Rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy na gov.pl czy...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy na gov.pl czy podatnik.info?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Na czym polega rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy?

Od 15 lutego podatnicy mają możliwość dostarczania do urzędów swoich deklaracji podatkowych. Dotyczy to zarówno zeznań wypełnionych w sposób standardowy, e-deklaracji wypełnionych przez internet, jak i PIT-ów wstępnie uzupełnionych przez urząd skarbowy.

  

Podatnik po zalogowaniu się do Portalu Podatkowego ma możliwość zaakceptowania swojego zeznania bez wprowadzania zmian, odrzucenia przygotowanej deklaracji lub naniesienia zmian. Jeżeli nie podejmie żadnej czynności, a jednocześnie samemu nie złoży deklaracji w inny sposób, deklaracja zostanie złożona 30 kwietnia.

  

Twój e-PIT - o czym warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy to ułatwienie dla podatników, jednak obecnych w Portalu deklaracji nie powinno się traktować bezrefleksyjnie. Okazuje się, że gotowe do złożenia PIT-y nie zawsze zgadzają się z naszymi preferencjami z poprzednich lat. Dotyczy to między innymi rozliczania się wspólnie z małżonkiem, a także korzystania z ulg podatkowych. Nie zawsze są one dostępne w przygotowanym przez urząd dokumencie, a niezbędne informacje musimy wpisywać sami.

 

Warto też wiedzieć, że z usługi w 2019 roku mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się na PIT-37 i PIT-38.

 

Alternatywa dla Twojego e-PITu

Dobrą wiadomością dla podatników jest fakt, że rozliczenie PIT przez urząd skarbowy nie wyklucza możliwości samodzielnego rozliczenia się przez internet. Nadal możemy wygodnie wypełnić swój PIT online, mając pełną kontrolę nad przesyłanymi do urzędu informacjami.

 

Jakie zalety ma samodzielne wypełnienie PIT przez internet?

1. Proste logowanie. Aby uzupełnić PIT przez internet nie musimy posiadać podpisu elektronicznego. Wystarczą dane osobowe podatnika oraz kwota przychodu za poprzedni rok podatkowy niż ten, za który się rozliczamy.

2. Intuicyjna obsługa. Pogram do wypełniania PIT przez internet oferuje aż 3 możliwości uzupełnienia deklaracji, w tym wprowadzenie danych z PIT-11, na podstawie których program wpisuje odpowiednie informacje i sam dokonuje obliczeń.

3. E-deklaracje może wypełnić każdy. Program nie ogranicza podatników: każdy z nich, bez względu na rodzaj formularza, może rozliczyć się przez internet.

4. Szybszy zwrot podatku. Nie musisz czekać do 30 kwietnia - rozliczając się samodzielnie przez internet otrzymasz swój zwrot podatku szybciej, bo najpóźniej po 45 dniach od chwili złożenia zeznania.

5. Brak kosztów. Skorzystanie z programu do rozliczania się przez internet jest całkowicie darmowe. Co więcej, unikamy kosztów za przesłanie deklaracji pocztą czy też za paliwo lub bilet w przypadku dostarczania dokumentu osobiście do urzędu skarbowego.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

   

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!