Nietypowa zaleta małżeństwa. Oszczędź rozliczając...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Nietypowa zaleta małżeństwa. Oszczędź rozliczając się wspólnie

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podpowiemy, jak to zrobić i kiedy zdecydować się na jeden PIT, a także komu taka możliwość przysługuje. Bo okazuje się, że nawet gdy my powiedzieliśmy sobie tak, skarbówka może powiedzieć nam nie.


Przejdź do akapitów:


Rozliczamy się wspólnie przede wszystkim, gdy pomiędzy naszymi zarobkami jest duża dysproporcja – wtedy opłaca się to najbardziej. Bo wspólne rozliczenie to nic innego jak połączenie dochodów i wyliczenie podwójnego podatku z połowy tej sumy. Zasada jest prosta, im większa różnica w dochodach, tym większy zysk.


Przykładowo zarobiliśmy w ubiegłym roku 100 tysięcy złotych, nasz współmałżonek 10 tysięcy. To oznacza, że my zapłacimy 19 455 złote podatku, nasza druga połowa – 704. Gdybyśmy jednak rozliczali się wspólnie, podatek obliczany byłby od połowy wspólnej kwoty czyli od 55 tysięcy i wynosiłby dla każdego z nas 9241 złotych. A to oznacza, że wspólnie zaoszczędziliśmy właśnie 1677 złotych.


Wynika to z tego, że każde z  nas wpadło w inny próg podatkowy. W najlepszej sytuacji są małżonkowie, z których jeden nie ma zupełnie dochodów, a drugi osiągnął w ubiegłym roku dochód na poziomie 171 056 złotych, czyli dokładnie dwukrotność limitu kwoty, od której wpadamy w drugi próg podatkowy. Przy wspólnym rozliczeniu zyskujemy ponad 12,5 tysiąca złotych.


Wspólne rozliczanie PIT z małżonkiem - Komu się nie opłaca?


Generalna zasada jest taka, że wspólne rozliczenie jest korzystne. Ale od każdej zasady są wyjątki. Gdy oboje jesteśmy opodatkowani tą samą stawką podatku i każde z nas zarobiło powyżej 13 tysięcy złotych, wspólne rozliczenie nic nie zmieni. Pozwala tylko zmniejszyć o jeden liczbę wypełnianych PITów. 


W przypadku gdy jeden z małżonków zarobił ponad 127 000 zł rocznie, a drugi też wpadł w drugi próg podatkowy, wspólne rozliczenie nie musi być korzystne. Wówczas gorzej zarabiająca osoba, nie będzie mogła skorzystać z niższej kwoty zmniejszającej podatek. 


Wspólne rozliczenie się nie jest też rozwiązaniem, gdy jeden z małżonków zarabia powyżej miliona złotych, a drugi niewiele. Nie uchroni nas ono przed odprowadzeniem daniny solidarnościowej, która wynosi 4% podstawy opodatkowania.


Wspólne rozliczanie PIT - Kto może skorzystać


Rozliczać się wspólnie czy nie? Odpowiedź wydaje się prosta. Jednak okazuje się, że nie każdy może. Przede wszystkim musimy być małżeństwem przez cały ubiegły rok. Nowożeńcy z ulgi będą mogli skorzystać dopiero w przyszłym roku. 


Jeżeli rozwiedziemy się w ciągu roku – w tym przypadku w 2019 – też nie będziemy mogli z opcji wspólnego rozliczania się skorzystać. Wyjątkiem jest sytuacja gdy nasza druga połowa zmarła, albo w 2019 albo w 2020, ale przed złożeniem rozliczenia rocznego. Wówczas możemy rozliczyć się wspólnie. 


Dodatkowo musimy przez cały rok posiadać współwłasność małżeńską. To oznacza, że podpisanie intercyzy czy formalna separacja uniemożliwia nam wspólne rozliczenie


Ostatnim warunkiem jest to, że żadne z małżonków nie może być opodatkowane liniowo czy za pomocą ryczałtu. Choć ta ostatnia z opcji nie prywatnego najmu i dzierżawy mieszkania.


Wspólne rozliczanie PIT - Jak to zrobić?


Opcji rozliczenia się wspólnego z fiskusem jest kilka. Możemy zrobić to sami. Wówczas musimy dla każdego osobno rozliczyć koszty uzyskania przychodów, składki ZUS, stratę i ulgi odliczane od dochodu. Następnie sumujemy czyste podstawy opodatkowania, a sumę dzielimy na połowę. Dopiero wtedy obliczamy podatek i zmniejszamy o kwotę właściwą dla takiej podstawy. Pozostało już tylko pomnożyć razy dwa i na koniec odliczyć pozostałe ulgi. 


Proces jest dość skomplikowany, dlatego wygodniej jest rozliczyć się za pomocą programu, który sam wykona wszystkie te czynności. Ważne jest, by wszelkie formalności załatwić w terminie. Tylko wtedy możemy zastosować wspólne rozliczenie. 


Dlaczego warto rozliczyć się przez internet?


Rozliczenie przez internet to szybki, wygodny i bezpieczny sposób.  W sieci znajduje się mnóstwo takich programów, a jednym z najchętniej wybieranych jest podatnik.info. Nie musisz wychodzić z domu i uiszczać dodatkowych opłat. Program PIT od Podatnik.info jest prosty w obsłudze, a co najważniejsze – wyręcza Cię w całym procesie.Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy złożyć PIT za 2020? To ostatnie dni!