Nowy ład – działalność gospodarcza. Co musisz...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nowy ład – działalność gospodarcza. Co musisz wiedzieć jako samozatrudniony?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Nowy ład – działalność gospodarcza. Co musisz wiedzieć?

Od 1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie nowy program społeczno-ekonomiczny, czyli Nowy ład. Działalność gospodarcza to jeden z obszarów, w którym zajdą istotne zmiany wskutek modyfikacji dotychczasowych działań rządu. Każdy przedsiębiorca ponosi określone koszty, które wpływają na ostateczną wysokość dochodu. Wśród nich pojawia się: podatek oraz składki ZUS. To właśnie tych dwóch kwestii dotyczą najważniejsze zmiany w obszarze działalności gospodarczych.

Jakie zmiany mogą wpłynąć w największym stopniu na sytuację polskich przedsiębiorców? Bez wątpienia będą to:

 • wyższa kwota wolna od podatku,
 • podwyżka progu podatkowego,
 • większy limit przychodów w przypadku ryczałtu,
 • inny sposób opłacania składki zdrowotnej.

 Część zmian będzie miała zdecydowanie dobry wpływ na finanse przedsiębiorców. Największe wątpliwości wzbudza jednak ostatnia z modyfikacji, czyli inny sposób opłacania składki zdrowotnej planowany w ramach programu Nowy ład. Działalność gospodarcza wiąże się z koniecznością opłacania zobowiązań wobec ZUS przez podatników. Dlatego też każda zmiana w tym obszarze jest powodem burzliwych dyskusji. Jak nowy program rządu wpłynie na osoby zatrudnione w formie B2B?

nowy ład a działalność gospodarcza

Nowy ład – B2B

Planowane zmiany rządu wprowadziły wiele zamieszania i niepewności zwłaszcza w grupie osób prowadzących własne firmy. Pojawiły się głosy, że gdy rząd wprowadzi program Nowy ład, B2B przestanie się opłacać. Dlaczego padły tak negatywne prognozy? Na taką sytuację wpłynęły przede wszystkim informacje o nowym sposobie opłacania składki zdrowotnej. Rząd postanowił ujednolicić zasady obliczania tego zobowiązania.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają płacić składkę zdrowotną w takiej samej wysokości jak pracownicy. Oznacza to, że wysokość kosztów dla przedsiębiorców będzie wyższa po wprowadzeniu programu Nowy ład. B2B umożliwia aktualnie obliczanie składki zdrowotnej według schematu, w którym jej wysokość zależy przede wszystkim od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku.

Podatnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, w 2021 roku płacą składkę obliczoną od podstawy równej 75% przeciętnego wynagrodzenia z IV kwartał 2020 roku, czyli 4 242 zł. Oznacza to, że przedsiębiorca opłaca składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł.

nowy ład a działalność gospodarcza

Taki sposób obliczeń nazywamy składką ryczałtową. Jeżeli rząd wprowadzi program Nowy ład, przedsiębiorcy nie będą mogli już korzystać z takiego udogodnienia. Wysokość składki zdrowotnej będzie zależała od osiągniętego dochodu. Dodatkowo nowe zasady uniemożliwiają odliczenie składki ZUS od podatku. Nic więc dziwnego, że prognozy ekspertów nie są zbyt optymistyczne. O jaką kwotę może wzrosnąć wysokość kosztów dla przedsiębiorcy?

Jeżeli rząd wprowadzi dotychczasową wersję programu Nowy ład, jednoosobowa działalność gospodarcza będzie wiązała się z kosztami wyższymi od kilkudziesięciu nawet do kilku tysięcy złotych. Wyższą składkę opłaci przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie w formie podatku liniowego (19%). Wiele zależy również od dochodu. Jedno jest jednak pewne. Im wyższe zarobki, tym więcej masz do stracenia. Warto spojrzeć na dwa przykłady.

