Kwota wolna od podatku - 2018
Materiały prasowe
Podatnik.info

Kwota wolna od podatku - 2018

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ile wyniesie kwota wolna od podatku w 2018 roku?

Do końca 2017 roku kwota wolna od podatku wynosi 6,6 tys. zł i z przywileju tego korzysta 3,4 mln Polaków. Od 1 stycznia 2018 r. kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 8 tys. zł. W skali miesiąca będzie to wzrost na poziomie 120 zł: z 550 zł do 670 zł. Takie zmiany przewiduje nowa ustawa budżetowa na rok 2018. Według szacunków liczba beneficjentów wzrośnie tym samym do 5-6 mln osób. Takie zmiany są korzystne dla najuboższych osób. Dzięki temu ta grupa osób w ogóle nie odprowadzi podatku od dochodu do Urzędu Skarbowego.


Kogo dotyczy kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku jest przywilejem dla osób, które rozliczają się według skali podatkowej. Są to zatem podatnicy, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, zlecenie lub dzieło, a także prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (PIT-36). Nie skorzystają z niej osoby, które:

  • rozliczają ryczałt od przychodów,
  • płacą podatek liniowy,
  • są opodatkowane na szczególnych zasadach.


Warto też pamiętać, że kwota wolna od podatku dotyczy osób, które osiągają najniższe dochody. Dla osób, które w 2017 r. przekroczyły próg 11 tys. zł (który w roku 2018 zostanie zmieniony na 13-14 tys. zł), kwota wolna od podatku nadal będzie wynosić 3.091 zł.


Jak obliczyć kwotę wolną od podatku?

Kwota wolna od podatku nie dotyczy wyłącznie osób, które osiągają dochód w wysokości 8 tys. zł. Może być ona różna, co zależy od wysokości dochodów ze wszystkich źródeł podatnika, które są opodatkowane na tzw. zasadach ogólnych. Aby ją obliczyć, trzeba kolejno odjąć od wynagrodzenia:

  • koszty podatkowe,
  • ulgi podatkowe (za wyjątkiem ulgi prorodzinnej, abolicyjnej oraz ulgi na innowacyjność).


Otrzymany wynik będzie oznaczał wysokość dochodu podatnika. Należy obliczyć na jego podstawie podatek, który następnie wystarczy odjąć od kwoty dochodu. Kolejny próg przy obliczaniu kwoty wolnej od podatku ma zostać zmieniony na 13-14 tys. zł. Tutaj im wyższy dochód, tym mniejsza kwota wolna od podatku. Do końca roku 2017 przedziały wyglądają jak poniżej:


Kwota wolna od podatku a ulgi podatkowe

Zmiana kwoty wolnej od podatku nie wpłynie negatywnie na ulgi podatkowe. Jednak warto mieć na uwadze, że w roku 2018 wprowadzone zostaną zmiany w PIT, które obowiązywać będą podatników rozliczających się za rok podatkowy 2017. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Zmiany w PIT 2018.


Kwota wolna od podatku a rozliczenie ze współmałżonkiem lub dla osób samotnie wychowujących dziecko

W sytuacji rozliczenia ze współmałżonkiem podatek pobierany jest w podwójnej wysokości. Wartość dochodów podatnika i jego małżonka, którą bierze się pod uwagę, liczona jest od połowy sumy dochodów obu małżonków. Skutkuje to prawem do skorzystania przez oboje małżonków z wyższej kwoty wolnej od podatku.


W praktyce oznacza to, że dochód jest sumowany, a następnie dzielony na dwie osoby. Wynik tego działania sprawia, że dochód osoby, która zarabia więcej, jest pomniejszony, co uprawnia ją do skorzystania z większej kwoty wolnej od podatku. Takie samo prawo ma druga osoba, która zarabia mniej - w ten sposób jej dochód po podziale jest wyższy. Może ona skorzystać z takiej samej ulgi, jak jej współmałżonek.


Kwota wolna od podatku a zaliczki na podatek w ciągu roku

Zaliczki na podatek od dochodu po zmianach kwoty wolnej od podatku, będą pobierane na tych samych zasadach co do tej pory. Dotyczy to osób, które nie przekroczą 85.528 zł dochodu. W przypadku osób, których dochód przekroczy 127 tys. zł, zaliczki nie będą pomniejszane o kwotę obniżającą podatek.


Zamiana, która wejdzie od stycznia 2018 r. nie oznacza, że osoby, które wpłacają zaliczki w ciągu roku podatkowego, nie będą mogły skorzystać z nowej kwoty wolnej od podatku. Należy ująć podwyższoną kwotę wolną od podatku w swoim rozliczeniu.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak obliczyć ulgę mieszkaniową 2022? Ekspert odpowiada!