Rozliczenie PIT 2019 – kiedy nadpłata podatku nie...
Beata Michoń
http://sxc.hu/
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT 2019 – kiedy nadpłata podatku nie zostanie Ci zwrócona?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach nie można liczyć na zwrot nadpłaty – bez względu na to, czy wypełniasz papierową deklarację, czy składasz PIT przez internet 2018.

 

Kiedy urząd skarbowy nie zwraca nadpłaty?

Wysokość nadpłaty to decydujący czynnik w przypadku zwrotu podatku. Jeśli kwota nadwyżki jest zbyt niska, czyli wynosi 8,70 zł mniej, urząd skarbowy ją zatrzyma. Nie oznacza to jednak, że podatnik na tym straci. Tak niska kwota nadpłaty zostanie wykorzystana w przyszłych latach, jeśli okaże się, że wymagana jest dopłata do podatku. Wtedy urząd sięgnie po te środki i przeznaczy je na pokrycie powstałego zobowiązania (łącznie z odsetkami, jeśli zostaną one naliczone).

  

Nadpłata może też zostać przeznaczona na pokrycie odsetek za zwłokę powstałych z powodu nieopłacania w terminie zaliczek na podatek. Bywa również przekazywana na poczet kosztów upomnienia. Podatnik może także oczekiwać, że nadpłata pokryje jego bieżące zobowiązania podatkowe. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, czy warto czekać na zwrot – takie zasady obowiązują zarówno w przypadku osób rozliczających deklaracje papierowe, jaki i tych, które rozliczają PIT przez internet lub rozliczenie pit przez urząd skarbowy. 2018 to kolejny rok, kiedy nadpłata może nie być zwraca również z innych powodów.

  

Zaległe zobowiązania finansowe – PIT przez internet 2018 i w formie tradycyjnej

Zbyt niska kwota zwrotu nie jest jedynym powodem do tego, by podatnik nie otrzymał nadpłaty swojego podatku. Nie ma to miejsca również wtedy, gdy dana osoba ma nieuregulowane zobowiązania finansowe.

 

Zapłacony mandat zamiast zwrotu podatku

Mając na uwadze powyższą informację, podatnik który wcześniej otrzymał mandat, ale jeszcze go nie zapłacił, nie powinien liczyć na zwrot nadpłaty podatku. Nie trafi ona bowiem na jego konto, tylko zostanie przekazana na pokrycie tego zobowiązania. Podatnik może oczekiwać zwrotu jedynie wtedy, jeśli okaże się, że po zapłaceniu mandatu część nadpłaty nadal nie została wykorzystana (czyli mandat opiewał na niższą sumę niż nadpłata). Dlatego jeśli wiesz, że masz do zapłacenia mandat, przygotuj się na to, że możesz nie dostać zwrotu podatku, który został obliczony, gdy składałeś PIT przez internet 2018.

 

Wierzytelności do uregulowania z nadpłaty

Zwrot nie będzie przyznawany również tym podatnikom, którzy zaciągnęli dług i uczestniczą w postępowaniu egzekucyjnym. Wtedy środki te zostaną przeznaczone na uregulowanie wierzytelności, przy czym pierwszeństwo mają zobowiązania finansowe wobec urzędu skarbowego – dopiero, gdy okaże się, że podatnik nie musi zwracać żadnych kwot fiskusowi, nadpłata zostaje przekazana komornikowi. Zwrot będzie możliwy jedynie wtedy, gdy okaże się, że po uregulowaniu należności, nadal przysługują podatnikowi środki z nadpłaty.

  

By zwiększyć swoje szanse na zwrot podatku, warto pamiętać o ulgach i odliczenia, składając PIT przez internet. 2018 to rok, za który można się rozliczyć z pomocą programu do PIT – on szybko obliczy, czy przysługuje Ci nadpłata i w jakiej wielkości. Podpowie też, który załącznik powinieneś wypełnić, jeśli przysługują Ci ulgi, jak np. ulga na dziecko, ulga na internet, czy też ulga abolicyjna

   

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!