Który urząd skarbowy jest właściwy? Sprawdź, gdzie...
pixabay.com
Podatnik.Info

Który urząd skarbowy jest właściwy? Sprawdź, gdzie złożyć PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podanie nieprawidłowego adresu to częsta pomyłka w zeznaniach rocznych. Taki błąd może kosztować podatnika nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Urząd skarbowy podlega pod miejsce zamieszkania

Kluczową pomyłką podatników jest wskazanie w formularzu PIT nie miejsca zamieszkania, a miejsca zameldowania, figurującego w dowodzie osobistym. Podatki trzeba natomiast odprowadzać tam, gdzie przebywa się w ciągu roku. Właściwy urząd skarbowy to ten, pod który podatnik podlegał 31 grudnia w roku, za który się rozlicza.

Jedynym wyjątkiem są osoby opodatkowane na zasadzie karty podatkowej. Urząd skarbowy, w którym powinni złożyć zeznanie, to ten znajdujący się w miejscu położenia zakładu, który podatnik wskazał w formularzu CEIDG-1.

Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem

Co w przypadku składania zeznania podatkowego razem z małżonkiem? W takiej sytuacji urząd skarbowy, do którego powinna trafić deklaracja to również ten podlegający pod kryterium miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Co, jeśli małżonkowie posiadają różne adresy? Wówczas mają możliwość wyboru, w którym urzędzie złożą PIT. Powinni wskazać go w zeznaniu podatkowym.

Uwaga, ta reguła dotyczy jedynie wypełnianych wspólnie formularzy PIT-36 i PIT-37. Jeśli małżonkowie rozliczają dochody, które nie podlegają wspólnemu opodatkowaniu, wtedy każde z nich może podlegać pod inny urząd skarbowy i to tam powinno wysłać deklarację.

Rozliczenie PIT online

Jaki urząd skarbowy powinieneś wybrać, jeśli zdecydowałeś się na wysłanie formularza PIT online? Miejsce złożenia zeznania nie zmienia się w zależności od formy jego przekazania, a więc Twoim urzędem skarbowym będzie ten, pod który podlega miejsce, w którym mieszkałeś 31 grudnia poprzedniego roku.

Dlaczego warto zdecydować się na wysłanie PIT online? To najwygodniejszy sposób na dostarczenie zeznania do urzędu, jeśli przeprowadziłeś się w inne miejsce. Złożenie deklaracji osobiście często zajmuje cały dzień, co dla niektórych podatników jest trudne do zrealizowania. