Płaca minimalna 2022 – szykują się zmiany!
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Płaca minimalna 2022 – szykują się zmiany!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Płaca minimalna 2022 – szykują się zmiany!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2019 roku aż 1,5 mln Polaków zarabiało najniższą krajową. Dlatego też temat, jakim jest płaca minimalna 2022, budzi wiele dyskusji. Jedni cieszą się z podwyżek, inni mogą na nich stracić. Pojawiły się pierwsze informacje dotyczące zmian w wynagrodzeniach Polaków, które mogą odbić się na finansach niektórych przedsiębiorców. Dla wielu osób będą wiązały się jednak z „grubszym” portfelem. Jakie zmiany z tytułu minimalnego wynagrodzenia za pracę czekają nas w 2022 roku? Jakiej minimalnej stawki godzinowej możesz się spodziewać? Odpowiadamy!

płaca minimalna 2022

O ile wzrośnie płaca minimalna 2022? W dniu 16 lipca Rada Ministrów wydała projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku. Rada Dialogu Społecznego otrzymała 30 dni na rozpatrzenie propozycji rządu. Nie udało się jednak uzgodnić jednego stanowiska w tym terminie. Oznacza to, że ustalenie najniższej krajowej spoczywa na Radzie Ministrów. Aktualnie został opublikowany projekt zmian rządu.

To ważne! Ostateczną decyzję poznamy jednak 15 września 2022 roku. Ile będzie wynosiła płaca minimalna 2022, jeżeli rząd przyjmie projekt rozporządzenia Rady Ministrów? O ile wzrośnie minimalna stawka godzinowa?

Jaka będzie płaca minimalna 2022?

Z danych GUS wynika jednoznacznie, że najniższa krajowa 2022 dotyczy wielu Polaków, którzy zarabiają nie więcej niż stawki ustalane przez rząd. Jeżeli znajdujesz się w tej grupie pracowników, powinieneś wiedzieć, jakie zmiany czekają Cię od 1 stycznia 2022 roku. Przypomnijmy, że płaca minimalna w 2021 roku wynosiła 2 800 zł. Z kolei stawka godzinowa była równa 18,30 zł. Są to kwoty brutto, od których należy dodatkowo odliczyć składki na ubezpieczenie ZUS oraz zaliczki na podatek. Jedno jest pewne. W 2022 roku czekają nas podwyżki wynagrodzenia. Płaca minimalna 2022 Będzie większa niż w tym roku.

Najniższa krajowa płaca minimalna 2022 ma wynosić według Rady Ministrów 3 000 zł brutto. Oznacza to wzrost o 1,7% w stosunku do kwoty obowiązującej w 2021 roku. W przeliczeniu na złotówki pojawia się różnica wynosząca 200 zł brutto. Taka pensja obowiązuje pracodawców podpisujących umowę o pracę. Ile wyniesie więc najniższa krajowa 2022 netto? Jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, za wykonywanie swoich obowiązków otrzymasz około 2 203 zł „na rękę”. Przejdźmy dalej.

jaka będzie płaca minimalna w 2022

Stawka godzinowa dotyczy z kolei osób zatrudnionych na niektórych umowach cywilnoprawnych, na przykład zlecenie lub o świadczenie usług. W tym przypadku najniższa krajowa brutto będzie wynosiła 18,30 zł, czyli o około 1,30 zł więcej niż w roku poprzednim. Jaką kwotę osoba zatrudniona otrzyma „na rękę”? Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie, minimalna stawka godzinowa wyniesie 12 zł netto za każdą godzinę. W przypadku mowy o dzieło możesz spodziewać się minimalnego wynagrodzenia za pracę w postaci 15 zł za godzinę.

Bez wątpienia najniższa krajowa netto czy też brutto może pozostawiać w tym przypadku wiele do życzenia. Podwyżka o 200 zł może wydawać się niewielka z perspektywy pracowników. Okazuje się, że negatywne skutki dotkną prawdopodobnie niektórych przedsiębiorców. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Płaca minimalna 2022 – kto zyska, kto straci?

Odpowiedź na pytanie, kto zyskuje dzięki podwyżkom wynagrodzeń, jest prosta. Każdy pracownik, który otrzymuje najniższą krajową, będzie zadowolony ze zmian. Dodatkowo na podwyżkach mogą zyskać przedsiębiorcy oferujące usługi, na które wzrośnie popyt poprzez większe zarobki innych. Warunek jest jeden. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców płacących swoim pracownikom więcej niż najniższa krajowa 2022.

