Rozliczenie PIT za 2019 rok krok po kroku. To prostsze niż...
http://sxc.hu/
podatnik.info

Rozliczenie PIT za 2019 rok krok po kroku. To prostsze niż myślisz!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:

Zanim zasiądziemy do wypełniania arkuszy, należy wybrać, który z nich nas dotyczy. Najczęściej rozliczaną deklaracją przez Polaków jest PIT 37. Formularz ten wypełniają wszyscy, za których zaliczki na podatek dochodowy wyliczają i odprowadzają pracodawcy. To właśnie oni mają obowiązek przekazania naszych składek w terminie skarbówce.


Przedsiębiorcy natomiast najczęściej rozliczają się przy pomocy PIT 36 i PIT 28. Najpopularniejszą deklaracją wśród przedsiębiorców jest  jednak PIT 36. Tu też mamy dwie stawki, próg podatkowy na poziomie 85 528 złotych, możliwość skorzystania z ulg i rozliczenia się z współmałżonkiem. 


PIT 36L powinni wybrać ci, których roczne dochody przekraczają próg. Bardziej opłacalne może okazać się rozliczenie liniowe niezależne od wysokości dochodów. Tu jednak nie rozliczymy się z małżonkiem i nie skorzystamy z ulgi prorodzinnej. 


PIT 28 natomiast wybierają ci, którzy chcą się rozliczyć przy użyciu tzw. ryczałtu ewidencjonowanego. 


Krok pierwszy – przedstawmy się


Gdy już podstawy mamy za sobą, najwyższy czas by przystąpić do wypełniania zeznania. To na prawdę banalnie proste. 


Na początku musimy udowodnić, że my to my. W pozycji 1 wpisujemy nasz pesel. Jeżeli rozliczamy się z mężem czy żoną wpisujemy też – w okienku nr 2 pesel współmałżonka. Następnie określamy rok, którego dotyczy rozliczenie. W tym przypadku jest to 2019 rok.  W następnej pozycji musimy dokonać wyboru czy rozliczamy się sami, z małżonkiem, jako wdowa lub wdowiec, albo osoba samotnie wychowująca dzieci. W tym celu zaznaczamy odpowiednią kratkę.  


Pozycje numer 7 i 8 zaznaczamy dodatkowo w przypadku podatnika lub małżonka posiadającego miejsce opodatkowania za granicą kraju, który w 2019 roku osiągnął przychody opodatkowane na terytorium Polski.


Teraz przechodzimy do części A zeznania podatkowego. Tu wskazujemy, który urząd skarbowy do którego składamy nasz PIT. Ważne jest tu miejsce zamieszkania. Jeżeli w ciągu roku przeprowadzimy się do innego miasta, wpisujemy ten urząd, na obszarze którego mieszkaliśmy 31grudnia 2019 roku. W tym punkcie informujemy także – zaznaczając odpowiednią kratkę – jaki jest cel składania zeznania. Opcje są dwie – rozliczenie z fiskusem lub korekta wcześniej złożonego zeznania.  


Natomiast w części B wypełniamy swoje dane osobowe.


Krok drugi -  informujemy ile zarobiliśmy


W części C wpisujemy nasze przychody zwolnione z podatku. Wśród nich między innymi te objęte ulgą dla młodych. O ile nie przekroczą w ciągu roku 85 528 złotych. W tym roku ten limit jest mniejszy, bo obejmuje tylko okres od sierpnia do grudnia i wynosi 35 636,67 zł.


W części D umieszczamy nasze przychody lub poniesioną stratę, a także kwotę pobranych w trakcie roku zaliczek. Wszystko na podstawie PIT 11. Natomiast w części E wpisujemy wszystko to, co od dochodu będziemy odliczać - składki na ubezpieczenie oraz ulgi, które podsumowaliśmy wcześniej w specjalnym formularzu PIT/O lub PIT/D w ich części B.


Dopiero teraz uzyskaliśmy podstawę, od której będziemy obliczać podatek. Od jej wysokości zależy, jak skomplikowane będzie to wyliczenie. Do 85 528 złotych stosujemy stawkę 17,75% oraz 32% od nadwyżki. W przypadku gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, limit ten jest podwójny i wynosi 171 056 złotych.


Na koniec jeszcze odliczenie składki zdrowotnej i ulgi zawarte w części C formularza PIT/O lub PIT/D. I tak otrzymujemy kwotę którą nadpłaciliśmy lub jesteśmy urzędowi skarbowemu.


Krok trzeci – pozostałe formalności


Na koniec możemy, jeśli chcemy, przekazać nasz 1 procent podatku na fundację lub organizację pozarządową. W tym celu trzeba wpisać numer KRS wybranej organizacji – te dostępne są na stronie ministerstwa finansów. Kwota, jaką chcemy przeznaczyć nie może przekroczyć 1 proc. Podatku, który ma nam zwrócić fiskus. 


Potem jeszcze zaznaczamy jakie załączniki dołączamy do zeznania, a także wpisujemy numer konta, jeżeli zmieniliśmy bank i chcemy, żeby to na nowe konto wpłynął zwrot podatku.


I najważniejsze, jeżeli rozliczamy się w wersji papierowej – zeznanie podatkowe należy podpisać.  Podpis nie jest wymagany, gdy rozliczamy się online. Wtedy też procedura jest znacznie prostsza.


Najłatwiej – przez Internet


Zdecydowanie prościej rozliczyć się za pomocą programu, który sam za nas policzy nasz podatek i wyśle do urzędu skarbowego. W pełni bezpiecznym programem jest podatnik.info.


W tym przypadku wystarczy jedynie wybrać sposób rozliczenia i wyszukać nasz urząd skarbowy. Następnie zaznaczyć, ile formularzy PIT 11 otrzymaliśmy od pracodawcy lub pracodawców. Teraz jeszcze zaznaczamy jakie ulgi nam przysługują. Przepisujemy wszystkie dane z PIT 11. Program sam pilnuje, czy wszystko wpisaliśmy w odpowiednich okienkach, podpowiada jakie ulgi zaznaczyć i jakie dane pisać. Następnie program wylicza podatek i takie zeznanie składa do urzędu skarbowego. 


Jeżeli natomiast nie mamy żadnych odliczeń i ulg możemy iść na skróty i nie robić zupełnie nic. Wówczas 30 kwietnia urząd akceptuje nasze zeznanie, które wcześniej sam wypełnił czyli tak zwany Twój e-PIT. Takie zeznanie możemy też poprawić lub uzupełnić.


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dostałem PIT-11. Co dalej?