Rodzinny kapitał opiekuńczy – co musisz wiedzieć?
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Rodzinny kapitał opiekuńczy – co musisz wiedzieć?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Rodzinny kapitał – co musisz o nim wiedzieć?

W maju pojawiły się pierwsze głosy dotyczące nowego programu społeczno-gospodarczego partii rządzącej. Wraz z upływem kolejnych miesięcy rząd odkrywa przed nami nowe karty. Wiemy już, jakie zmiany wprowadzi w podatkach. Jakie nowości obejmuje program Polski Ład, jeżeli chodzi o wsparcie dla społeczeństwa? Nie da się ukryć, że rząd prowadzi politykę prorodzinną. Jednym z jego głównych celów jest wspieranie polskich rodzin. Dlatego też jedną z nowości jest Rodzinny kapitał opiekuńczy.

Podatnicy, którzy założyli swoje rodziny, mają szansę otrzymać dodatkowe pieniądze na rzecz wychowania dzieci. Rodzinny kapitał opiekuńczy zostanie wprowadzony, by przede wszystkim dać poczucie bezpieczeństwa – nawet w trudnych czasach pandemicznych i pocovidowych. Dla wielu rodzin może być naprawdę pomocny w obliczu problemów z utrzymaniem stabilnego zatrudnienia w związku ze skutkami pandemii.

rodzinny kapitał opiekuńczy

Rodzice małych dzieci, którzy pracują, muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Wśród nich pojawia się odwieczna zagwozdka, jak zapewnić dziecku opiekę po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Można wybrać żłobek lub skorzystać z pomocy niani. Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, Rodzinny kapitał opiekuńczy ma pomóc w znalezieniu właściwych odpowiedzi na te pytania w ciągu pierwszych trzech lat życia maluszka.

Jedną z wątpliwości, które podnosi wiele osób, dotyczy kwestii: Rodzinny kapitał opiekuńczy a 500+. Po pierwsze warto podkreślić, że rodzinny kapitał to zupełnie nowe świadczenie finansowe. Dlatego też nie należy go identyfikować ze wsparciem w postaci 500+. Dodatkowo Rodzinny kapitał opiekuńczy zakłada również dodatkowe dofinansowanie na pobyt w żłobku lub klubie dziecięcy. Szczegółowe różnice pomiędzy świadczeniami przedstawimy, odpowiadając na kilka kluczowych pytań.

Jak zatem działa Rodzinny kapitał opiekuńczy? Od kiedy i dla kogo będzie wypłacany? Jak złożyć wniosek o Rodzinny kapitał opiekuńczy? Zasady, wymagania, procedury – wyjaśniamy.

Rodzinny kapitał – dla kogo?

Jedną z korzystnych zmian, które zaplanował dla nas rząd, jest Rodzinny kapitał opiekuńczy. Dla kogo będzie dostępne nowe świadczenia? Premier Mateusz Morawiecki wskazał jasno, że to wsparcie ma pomóc w rozwiązaniu problemów pojawiających się w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka. W tym czasie rodzice muszą podjąć decyzję o powrocie lub rezygnacji z pracy. Dziecko szybko rośnie, a to również generuje dodatkowe wydatki.

Dlatego też Rodzinny kapitał opiekuńczy otrzymają rodziny z dziećmi na utrzymaniu w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia. Świadczenie będą mogli pobierać:

  • rodzice oraz
  • osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i złożyły wniosek o przysposobienie dziecka.

Jeżeli zastanawiasz, czy otrzymasz Rodzinny kapitał opiekuńczy, zasady wprowadzone przez rząd pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Ważną kwestią dla potencjalnych beneficjentów są zawsze ograniczenia dotyczące otrzymywanego wynagrodzenia. Dużą zaletą nowego świadczenia jest brak kryterium dochodowego.

Uwaga! Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje niezależnie od wysokości zarobków rodziców dziecka. Dodatkowo nie trzeba odprowadzać od niego również podatku PIT. Oznacza to, że korzystanie z innych świadczeń, na przykład 500+ nie będzie miało wpływu na prawo do Rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Pojawia się jednak inne ważne kryterium. Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał wyłącznie rodzicom, którzy mają więcej niż 1 dziecko. To świadczenie można otrzymać na każde drugie i kolejne dziecko.

rodzinny kapitał opiekuńczy

Rząd szacuje, że w 2022 roku ze świadczenia skorzysta około 410 tys. dzieci. Dodatkowo 210 tys. rodzin otrzyma dodatkowe dofinansowanie na opłacenie kosztów żłobka lub klubu dziecięcego. Ważną kwestią jest również sposób wypłacania pieniędzy w ramach Rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Dofinansowanie na żłobek będzie wynosiła 400 zł miesięcznie i nie więcej niż obowiązujące opłaty w miejscu, do którego uczęszcza dziecko. Pieniądze będą wypłacane przez cały okres obowiązywania umowy ze żłobkiem lub klubem dziecięcym. Co musisz wiedzieć, jeżeli chodzi o Rodzinny kapitał opiekuńczy? Zasady są nieco inne. Świadczenie może być wypłacane na dwa sposoby.

Pamiętaj! Łączna kwota, jaka przysługuje dziecku, to 12 000 zł w okresie od 12. do ukończenia 36. miesiąca życia.

Oto dwa sposoby wypłacania Rodzinnego kapitału opiekuńczego:

  • przez 24 miesiące w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko,
  • 1000 zł miesięcznie przez 12 miesięcy.

To ty decydujesz, z którego rozwiązania zdecydujesz się skorzystać. Pamiętaj jednak, by dobrze przemyśleć tę decyzję!

Rodzinny kapitał – od kiedy wejdzie w życie?

Wiemy już, kto może otrzymać Rodzinny kapitał opiekuńczy. Od kiedy będzie jednak dostępny? Zgodnie z założeniami rządu, Polski Ład ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. W tym samym czasie ruszy również Rodzinny kapitał opiekuńczy. Należy jednak podkreślić, że rząd nie poinformował do tej pory o rozpoczęciu naboru wniosków. Jednego możemy być jednak pewni. Niezbędną dokumentację będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Formularze zostaną udostępnione za pośrednictwem między innymi: PUE ZUS, bankowości elektronicznej oraz portalu Emp@tia.

rodzinny kapitał opiekuńczy

Podsumowanie: Rodzinny kapitał opiekuńczy a 500+ – zasady w pigułce

Oto najważniejsze informacje dotyczące świadczenia, jakim jest Rodzinny kapitał opiekuńczy:

  • Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie wprowadzone w ramach programu Polski Ład.
  • Od kiedy będzie dostępny? Rodzinny kapitał opiekuńczy wejdzie w życie prawdopodobnie w tym samym czasie, co Polski Ład – 1 stycznia 2022 roku.
  • Dla kogo będzie dostępny Rodzinny kapitał opiekuńczy? Świadczenie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36 miesiąca życia.
  • Ile wynosi Rodzinny kapitał opiekuńczy? Każde dziecko może otrzymać maksymalnie 12 000 zł. Pieniądze mogą być wypłacane w formie: 500 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.
  • Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  • Dodatkowo można starać się o dofinansowanie żłobka lub klubu dziecięcego w wysokości 400 zł i nie więcej niż miesięczne opłaty.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Babciowe 2024 – sprawdź, co musisz wiedzieć!