PIT-16A Karta podatkowa – jak rozliczyć PIT za 2018 na...
Redaktor
podatnik.info
Podatnik.Info

PIT-16A Karta podatkowa – jak rozliczyć PIT za 2018 na jej podstawie?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Czym jest karta podatkowa? 

Karta podatkowa, na podstawie której rozlicza się część podatników, jest jedną z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej. Tę formę opodatkowania mogą wybrać zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i spółki cywilne. Dużą zaletą, którą posiada karta podatkowa, jest fakt, że przedsiębiorca, który zdecyduje się na taki sposób rozliczania, nie musi prowadzić tradycyjnej księgowości. Co miesiąc płaci natomiast stałą kwotę podatku – niezależnie od wartości uzyskiwanych przychodów.

Karta podatkowa: prawa i obowiązki

Przed wyborem rozliczania się w formie karty podatkowej warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Oprócz wspomnianego już zwolnienia z prowadzenia ksiąg, przedsiębiorca składający PIT-16A za 2018 nie musi również składać zeznań podatkowych ani wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.

Przedsiębiorca ma natomiast obowiązek wydawania rachunków i faktur potwierdzających sprzedaż towaru lub wykonanie usługi na każde żądanie klienta. Nie może też:

  • rozliczać się wspólnie z małżonkiem – nawet z innych przychodów, poza kartą podatkową,
  • korzystać z ulg i odliczeń, poza składką na ubezpieczenie zdrowotne,
  • rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Jak rozliczyć PIT-16A krok po kroku?

Czas na złożenie PIT-16A podatnicy mają do końca stycznia. Jeśli wybierasz tę formę rozliczania się, na początku do właściwego urzędu skarbowego powinieneś złożyć inne pismo – PIT-16. Termin na przekazanie tego druku upływa 20 stycznia. Jeśli natomiast w poprzednich latach wypełniałeś PIT-16A, dodatkowy wniosek nie będzie konieczny. W kolejnych latach będziesz zobowiązany jedynie do składania PIT-16A, chyba, że:

  • złożysz przeciwną deklarację, czym oświadczysz o braku chęci rozliczania na zasadzie karty podatkowej lub
  • zlikwidujesz działalność do 20 stycznia danego roku.

Musisz też pamiętać, że do zeznania PIT-16A nie powinieneś dołączać żadnych dodatkowych załączników. Jeśli musisz rozliczyć inne przychody, oprócz tego musisz rozliczyć się na kolejnej, innej deklaracji.

PIT-16A najszybciej przez e-deklaracje

Po wypełnieniu niezbędnych formalności czas na wypełnienie właściwej deklaracji PIT-16A za 2018. Z racji tego, że podatnicy mają czas na jej złożenie jedynie do 31 stycznia, wielu z nich wybiera formę elektroniczną, by przyspieszyć termin dotarcia PIT-u do urzędu. To zdecydowanie najszybsza metoda – samo wypełnienie zeznania trwa kilka minut i jest intuicyjne. Program PIT Pro wskazuje pola, w które należy wpisać dane, a następnie sam wykonuje obliczenia.

Po uzupełnieniu deklaracji program wysyła ją do urzędu skarbowego. Jeśli pismo zostanie poprawnie przetworzone, podatnik otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla niego gwarancją, że zeznanie dotarło do urzędu na czas.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Karta podatkowa – co warto wiedzieć i o czym pamiętać?