Rozliczenie PIT za 2018? Wyślij E-Deklaracje 2019 online!
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT za 2018? Wyślij E-Deklaracje 2019 online!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W tym roku Ministerstwo Finansów przygotowało usługę „Twój e-PIT”, która ma za zadanie przyspieszyć i ułatwić coroczne składanie PIT-ów. Dzięki tej platformie możliwe jest rozliczenie PIT przez urząd skarbowy za 2018 rok.

  

Jak działa rozliczenie PIT przez urząd skarbowy za 2018?

Do końca stycznia do odpowiednich urzędów skarbowych musiały trafić m.in. formularze PIT-11 przygotowane przez pracodawców. Na ich podstawie oraz bazując na informacjach z KAS, fiskus przygotował i wstępnie wypełnił deklaracje PIT-38 oraz PIT-37 dla podatników. W połowie lutego Ministerstwo Finansów uruchomiło platformę „Twój e-PIT”, która zapewnia dostęp do uzupełnionych druków. Jednak rozliczenie PIT przez urząd skarbowy za 2018 ma też swoje wady.

 

Dlaczego lepiej rozliczyć PIT 2019 samodzielnie?

Usługa „Twój e-PIT” w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatna. Jednak należy pamiętać, że jak w każdym programie, także i tutaj mogą pojawić się błędy i nieścisłości. Dlatego najlepiej sprawdzić deklarację, zanim platforma prześle ją do urzędu skarbowego w Programie PIT Pro. Bardzo dużą wadą usługi „Twój e-PIT” jest to, że Twój e-PIT nie nalicza wszystkich należnych nam ulg. Jedyne, które automatycznie są brane pod uwagę, dotyczą:

  • składek ZUS i zdrowotnych,

Dodatkowym minusem usługi „Twój e-PIT” jest fakt, że w tym roku z platformy skorzystają jedynie podatnicy rozliczający się na drukach PIT-38 oraz PIT-37. Przedsiębiorcy lub osoby, które rozliczają się na innych formularzach muszą zrobić to samodzielnie.

  

Samodzielne rozliczenie PIT 2019 – w jakim terminie należy złożyć deklarację?

PIT-37 oraz PIT-38, które zostały wypełnione w ramach usługi „Twój e-PIT” przez urzędy skarbowe, zostaną automatycznie przesłane do odpowiedniego oddziału skarbówki z ostatnim dniem kwietnia – chyba że podatnik wcześniej zaakceptuje i prześle rozliczenie do wybranego US.

  

Inne dokumenty takie jak: deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-39 należy złożyć do urzędu do 30.04.2019 Programem PIT Pro 2018/2019. PIT-28, PIT-16A oraz PIT-19A musiały trafić do skarbówki do 31.01, a formularz PIT-40A do końca lutego.

  

Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie PIT przez urząd skarbowy za 2018 rok. „Twój e-PIT” nie weźmie pod uwagę wszystkich przysługujących nam ulg i odliczeń. Dlatego warto skorzystać z jednego z darmowych programów do rozliczeń podatkowych, takich jak chociażby Program PIT Pro 2018/2019 i rozliczyć PIT online, pobierając do na dysk komputera lub rozliczyć PIT przez telefon. Dzięki temu wypełnimy deklarację szybko, sprawnie i bez problemu prześlemy do odpowiedniego urzędu skarbowego.

   

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!