Płaca minimalna 2025 – czy możemy spodziewać się...
Podatnik.info
Podatnik.info
Podatnik.info

Płaca minimalna 2025 – czy możemy spodziewać się podwyżki?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kiedy zatem podatnicy dowiedzą się, ile wyniesie płaca minimalna 2025? Jakie informacje przekazuje rząd? Odpowiadają eksperci Podatnik.info.

Spis treści:

Płaca minimalna 2025 – czy zostanie podniesiona?

Jak co roku, wielu Polaków czeka na informację, ile wyniesie płaca minimalna 2025. Kolejne posiedzenie rządu w dniu 10 czerwca 2024 roku nie zaowocowało jednak żadną decyzją. To powoduje, że wokół tematu pojawia się coraz więcej głosów ekspertów oraz polityków. Wśród Polaków dominują dwa stanowiska:

 • organizacje przedsiębiorców proszą o zamrożenie płacy minimalnej,
 • związki zawodowe wnioskują o stosowne podwyższenie najniższej krajowej.

Obecnie – od 1 stycznia 2024 roku – najniższa krajowa wynosi 52% przeciętnej płacy, czyli 4 242 zł, a stawka godzinowa 27,70 zł. Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku zostanie podniesiona do 4 300 zł, a stawka godzinowa do 28,10 zł. Według danych wskazanych przez resort rodziny i pracy, płacę minimalną w Polsce pobiera około 3,6 mln osób.

Mechanizmy podwyższania najniższej krajowej określają przepisy ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207). Najniższa krajowa 2025 netto jest ustalana na podstawie prognozowanej na kolejny rok inflacji. Jeżeli przekroczy ona 5%, wówczas rząd planuje dwie podwyżki pensji minimalnej.

Zgodnie z prognozami, resort finansów przewiduje wzrost cen o 4,1%. O minimalnie taką wartość powinna być podniesiona pensja minimalna 2025, aby zrekompensować średnioroczny wzrost cen. Taki wzrost gwarantuje ustawa. Dodatkowo kwota musi zostać skorygowana według wskaźnika weryfikacyjnego. Wspomniane powyżej przepisy wskazują również, że podatników czeka tylko jedna podwyżka, ponieważ inflacja nie przekracza 5%.

Podwyżka płacy minimalnej 2025 – jakie warianty są rozważane?

Zgodnie z zapowiedziami szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, które pojawiły się w maju, najniższa krajowa 2025 miałaby wynosić 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli o 8% więcej. Te zapowiedzi wynikają z zapisów unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Informacja przekazana przez ministrę wywołała gorące dyskusje wśród przedsiębiorców. Oznaczałoby to, że pensja minimalna wynosiłaby 4 625 zł, czyli 325 zł więcej.

Premier Donald Tusk zaprzeczył jednak tym sugestiom, informując o tym, że minimalne wynagrodzenie za pracę będzie ustalane według dotychczas obowiązujących mechanizmów. Decyzja ta jest kierowana myślą o ochronie małych i średnich firm, dla których kolejna duża podwyżka byłaby dużym obciążeniem. Ponadto kolejny wzrost pensji minimalnej może przyczynić się do spadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z tymi informacjami, płaca minimalna 2025 powinna wynieść co najmniej 4 510,90 zł, a stawka godzinowa z kolei 29,50 zł. Oznacza to wzrost o 210,90 zł, czyli 5,6% w porównaniu do pensji obowiązującej od 1 stycznia 2024 roku.

W dniu 10 czerwca 2024 roku miała pojawić się informacja o oficjalnej kwocie, która zostanie zaproponowana. Nie pojawił się jednak żaden komunikat. W dniu 11 czerwca będzie miało miejsce kolejne posiedzenie rządu na temat pensji minimalnej. Ile wyniesie najniższa krajowa 2025 netto i kiedy pojawi się oficjalne stanowisko na ten temat? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje w tym obszarze.