 • Przedsiębiorca zatrudniony na podstawie kontraktu B2B płaci podatek liniowy 19% oraz duży ZUS. Jego miesięczny przychód wynosi 15 000 zł. Załóżmy, że ma stałe koszty w wysokości 2 000 zł. Po odliczeniu składek zarabia aktualnie 9 605,67 zł. Jeżeli w życie wejdzie Nowy ład, jednoosobowa działalność gospodarcza będzie wiązała się dla niego z dochodem rzędu 8 585,51 zł. Ostateczny dochód będzie więc niższy o 1 020,16 zł.
 • Przedsiębiorca zatrudniony na podstawie kontraktu B2B osiąga przychód w wysokości 15 000 zł, który jest opodatkowany na zasadach ogólnych. Po odliczeniu kwoty wolnej od podatku oraz kosztów w wysokości 2 000 zł zostaje mu aktualnie dochód w wysokości 9 124,61 zł. Po zmianach wprowadzonych w ramach programu Nowy ład otrzyma wynagrodzenie równe 8 960,35 zł. Różnica wynosi więc zaledwie 164,26 zł.

Oznacza to, że po zmianach wprowadzonych w ramach programu Nowy ład korzystniejszym rozwiązaniem będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jak to możliwe? Odpowiedzią są nowe zasady w świecie podatków.

nowy ład a działalność gospodarcza

Nowy ład – przedsiębiorcy

Jeżeli zastanawiasz się, czy Nowy ład wprowadza również korzystne zmiany, mamy dobrą informację. Nowe przepisy wpłyną pozytywnie na finanse osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz małych firm. Rząd planuje wprowadzić dwie podstawowe zmiany dotyczące opodatkowania na zasadach ogólnych.

To musisz wiedzieć – Nowy ład: podatki! Samozatrudnienie może opłacać się w przypadku osób, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać w tym przypadku z dwóch udogodnień:

 • kwota wolna od podatków zostanie podniesiona do 30 000 zł, na czym zyska nawet 500 000 firm z dochodami do 6 000 zł miesięcznie,
 • podwyżka II progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł, co oznacza również niższy podatek dla wielu przedsiębiorców.

Powyższe zmiany wpłyną pozytywnie na osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Część osób będzie mogła uniknąć wyższego podatku w wysokości 32%. Inne osoby obniżą wysokość zobowiązania względem urzędu skarbowego dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku. Dlatego też specjaliści spekulują, że taka sytuacja może zmotywować część osób do zmiany sposobu opodatkowania.

Dodatkową zmianą w świecie podatków jest podniesienie limitu ryczałtu ewidencjonowanego z 250 000 euro do 2 mln euro. Dotyczy to dużej grupy osób wykonujących wolne zawody. Wśród nich pojawiają się między innymi: prawnicy, lekarze, księgowi, tłumacze.

nowy ład a działalność gospodarcza

Podsumowanie: Nowy ład – działalność gospodarcza

Oto najważniejsze informacje na temat tego, co zmieni się po wprowadzeniu Nowego ładu w obszarze działalności gospodarczej:

 • Jeżeli rząd wprowadzi Nowy ład, przedsiębiorcy będą musieli obliczać składki zdrowotne na takich samych zasadach jak pracownicy. Im więcej zarabia podatnik, tym wyższe będzie jego zobowiązanie. Rząd wyeliminuje tym samym składki ryczałtowe oraz ograniczy możliwość odliczenia składki od podatku.
 • Uwaga, Nowy ład – podatki! Samozatrudnienie będzie wiązało się z niższymi zobowiązaniami względem urzędu skarbowego w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.
 • Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 000 zł. Z kolei II próg podatkowy wzrośnie do 120 000 zł. Jeżeli rząd wprowadzi program Nowy ład, jednoosobowa działalność gospodarcza, opodatkowana na zasadach ogólnych będzie wiązała się z dodatkowymi preferencjami.
 • Planowane zmiany wiążą się więc z korzystniejszymi warunkami dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych. Z kolei samozatrudnieni opłacający podatek liniowy będą musieli przygotować się na otrzymywanie niższego dochodu w ostatecznej kalkulacji.
 • Dodatkowo rząd planuje podniesienie limitu przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu z 250 000 euro do 2,5 mln euro dla określonej grupy osób wykonujących wolne zawody.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Babciowe 2024 – sprawdź, co musisz wiedzieć!