Owies też jest zbożem, czyli poprawki w VAT zaakceptowane
Redakcja
http://sxc.hu/

Owies też jest zbożem, czyli poprawki w VAT zaakceptowane

Jeżeli prezydent podpisze poprawki zaproponowane w ostatnim czasie przez senat, już od 1 kwietnia wejdzie w życie ustawa nowelizacyjna do ustawy o VAT. Zmiany będą dotyczyć podatku od pieczywa, stawki na owies, na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce, na usługi świadczone w polskich portach morskich oraz nieodpłatnych świadczeń.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Po wielu kontrowersjach, które budził temat ciastek o dacie przydatności do spożycia dłuższej niż 14 dni, postanowiono obniżyć 23% stawkę VAT do 8% na "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże, których data minimalnej trwałości, oznaczona zgodnie z odrębnymi przepisami, nie przekracza 45 dni". Zmiana ta będzie korzystna zwłaszcza dla małych firm, których wyroby posiadają przedłużoną datę ważności głównie ze względów dystrybucyjnych.


Zadecydowano również, żeby preferencyjna 5% stawka VAT dotyczyła również owsa, jako że jest on również zbożem, tak samo jak jęczmień czy pszenica.
Przywrócono stosowanie 0% stawki VAT na obsługę morskich i lądowych środków transportu dotyczącą usług portowych., a także rozszerzono zakres jej stosowania do żeglugi śródlądowej. Poprzednie ulgi nie obejmowały spedytorów nie dokonujących przewozów, a także jednostek świadczących usługi poruszających się tylko pomiędzy polskimi portami.
Nadal ma obowiązywać zwolnienie z podatku pakietów medycznych dla pracowników firm; z takich zwolnień ciągle będą mogli korzystać oferujący usługi opieki paliatywnej (opieka nad śmiertelnie chorymi).


Zmieniono również wysokość stawki na ubranka i obuwie dziecięce - wskutek wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z października 2010 roku, który nakazywał zaprzestanie przez Polskę stosowania obniżonej stawki 8% na te artykuły (gdyż jest to sprzeczne z przepisami unijnymi), i nakazał jej podwyższenie do stawki podstawowej 23%.
Nowelizacja tej ustawy ma zacząć obowiązywać od  1 kwietnia 2011 roku, a podwyższenie stawek na artykuły dziecięce - od 1 stycznia 2012 roku.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rekordowe wpływy z VAT  w 2014 roku – fikcja czy rzeczywistość?