PIT-39 za 2018 - jak wypełnić i rozliczyć przez internet w 2019? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
PIT-39 za 2018 - jak wypełnić i rozliczyć przez internet...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

PIT-39 za 2018 - jak wypełnić i rozliczyć przez internet w 2019?

Podziel się tym artykułem:   

Osoby, które dokonały sprzedaży nieruchomości zakupionej lub zbudowanej w ciągu ostatnich pięciu lat, muszą się z niej rozliczyć. Formularzem, który do tego służy, jest PIT-39, a czas na jego złożenie mija 30 kwietnia.

 

Jakie przychody należy rozliczyć na PIT-39 2019?


Do złożenia PIT-39 zobowiązani są podatnicy, którzy odpłatnie zbyli:

  • nieruchomość,
  • część nieruchomości,
  • udział w nieruchomości,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego/użytkowego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawo wieczystego użytkowania gruntów,

oraz podatnicy, którzy uzyskali przychody z tytułu umowy zamiany nieruchomości.


Które nieruchomości są zwolnione z podatku?

Na formularzu PIT-39 za 2018 rok należy rozliczać przychody tylko z tych nieruchomości, które zostały przez podatnika nabyte lub wybudowane w latach 2013-2018. Jeśli więc sprzedawane jest mieszkanie, które zostało kupione ponad pięć lat temu, lub dom wybudowany pięć lat wcześniej, sprzedaż taka będzie zwolniona z podatku. Jedynym obowiązkiem podatnika jest wtedy poinformowanie urzędu skarbowego, że doszło do takiej transakcji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że okres pięciu lat liczony jest nie według lat kalendarzowych, ale od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

 

Kwota dochodu w PIT-39 za 2018

Dochodem ze sprzedaży, który należy rozliczyć przed urzędem skarbowym, jest różnica pomiędzy przychodem a kosztem związanym z zakupem nieruchomości. Oznacza to więc, że mieszkanie kupione za 250 tysięcy złotych i sprzedane za 275 tysięcy złotych wygenerowało 25 tysięcy złotych dochodu i to ta kwota podlega opodatkowaniu.

 

Odliczenia od podatku 2019

Kwotę dochodu za sprzedaż można zmniejszyć o sumę wydatków na remont, który miał doprowadzić do podniesienia wartości nieruchomości czy na usługi pośrednika sprzedaży. To jednak nie wszystko – odliczenia możliwe są także w przypadku, gdy planujemy inne wydatki mieszkaniowe.

Jeśli planujemy kupić inną nieruchomość, lub zaciągnąć kredyt w celu takiego zakupu, te wydatki również zmniejszą zobowiązanie podatkowe, o ile zostaną zrealizowane w ciągu dwóch lat od sprzedaży.  Wydając cały uzyskany dochód, podatku nie zapłacimy w ogóle.

 

Przychody z nieruchomości za 2018 – jak złożyć PIT przez internet

Rozliczenie dochodów z nieruchomości można przekazać do urzędu metodami tradycyjnymi, czyli np. podczas osobistej wizyty lub przesyłką pocztową. Najwygodniej jednak będzie złożyć taki PIT przez internet, korzystając z programu do rozliczeń podatkowych, szybkiego i prostego w obsłudze. Obecnie na rozliczenie PIT online decyduje się już ponad połowa Polaków, a wszystko wskazuje na to, że z kolejnymi latami liczba ta będzie rosła. Nic w tym dziwnego – to ogromne ułatwienie. Jednym z przykładów programów do rozliczeń online jest PIT Pro - darmowy, bezpieczny, wygodny w obsłudze i pozwalający uniknąć błędów osobom, które gubią się w gęstwinie różnych przepisów, formularzy i pojęć.  

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś! 

Podziel się tym artykułem: