Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

PIT-28 do kiedy za 2019? PIT-28 do 2 marca 2020
pixabay.com
mf.gov.pl

PIT-28 do kiedy za 2019? PIT-28 do 2 marca 2020

Podatnicy, decydujący się na uzupełnienie zeznania podatkowego PIT-28, stosują rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie ryczałtowe zakłada rozliczenie całego przychodu za pomocą stawki podatkowej, której wysokość jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności. Do kiedy PIT-28 musi trafić do fiskusa w 2020 roku?

Przejdź do akapitów:

Kto rozlicza PIT-28 za 2018?

PIT-28 uiszczają osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze i zdecydowały się na opodatkowanie ryczałtowe od przychodów ewidencjonowanych. Druk ten dotyczy również przedsiębiorców, których działalność ma formę spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych, opodatkowanych ryczałtem. Po formularz ten powinni sięgnąć również osoby, których część dochodów pochodzi z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy, lecz umowa nie jest zawarta w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Stawki podatkowe, dotyczące rozliczenia ryczałtowego, różnią się dla poszczególnych rodzajów działalności. Są one ustalane pomiędzy 2% a 20% – najwięcej zapłacą przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, a najniższe stawki są przewidziane dla przetwórców własnych produktów rolnych.

 

Jeśli, z jakiegoś powodu, przedsiębiorca utracił prawo do rozliczenia ryczałtowego, musi on rozliczyć osiągnięte dochody na zasadach ogólnych. Wówczas podatnik zobligowany jest do złożenia dwóch zeznań rocznych: PIT-28 i PIT-36.

 

Do kiedy PIT-28 musi trafić do właściwego urzędu skarbowego?

W przeciwieństwie do większości najpopularniejszych zeznań PIT, takich jak PIT-37, PIT-36 czy PIT-36L, termin prawidłowego złożenia deklaracji PIT-28 upływa szybciej. O ile większość podatników zobowiązanych jest rozliczyć się urzędem skarbowym do końca kwietnia, przedsiębiorcy korzystający z podatku zryczałtowanego muszą dopełnić formalności do 2 marca 2020.

 

Decydując się na rozliczenie przy pomocy formularza PIT-28 za 2018, należy pamiętać, iż nie przysługuje wówczas możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Nie można również rozliczyć się jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Podatnikom ryczałtowym nie przysługuje również możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.

 

Będąc świadomym, do kiedy PIT-28 musi zostać rozliczony, podatnik może skorzystać z rozwiązań oferowanych przez program PIT, dzięki któremu wypełnienie rozliczenia przebiegnie bez zbędnych komplikacji. Kwoty wpisane w formularz, który zapewni program PIT, zostaną przeliczone automatycznie. Program PIT zapewnia również bezpieczeństwo w sprawie cyfrowego przesłania deklaracji na serwery Ministerstwa Finansów, a obowiązkiem podatnika będzie jedynie zachowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.  

Rozlicz PIT za 2019 Programem PIT lub online już dziś

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments