Do kiedy złożyć PIT za 2020? To ostatnie dni!
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Do kiedy złożyć PIT za 2020? To ostatnie dni!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Poprzednie zmiany zostały wprowadzone w związku z nowymi regulacjami dotyczącymi poruszania się w przestrzeni publicznej w celu zwalczania epidemii wirusa SARS-COV-2. Jaki termin obowiązuje w 2021 roku?

Przejdź do akapitów:

Do kiedy złożyć deklarację PIT za 2020?

Ogłoszony szeregiem rozporządzeń stan epidemii w 2019 roku wprowadził zmiany także w kwestii terminu składania zeznania podatkowego za 2019 rok do urzędu skarbowego do końca maja 2020 roku. Dzięki temu podatnicy otrzymali dodatkowy miesiąc na złożenie to o prawidłowej deklaracji PIT. Zmiana ta była szczególnie ważna dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie muszą wypełnić i rozliczyć PIT. 

26 marca 2020 roku rząd oficjalnie zadeklarował, że nie będzie pociągał podatników do odpowiedzialności wynikającej z prawa podatkowego, o ile poprawna deklaracja podatkowa zostanie złożona do 31 maja 2020 rok. Należy jednak podkreślić, że w 2021 roku rząd zrezygnował z takiego udogodnienia. Aktualnie termin na złożenie deklaracji podatkowych upływa 30 kwietnia. Oznacza to, że PIT za 2020 rok należy rozliczyć zgodnie ze standardowymi warunkami.

PIT dla przedsiębiorców − do kiedy i jak?

PIT 37, PIT 38, PIT 36, PIT-36L oraz PIT 39 należy złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2021 roku.

Warto zaznaczyć, że każdy podatnik może się rozliczyć na kilka sposobów, choć nie każdy z nich jest tak atrakcyjny, jak mogłoby się wydawać. Zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli podatnicy mogą skorzystać z tradycyjnych metod składania deklaracji podatkowej za pośrednictwem poczty. Nie jest to jednak najprostsza i najszybsza metoda. Znacznie bardziej opłacalne i skuteczniejsze okazuje się skorzystanie z dostępnych programów do rozliczania PIT przez Internet. Programy te są pomocne, ponieważ ułatwiają wykonanie wszystkich obliczeń, a także podpowiadają, z jakich ulg możesz skorzystać. 

Z jakiego programu skorzystać?

Użytkownicy jednogłośnie przyznają, że jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych programów jest podatnik.info. Powodów jest kilka, a do najważniejszych zaliczamy:

  • łatwość obsługi,
  • intuicyjny interfejs,
  • wartościowe podpowiedzi,
  • UPO będące gwarancją dostarczenia,
  • rekomendację Ministerstwa Finansów.

Do kiedy składa się PIT − prawo podatkowe

Według obowiązującego prawa podatkowego, większość podatników ma czas na złożenie odpowiedniej deklaracji PIT do ostatniego dnia kwietnia (jeżeli jest to dzień wolny od pracy, termin zostaje przesunięty na następny dzień roboczy). 

Choć w ostatnich latach terminy składania rocznych zeznań podatkowych zostały ujednolicone, część podatników – zwłaszcza przedsiębiorców – była zobowiązana do złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej do końca lutego, a właściwie do 2 marca 2020 roku. Takie zeznanie podatkowe musieli złożyć podatnicy rozliczający się na podstawie ryczałtu, czyli deklaracji PIT-28. 

Ulgi w deklaracjach PIT za rok 2020

PIT za 2020 rok obejmują niemal takie same ulgi podatkowe jak w przypadku poprzednich lat. Wśród najpopularniejszych odliczeń podczas rozliczania deklaracji znajdują się między innymi ulgi:

  • na dziecko,
  • internetowa,
  • na leki,
  • dla osób uzyskujących dochód za granicą.

Należy pamiętać, że odliczenia można podzielić na limitowane kwotowo oraz nielimitowane. Do pierwszej grupy zalicza się ulgi, które wprowadzają maksymalną wartość przysługującej preferencji. Jeżeli wydatki przekraczają ustanowiony limit, nie można ich odliczyć podczas rozliczenia PIT.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że część odliczeń obejmuje wyłącznie wybrane deklaracje składane do urzędu skarbowego. Najwięcej preferencji przysługuje podatnikom rozliczającym PIT 37. Mogą oni skorzystać z wszystkich wymienionych powyżej ulg i wielu innych. W przypadku deklaracji PIT 38 istnieje możliwość skorzystania wyłącznie z odliczenia straty z lat ubiegłych oraz podatku opłaconego za granicą. Oprócz tego część dochodów podlega zwolnieniu. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ich rodzaj oraz datę nabycia.

Podsumowanie: Kiedy i jak rozliczyć PIT?

Termin rozliczenia PIT zależy przede wszystkim od rodzaju składanych deklaracji podatkowych. Dla większości podatników będzie to maksymalnie 30 kwietnia. Zdarzają się jednak wyjątki. Dotyczy to informacji podatkowych składanych do 1 lutego 2021 roku lub 1 marca 2021 roku. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na termin na złożenie deklaracji PIT 28. W tym przypadku obowiązuje data 1 marca 2021 roku.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rozliczenie w programie podatkowym, a może w wersji papierowej, masz możliwość skorzystania z ulg podatkowych. W 2021 roku przysługuje również prawo do odliczenia darowizn na rzecz walki z COVID-19.

Nie czekaj i już dziś rozlicz swój PIT! Postaw na sprawdzony i w pełni bezpieczny program, dzięki któremu łatwo i dokładnie rozliczysz swoje zeznanie podatkowe. Powodzenia!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ostatnia chwila na złożenie PIT. Jaka kara dla spóźnialskich?