętne odliczenie straty w zeznaniu rocznym PIT-38. Wypełniamy je na podstawie informacji PIT-8C, którą do końca lutego powinno nam dostarczyć nasze biuro maklerskie.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych inwestor może obniżyć wysokość podatku sprzedając w końcówce roku należące do niego akcje, które tracą na wartości. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podatek o stawce 19 proc. naliczany jest tylko od faktycznie uzyskanych zysków na giełdzie. Tak więc jeśli zakupiliśmy akcje zyskujące na wartości, to daninę fiskusowi z tego tytułu zapłacimy jedynie w przypadku, jeżeli zdecydujemy się je sprzedać w trakcie roku podatkowego.

Do rozliczenia poniesionej straty można użyć np. specjalnie przygotowany do tego celu PIT program. Jednym z nich jest całkowicie darmowy PIT pro 2013 od Podatnik.info, który posiada m. in. na bieżąco aktualizowane formularze PIT-38.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.

Rozlicz w PIT-38 stratę z lat ubiegłych

Wysokość zobowiązania podatkowego można również obniżyć rozliczając w zeznaniu podatkowym stratę poniesioną w latach ubiegłych. Oznacza to, że jeśli w poprzednich pięciu latach ponieśliśmy stratę inwestycyjną, to w jednym roku możemy maksymalnie obniżyć wysokość podatku o 50 proc. tej straty (wykazujemy ją w pozycji 28 formularza PIT-38). Natomiast pozostałe 50 proc. podatnik może odliczyć w kolejnych latach.

Przykład: W 2012 r. uzyskaliśmy 400 zł straty na giełdzie, a w 2013 r. 2000 zł zysku. Tak więc przysługuje nam prawo odliczenia 50 proc. straty, czyli 200 zł, obniżając w ten sposób osiągnięty dochód, który wyniesie 1800 zł. Natomiast podatek o stawce 19 proc. z 1800 zł wyniesie 342 zł zamiast 380 zł (tyle należałoby zapłacić fiskusowi bez odliczania straty). Z kolei pozostałe 200 zł straty będziemy mogli odliczyć od uzyskanych zysków w latach 2013-2016 w dowolnych proporcjach.


Podatnik.info 

Loading Comments
Zainteresuje cię także