Skala podatkowa: czym jest, jak ją obliczać i kiedy warto...
Redaktor
pixabay.com
Podatnik.Info

Skala podatkowa: czym jest, jak ją obliczać i kiedy warto ją wybrać?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Skala podatkowa – krótka charakterystyka

Skala podatkowa (nazywana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych) jest jedną z form opodatkowania możliwą do wyboru przez przedsiębiorcę. Do innych sposobów rozliczenia podatku należą:

  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Skala podatkowa może być określona jako wzór, na podstawie którego określana jest wysokość podatku, jaką w danym roku będzie musiał zapłacić podatnik. Przy tej formie opodatkowania stosuje się tzw. progresję – stawki podatku wzrastają wraz z przekraczaniem progów ustalonych w ustawie i wynoszą kolejno: 18% i 32% – w zależności od osiągniętego dochodu.

Kiedy warto wybrać skalę podatkową?

Początkujący przedsiębiorca musi wiedzieć, że podczas rejestracji działalności będzie miał możliwość wyboru jednej z form opodatkowania. Zrobi to na przeznaczonym do tego druku CEIDG-1 w polu 18. Dlaczego warto zastanowić się nad skalą podatkową? Podatnik:

Skala podatkowa, jak każda forma opodatkowania, ma też swoje wady. Nie będzie korzystna dla przedsiębiorców osiągających większe dochody. Tacy podatnicy są zobowiązani do przejścia na stawkę 32%. Uciążliwe może być też prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, co jest obowiązkiem przy stosowaniu skali podatkowej.

 

Jak wybrać formę opodatkowania

Jeżeli skala podatkowa wydaje się przedsiębiorcy najkorzystniejszym rozwiązaniem, powinien dokonać jej wyboru przez złożenie odpowiedniego oświadczenia. Pismo należy złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym do 20 stycznia.

W dokumencie należy oświadczyć, że rezygnuje się z dotychczasowej metody opodatkowania i w nowym roku chce się rozliczać według skali podatkowej. Jest to konieczne, jeśli do tej pory podatnik korzystał z innej formy opodatkowania. W przypadku, gdy ta forma dotyczyła przedsiębiorcy w poprzednim roku, w kolejnym nie musi on ponownie składać oświadczenia.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy na gov.pl czy podatnik.info?