Płaca minimalna 2025 – kiedy pojawią się oficjalne informacje?

Obowiązujące przepisy wskazują, że Rada Ministrów musi przekazać do 15 czerwca każdego roku proponowaną przez siebie kwotę minimalnego wynagrodzenia Radzie Dialogu Społecznego, która będzie obowiązywała w kolejnym roku kalendarzowym. Rządowa propozycja zostanie poddana ocenie przez przedstawicieli pracowników oraz pracodawców. Rada Dialogu Społeczna musi przedstawić swoją propozycję do 15 lipca.

Następnie rząd powinien opublikować do 15 września rozporządzenie w sprawie wysokości płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej w Dzienniku Ustaw. Ostateczna decyzja należy do rządu, ale ustalona kwota nie może być niższa niż ta przekazana do konsultacji Rady Dialogu Społecznego. Oznacza to, że informacja o tym, ile wyniesie podwyżka płacy minimalnej 2025, powinna pojawić się w ciągu kilku dni.

Wysokość najniższej krajowej wpłynie na wysokość wielu świadczeń pobieranych przez pracowników. Wśród nich można wymienić między innymi: wynagrodzenie za przestój, dodatki za pracę w nocy, odprawy pieniężne, odszkodowania za naruszenie zasad równego traktowania, podstawę wymiaru zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, a także wysokości mandatów karno-skarbowych.

Podsumowanie: najniższa krajowa 2025 – najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie dotyczące ustaleń na temat pensji minimalnej w 2025 roku.

 • Wokół najniższej krajowej na 2025 rok toczą się liczne dyskusje. Organizacje przedsiębiorców proszą o zamrożenie płacy minimalnej. Związki zawodowe wnioskują z kolei o podwyżkę najniższej krajowej.
 • W dniu 10 czerwca 2024 r. odbyło się posiedzenie rządu na temat nowej stawki płacy minimalnej na 2025 rok. Rząd nie wydał jednak oficjalnych komunikatów z konkretną kwotą.
 • Obecnie płaca minimalna wynosi 4 242 zł brutto (godzinowa 27,70 zł), a od 1 lipca 2024 r. wzrośnie do 4 300 zł brutto (godzinowa 28,10 zł). Płacę minimalną w Polsce pobiera około 3,6 mln osób.
 • Podwyżki są ustalane na podstawie inflacji prognozowanej na kolejny rok. Jeśli inflacja przekroczy 5%, rząd planuje dwie podwyżki.
 • Resort finansów przewiduje wzrost cen o 4,1%, co oznacza minimalny wzrost płacy minimalnej o tę wartość.
 • Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaproponowała płacę minimalną na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia (wzrost o 8%). Premier Donald Tusk zaprzeczył, informując o utrzymaniu dotychczasowych mechanizmów ustalania płacy minimalnej.
 • Na tej podstawie eksperci wskazują, że podwyżka płacy minimalnej 2025 będzie wynosiła 5,6% (210,90 zł). Oznacza to, że najniższa krajowa może wynosić 4 510,90 zł, a stawka godzinowa: 29,50 zł.
 • Rada Ministrów ma przekazać propozycję minimalnego wynagrodzenia do 15 czerwca.
 • Do 15 września rząd opublikuje rozporządzenie w Dzienniku Ustaw.

Jeżeli masz dodatkowe pytania dotyczące płacy minimalnej w 2025 roku, mogą Ci pomóc specjaliści Podatnik.info. Każdy użytkownik naszego darmowego programu ma możliwość skonsultowania się z ekspertami z obszaru księgowości, finansów lub prawa. Dodatkowo w okresie rozliczenia rocznego zapewniamy wsparcie w wypełnianiu oraz składaniu deklaracji PIT. Dzięki trzem dostępnym wariantom dopełnisz formalności nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, korzystając z darmowego programu Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od nieruchomości 2025 – uwaga, szykują się zmiany!