Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia palarni dla pracowników
Od ponad roku pracodawcy nie mają obowiązku tworzenia palarni w zakładzie pracy. Nie oznacza to jednak, że zatrudnieni mogą palić w dowolnym miejscu na terenie firmy. - Obie strony muszą przestrzegać zasad BHP oraz kierować się rozsądkiem, aby nie doprowadzić do zagrożenia w miejscu pracy - przypomina ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.
Palarnia nie jest pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym
- Zgodnie z obowiązującą od września nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP, palarnie nie należą już do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych - przypomina ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska. - Teraz pracodawca, który zdecyduje się na palarnię, nie musi już spełniać wygórowanych wymogów określonych w rozporządzeniu dotyczących m.in. liczby popielniczek, konieczności zapewnienia co najmniej dziesięciokrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny oraz powierzchni palarni, która nie mogła być mniejsza niż 4 m2 - dodaje Żukowska. Realizacja tych przepisów była trudna i wiązała się z dużymi nakładami finansowymi. - Obowiązek organizowania palarni prowadził do absurdalnych sytuacji, w których także pracodawca nie zatrudniający ani jednej osoby palącej musiał zapewnić odpowiednie pomieszczenie - przypomina Żukowska.
Pracodawca może całkowicie zakazać palenia w firmie
Według nowych przepisów pracodawca, który chce zorganizować w zakładzie pracy palarnię, musi spełnić jedynie warunki określone w ustawie tytoniowej oraz ustawie o państwowej inspekcji sanitarnej. Ograniczają się one do konieczności wyodrębnienia palarni, jej odpowiedniego jej oznakowania oraz wentylacji.
Brak palarni nie może być usprawiedliwieniem dla pracowników oddających się nałogowi w dowolnym miejscu zakładu pracy. - Trzeba pamiętać, że pracodawca ma prawo zakazać palenia tytoniu w czasie pracy zarówno w samym budynku firmy, jak i przed nim. Wiadomo też, że nic tak nie odstrasza klientów jak grupa palaczy przed budynkiem firmy - podkreśla Żukowska. Jej zdaniem same normy prawne z pewnością nie rozwiążą problemu palenia, dlatego też warto promować zdrowy model życia.
Źródło: Pracodawcy RP