Wykaż stratę na giełdzie w PIT-38
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Wykaż stratę na giełdzie w PIT-38

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Sprzedaj tracące na wartości akcje pod koniec roku

Jednym ze sposobów zminimalizowania odczuwalności nieudanych inwestycji jest umiejętne odliczenie straty w zeznaniu rocznym PIT-38. Wypełniamy je na podstawie informacji PIT-8C, którą do końca lutego powinno nam dostarczyć nasze biuro maklerskie.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych inwestor może obniżyć wysokość podatku sprzedając w końcówce roku należące do niego akcje, które tracą na wartości. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podatek o stawce 19 proc. naliczany jest tylko od faktycznie uzyskanych zysków na giełdzie. Tak więc jeśli zakupiliśmy akcje zyskujące na wartości, to daninę fiskusowi z tego tytułu zapłacimy jedynie w przypadku, jeżeli zdecydujemy się je sprzedać w trakcie roku podatkowego.

Do rozliczenia poniesionej straty można użyć np. specjalnie przygotowany do tego celu PIT program. Jednym z nich jest całkowicie darmowy PIT pro od Podatnik.info, który posiada m. in. na bieżąco aktualizowane formularze PIT-38.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2023/2024. Prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2023/2024 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2023/2024.

Rozlicz w PIT-38 stratę z lat ubiegłych

Wysokość zobowiązania podatkowego można również obniżyć rozliczając w zeznaniu podatkowym stratę poniesioną w latach ubiegłych. Oznacza to, że jeśli w poprzednich pięciu latach ponieśliśmy stratę inwestycyjną, to w jednym roku możemy maksymalnie obniżyć wysokość podatku o 50 proc. tej straty (wykazujemy ją w pozycji 28 formularza PIT-38). Natomiast pozostałe 50 proc. podatnik może odliczyć w kolejnych latach.

Przykład: W 2022 r. uzyskaliśmy 400 zł straty na giełdzie, a w 2023 r. 2000 zł zysku. Tak więc przysługuje nam prawo odliczenia 50 proc. straty, czyli 200 zł, obniżając w ten sposób osiągnięty dochód, który wyniesie 1800 zł. Natomiast podatek o stawce 19 proc. z 1800 zł wyniesie 342 zł zamiast 380 zł (tyle należałoby zapłacić fiskusowi bez odliczania straty). Z kolei pozostałe 200 zł straty będziemy mogli odliczyć od uzyskanych zysków w latach 2023-2026 w dowolnych proporcjach.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Stratę z inwestycji na giełdzie należy wykazać w rocznym zeznaniu