Najbardziej wpływowi ludzie biznesu
KS
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Najbardziej wpływowi ludzie biznesu

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Liderem stawki okazał się amerykański inwestor giełdowy i społecznik Warren Buffett, a do pierwszej dziesiątki zestawienia dostał się także Mark Zuckerberg - 28-letni założyciel portalu społecznościowego Facebook. O trzy miejsca wyprzedziła go Ginni Rometty uznana przez magazyn Fortune za najbardziej wpływową kobietę świata biznesu.

Wpływowa pięćdziesiątka

Prestiżowa agencja prasowa Bloomberg L.P. specjalizująca się w informacjach gospodarczo – finansowych opublikowała kolejny ranking najbardziej wpływowych ludzi biznesu. Dziennikarze Bloomberg News wyłonili pięćdziesiątkę „zwyciężców”, którzy ich zdaniem nie tylko są wpływowymi postaciami świata biznesu, ale posiadają także ogromny wpływ na kształt całych rynków, biznesowy światopogląd, ceny obligacji czy nawet arenę polityczną. Liderem zestawienia najbardziej wpływowych postaci świata biznesu został w tym roku 82-letni prezes Berkshire Hathaway – Warren Edward Buffett. Jego przydomek „legendarny inwestor” (czasem nazywany także „wyrocznią z Omaha”, skąd pochodzi) odzwierciedla także stan jego posiadania, Buffett od wielu lat bowiem znajduje się na szczytach corocznych rankingów najbogatszych ludzi świata.

Niewiele mniej wpływową personą biznesu jest Chung Mong Koo, prezes motoryzacyjnego giganta – koncernu Hyundai Motor Group. Chung jest następcą swojego ojca, który założył Hyundai Chaebol, jednak jego prawdziwy geniusz biznesowy objawił się po podziale grupy, kiedy to Koo przejął Hyundai Motor i inwestując w segment aut luksusowych uczynił z przedsiębiorstwa piątą potęgę motoryzacyjną świata. Mniejsze wpływy zdaje się posiadać Tim Cook, obecny prezes telekomunikacyjnego giganta Apple Inc. Związany z firmą od 2002 roku Cook, objął stanowisko prezesa Apple po legendarnym Steve’ie Jobs’ie, który zrezygnował ze stanowiska z powodów zdrowotnych, 24 sierpnia 2011 roku – to właśnie pod rządami Cook’a Apple osiągnęło historyczną wartość 623,5 mld dol.

Miejsca cztery – dziesięć

Poza Warrenem Buffett, Chung Mong Koo oraz Tim’em Cook w pierwszej dziesiątce zestawienia znaleźli się także kolejno:

  • John Fredriksen, prezes Seadrill Ltd. – Cypryjczyk pochodzenia norweskiego, posiadający największą flotę tankowców na świecie. Jego obecna wartość netto to około 11 miliardów dolarów amerykańskich, z czego 7 mld ulokowanych jest w prawach do odwiertów naftowych, a pozostałe 4 mld USD we wspomnianej flocie tankowców.
  • Charles i David Koch, założyciele Koch Industries – przedsiębiorstwo składa się z całej masy mniejszych spółek aktywnych między innymi na rynku ropy naftowej, chemii, energetyki, tworzyw sztucznych i produktów spożywczych. Bracia Koch to filantropi czynnie wspierający wiele organizacji pożytku publicznego. Trudno jednak z powodu znacznego rozdrobnienia i braku wyceny giełdowej spółek zależnych wycenić ich wartość netto, jednak przyjmuje się, że wspólnie są oni o ponad 10 miliardów dolarów bogatsi od samego Billa Gates’a.
  • Yuri Milner, współzałożyciel Mail.ru Group Ltd. – trampoliną do jego kariery była organizacja największej w Rosji firmy internetowej Digital Sky Technologies – obecnie Mail.ru Group Ltd.
  • Ginni Rometty, prezes International Business Machines – to pierwsza kobieta na liście Bloomberg. Związana z IBM od 1981 roku, jest prezesem przedsiębiorstwa od stycznia 2012 - wcześniej pełniła w firmie funkcję wiceprezesa.
  • Carlos Slim, emerytowany prezes America Movil SAB – zgodnie z szacunkami, najbogatszy człowiek świata, który swojej fortuny dorobił się głównie w branży telekomunikacyjnej.
  • Tadashi Yanai, założyciel Fast Retailing Co. – w portfelu przedsiębiorcy znajduje się między innymi linia odzieżowa Uniqlo, co sprawia, że jest on obecnie jednym z najbogatszych Japończyków – jego wartość netto to około 6 miliardów dolarów.
  • Mark Zuckerberg, założyciel Facebook – legendarny już założyciel portalu społecznościowego Facebook – najmłodszy na liście Zuckerberg doprowadził w tym roku do emisji akcji Facebook’a na giełdzie.

Wśród kobiet

Ranking agencji Bloomberg zdominowany został głównie przez mężczyzn. Nieco inne spojrzenie na świat biznesu proponuje za to magazyn Fortune, który jak co roku, wyłonił setkę najbardziej wpływowych kobiet w biznesie. Listę Fortune rozpoczyna (w roku 2011 zajmowała pozycję 7 wg Fortune) siódma w rankingu Bloomberg Ginni Rometty związana z IBM od 31 lat. Tuż za nią uplasowała się prezes dobrze znanego Pepsi Co. – Indra Nooyi, emigrantka z Indii, która w wieku 22 lat przyjechała do USA. Pozycje trzecią rankingu zajęła kolejna przedstawicielka sektora IT – prezes Hewlett – Packard, Meg Whitman. Pierwszą piątkę rankingu zamykają Irene Rosenfeld (prezes Kraft Foods) oraz Ellen Kullman (prezes zarządu DuPont).


Portal Skarbiec.Biz
 

 

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Bogacze mają gest! Gates, Buffett i Zuckerberg przekazali miliardy dolarów na cele charytatywne