Na jakich drukach wystąpić o zwrot za materiały...
Redakcja
http://sxc.hu/

Na jakich drukach wystąpić o zwrot za materiały budowlane?

Zwrot VAT za materiały budowlane to sposób na obniżenie kosztów związanych z budową czy remontem domu. Aby skorzystać z ulgi, trzeba dopełnić szeregu formalności, w tym złożyć odpowiednie druki w urzędzie skarbowym.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podstawowym drukiem, który musi wypełnić podatnik starający się o zwrot VAT za materiały budowlane, jest VZM-1, a także załączniki, które warto wypełnić  wcześniej– to uprości i uporządkuje całą procedurę. Zarówno druk VZM-1, jak i załączniki do niego można skonstruować samodzielnie, nie trzeba wypełniać gotowego szablonu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Najwygodniej będzie skorzystać z aktywnych formularzy tych druków dostępnych w programie do ściągnięcia TUTAJ.

 

Istnieją dwa rodzaje załączników do wniosku VZM-1: VZM-1A i VZM-1B. W załącznikach wpisujemy numery faktur, odpowiednio dla wydatków odliczonych (VZM-1A) i nieodliczonych  (VZM-1B)w ramach ulg mieszkaniowych. Wypełniamy jeden z nich bądź oba, przy czym VZM-1B wypełniamy tylko, jeśli korzystaliśmy w latach 2004-2005 z ulgi mieszkaniowej związanej z inwestycją, do której teraz staramy się o zwrot. W załącznikach podajemy pełne numery faktur i pozycje z faktur, których dotyczy odliczenie, jeśli odliczeniu nie podlegają wszystkie pozycje z faktury. Uzupełniamy również kwotę brutto danego zakupu i kwotę podatku VAT. Jeśli dany zakup był związany z inwestycją wymagającą pozwolenia na budowę, kwotę podatku powtarzamy w kolumnie 5, a jeśli inwestycja nie wymagała pozwolenia na budowę – w kolumnie 6. Po wpisaniu wszystkich faktur i pozycji sumujemy kwoty brutto i podatku VAT.

 

Druk VZM-1 służy określeniu inwestycji, której dotyczy zwrot oraz kwoty zwrotu i przysługujących limitów. W odpowiednich miejscach podajemy datę rozpoczęcia i zakończenia inwestycji oraz obliczamy kwoty zwrotu i limitów. W druku VZM-1 powinno znaleźć się również złożenie oświadczenia o zakresie przeprowadzanego remontu, który nie wymagał pozwolenia na budowę, jeśli taki remont był przeprowadzany. Trzeba też określić sposób, w jaki chcemy otrzymać zwrot i ewentualnie podać numer rachunku bankowego. Dodatkowo odnotowujemy załączniki dołączone do wniosku: kopie faktur, kopię pozwolenia na budowę, jeśli prace go wymagały i kopię dokumentu potwierdzającego status prawny lokalu, którego remont nie wymagał pozwolenia na budowę.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak wziąć kredyt pod zwrot VAT?