Największym zwycięzcą podwyżek jest jednak rząd, który zyskuje większy zastrzyk środków finansowych ze składek ZUS oraz podatków do budżetu państwa. Płaca minimalna 2022 wpłynie pośrednio na zwiększenie środków do dyspozycji rządu.

Kto traci, gdy płaca minimalna 2022 rośnie? Jak już wspomnieliśmy, są to niektórzy pracodawcy. Na podstawie danych GUS można łatwo scharakteryzować profil przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników, wypłacając im najniższą krajową.

Wyższa płaca minimalna 2022 uderzy przede wszystkim w sektor mikrofirm. Wśród przedsiębiorców, którzy gwarantują swoim pracownikom najniższą krajową lub kwotę zbliżoną, pojawiają się przedstawiciele takich branż jak: rolna, leśna, rybołówstwa. Kwotę zbliżoną do nowej najniższej krajowej 2022 zarabiało 621 tys. pracowników firm budowlanych. Na podstawie tych statystyk GUS można łatwo stwierdzić, kto straci. Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę znacznie nadwyręży portfele mikro przedsiębiorców. 

Kiedy przychodzi czas na podwyżki płacy minimalnej, przedsiębiorcy przygotowują się również na większe koszty utrzymania pracownika. Im wyższa pensja, tym większe opłaty czekają pracodawcę. Dotyczy to zarówno składek na ZUS, jak i zaliczek na podatek dochodowy.

płaca minimalna 20222

Co ważne, podwyżka płacy minimalnej wpływa również na wysokość preferencyjnych składek na ZUS. Z „małego ZUS-u” korzystają osoby, które dopiero założyły własną działalność gospodarczą i są nowe na rynku. Podstawa wymiaru składek nie może być w tym przypadku niższa niż 30% płacy minimalnej oraz nie wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Zwróć uwagę, że wzrost płacy minimalnej wiąże się również z podwyżkami cen towarów i usług. Odczujesz to podczas wizyty w hotelu czy też restauracji. Jednocześnie warto zaznaczyć, że wyższa pensja minimalna 2022 nie wiąże się również z podwyżkami dla osób zarabiających więcej. W efekcie dochodzi do sytuacji, kiedy pracownicy na wyższych, bardziej odpowiedzialnych stanowiskach zarabiają tyle, co nowi zatrudnieni. Działa to więc demotywująco.

Podsumowanie: Najniższa krajowa 2022 netto i brutto – to musisz wiedzieć!

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat płacy minimalnej 2022.

  • Płaca minimalna 2022 wzrasta zarówno dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, jak i niektórych umowach cywilnoprawnych.
  • Najniższa krajowa 2022 brutto ma wynosić 3 000 zł. Minimalna stawka godzinowa brutto wzrośnie prawdopodobnie do 18,20 zł.
  • Najniższa krajowa 2022 netto będzie więc wynosiła około 2 203 zł. Minimalna stawka godzinowa netto to odpowiedni dla umowy o dzieło 15 zł oraz umowy zlecenie 12 zł.
  • Kiedy wzrośnie najniższa krajowa 2022, zyskają bez wątpienia pracownicy zarabiający najmniej. Dodatkowo na podwyżkach zarobią przedsiębiorcy oferujący usługi, na które wzmocni się popyt wśród osób zarabiających więcej na skutek podwyżki płacy minimalnej.
  • Pamiętaj, że wyższa pensja minimalna skutkuje zazwyczaj podwyżkami w sklepach i punktach świadczenia usług.
  • Kto straci? Z pewnością pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty utrzymania pracownika. Dotyczy to składek na ZUS oraz zaliczek na podatek. Wśród pracodawców płacących kwoty zbliżone do płacy minimalnej pojawiają się przede wszystkim mikrofirmy. Niskie pensje otrzymują przedstawiciele branży: rolnej, leśnej, rybołówstwa czy też budowlanej.

Pamiętaj! Osoby korzystające z preferencyjnych stawek ZUS mogą również stracić. Ostateczna wysokość składek w „małym ZUS-ie” nie może być niższa niż 30% najniższej krajowej. Płaca minimalna 2022 pośrednio wpłynie więc również na nich.

Sprawdź program do PIT od Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dyrektywa DAC 7 - nowe obowiązki dla operatorów platform cyfrowych