Nie tylko ulga na dziecko. Co możesz jeszcze odliczyć w...
http://sxc.hu/
podatnik.info

Nie tylko ulga na dziecko. Co możesz jeszcze odliczyć w PIT 2020?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Co mogę odliczyć w PIT 2020 oprócz ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko to jedno z najpopularniejszych odliczeń, które stosuje się zazwyczaj w deklaracjach podatkowych. Mogą z niej skorzystać wyłącznie podatnicy składający PIT-36 oraz PIT-37. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że niektóre odliczenia są dostępne niemal dla wszystkich podatników. Wśród nich pojawiają się między innymi składki zdrowotne. Wystarczy uwzględnić je w deklaracji PIT w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy oskładkowania.

Oprócz tego możesz również skorzystać z ulgi abolicyjnej, która dotyczy kwot opodatkowanych za granicą. Jest to szansa dla podatników uzyskujących dochód podlegający rozliczeniu zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki temu można uniknąć podwójnego opodatkowania lub zmniejszyć kwotę należną w Polsce. Warto również zwrócić uwagę na możliwość odliczenia kosztów związanych z korzystaniem z internetu oraz straty podatkowej.

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które w danym roku podatkowym przekazały darowizny na różne cele, jest możliwość odliczenia tych kwot w deklaracji PIT. Co może obejmować odliczenie? Będą to między innymi środki przekazane na cele charytatywno-opiekuńcze Kościołów, kult, organizację pożytku publicznego, edukację zawodową czy też walkę z COVID-19.

Specyficzną formą darowizny jest krwiodawstwo. W tym przypadku obowiązuje limit ogólny dotyczący sumy darowizn, która nie może przekroczyć wartości 6% dochodu podatnika.

Pandemia COVID-19 spowodowała również zmiany w prawie podatkowym. Dotyczy to nie tylko możliwości odliczenia poszczególnych darowizn, ale także oddania osocza do stacji krwiodawstwa. Należy podkreślić różnice, jakie pojawiają się pomiędzy krwiodawstwem, a przekazaniem osocza. W drugim przypadku obowiązuje limit wynoszący 8750 zł rocznie.

Pamiętaj również o odliczeniach, które przysługują osobom niepełnosprawnym oraz chorym. Istnieje możliwość pomniejszenia zobowiązania podatkowego poprzez odliczenia wydatków na leki, rehabilitację czy też sprzęt rehabilitacyjny.

Gdzie w PIT należy odliczyć ulgi?

Jeżeli podatnik chce skorzystać z odliczeń oraz ulg, musi uwzględnić taką informację w swojej deklaracji podatkowej. Należy to zrobić, wypełniając załącznik PIT/O. Pod tym skrótem kryje się Informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku. Dokument ten składa się z rubryk przeznaczonych na odliczenie darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, internet oraz każdą inną ulgę.

Pojawia się jednak jeden wyjątek. Jeżeli chcesz odliczyć składki ZUS, wystarczy uwzględnić taką informację w rubryce 116 oraz 117 PIT-37 lub 262 oraz 263 PIT-36.

Jak szybko złożyć zeznanie PIT i odliczyć ulgi?

Jeżeli zależy Ci na szybkim rozliczeniu podatku w urzędzie skarbowym, ponieważ czasu jest coraz mniej, możesz złożyć zeznanie PIT za pomocą programu Podatnik.info. Jest to darmowe i całkowicie bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli Ci na złożenie potrzebnych dokumentów nawet w ciągu 5 minut. Podatnik.info będzie doskonałym rozwiązaniem również dla osób korzystających z ulg oraz odliczeń.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na dziecko 2019 tylko dla osób sprawujących władzę rodzicielską?