Rozliczenie PIT za 2019 rok krok po kroku. To prostsze niż...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Rozliczenie PIT za 2019 rok krok po kroku. To prostsze niż myślisz!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

Zanim zasiądziemy do wypełniania arkuszy, należy wybrać, który z nich nas dotyczy. Najczęściej rozliczaną deklaracją przez Polaków jest PIT 37. Formularz ten wypełniają wszyscy, za których zaliczki na podatek dochodowy wyliczają i odprowadzają pracodawcy. To właśnie oni mają obowiązek przekazania naszych składek w terminie skarbówce.


Przedsiębiorcy natomiast najczęściej rozliczają się przy pomocy PIT 36 i PIT 28. Najpopularniejszą deklaracją wśród przedsiębiorców jest  jednak PIT 36. Tu też mamy dwie stawki, próg podatkowy na poziomie 85 528 złotych, możliwość skorzystania z ulg i rozliczenia się z współmałżonkiem. 


PIT 36L powinni wybrać ci, których roczne dochody przekraczają próg. Bardziej opłacalne może okazać się rozliczenie liniowe niezależne od wysokości dochodów. Tu jednak nie rozliczymy się z małżonkiem i nie skorzystamy z ulgi prorodzinnej. 


PIT 28 natomiast wybierają ci, którzy chcą się rozliczyć przy użyciu tzw. ryczałtu ewidencjonowanego. 


Krok pierwszy – przedstawmy się


Gdy już podstawy mamy za sobą, najwyższy czas by przystąpić do wypełniania zeznania. To na prawdę banalnie proste. 


Na początku musimy udowodnić, że my to my. W pozycji 1 wpisujemy nasz pesel. Jeżeli rozliczamy się z mężem czy żoną wpisujemy też – w okienku nr 2 pesel współmałżonka. Następnie określamy rok, którego dotyczy rozliczenie. W tym przypadku jest to 2019 rok.  W następnej pozycji musimy dokonać wyboru czy rozliczamy się sami, z małżonkiem, jako wdowa lub wdowiec, albo osoba samotnie wychowująca dzieci. W tym celu zaznaczamy odpowiednią kratkę.  


Pozycje numer 7 i 8 zaznaczamy dodatkowo w przypadku podatnika lub małżonka posiadającego miejsce opodatkowania za granicą kraju, który w 2019 roku osiągnął przychody opodatkowane na terytorium Polski.


Teraz przechodzimy do części A zeznania podatkowego. Tu wskazujemy, który urząd skarbowy do którego składamy nasz PIT. Ważne jest tu miejsce zamieszkania. Jeżeli w ciągu roku przeprowadzimy się do innego miasta, wpisujemy ten urząd, na obszarze którego mieszkaliśmy 31grudnia 2019 roku. W tym punkcie informujemy także – zaznaczając odpowiednią kratkę – jaki jest cel składania zeznania. Opcje są dwie – rozliczenie z fiskusem lub korekta wcześniej złożonego zeznania.  


Natomiast w części B wypełniamy swoje dane osobowe.


Krok drugi -  informujemy ile zarobiliśmy


W części C wpisujemy nasze przychody zwolnione z podatku. Wśród nich między innymi te objęte ulgą dla młodych. O ile nie przekroczą w ciągu roku 85 528 złotych. W tym roku ten limit jest mniejszy, bo obejmuje tylko okres od sierpnia do grudnia i wynosi 35 636,67 zł.


W części D umieszczamy nasze przychody lub poniesioną stratę, a także kwotę pobranych w trakcie roku zaliczek. Wszystko na podstawie PIT 11. Natomiast w części E wpisujemy wszystko to, co od dochodu będziemy odliczać - składki na ubezpieczenie oraz ulgi, które podsumowaliśmy wcześniej w specjalnym formularzu PIT/O lub PIT/D w ich części B.


Dopiero teraz uzyskaliśmy podstawę, od której będziemy obliczać podatek. Od jej wysokości zależy, jak skomplikowane będzie to wyliczenie. Do 85 528 złotych stosujemy stawkę 17,75% oraz 32% od nadwyżki. W przypadku gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, limit ten jest podwójny i wynosi 171 056 złotych.


Na koniec jeszcze odliczenie składki zdrowotnej i ulgi zawarte w części C formularza PIT/O lub PIT/D. I tak otrzymujemy kwotę którą nadpłaciliśmy lub jesteśmy urzędowi skarbowemu.


Krok trzeci – pozostałe formalności


Na koniec możemy, jeśli chcemy, przekazać nasz 1 procent podatku na fundację lub organizację pozarządową. W tym celu trzeba wpisać numer KRS wybranej organizacji – te dostępne są na stronie ministerstwa finansów. Kwota, jaką chcemy przeznaczyć nie może przekroczyć 1 proc. Podatku, który ma nam zwrócić fiskus. 


Potem jeszcze zaznaczamy jakie załączniki dołączamy do zeznania, a także wpisujemy numer konta, jeżeli zmieniliśmy bank i chcemy, żeby to na nowe konto wpłynął zwrot podatku.


I najważniejsze, jeżeli rozliczamy się w wersji papierowej – zeznanie podatkowe należy podpisać.  Podpis nie jest wymagany, gdy rozliczamy się online. Wtedy też procedura jest znacznie prostsza.


Najłatwiej – przez Internet


Zdecydowanie prościej rozliczyć się za pomocą programu, który sam za nas policzy nasz podatek i wyśle do urzędu skarbowego. W pełni bezpiecznym programem jest podatnik.info.


W tym przypadku wystarczy jedynie wybrać sposób rozliczenia i wyszukać nasz urząd skarbowy. Następnie zaznaczyć, ile formularzy PIT 11 otrzymaliśmy od pracodawcy lub pracodawców. Teraz jeszcze zaznaczamy jakie ulgi nam przysługują. Przepisujemy wszystkie dane z PIT 11. Program sam pilnuje, czy wszystko wpisaliśmy w odpowiednich okienkach, podpowiada jakie ulgi zaznaczyć i jakie dane pisać. Następnie program wylicza podatek i takie zeznanie składa do urzędu skarbowego. 


Jeżeli natomiast nie mamy żadnych odliczeń i ulg możemy iść na skróty i nie robić zupełnie nic. Wówczas 30 kwietnia urząd akceptuje nasze zeznanie, które wcześniej sam wypełnił czyli tak zwany Twój e-PIT. Takie zeznanie możemy też poprawić lub uzupełnić.


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dostałem PIT-11. Co dalej?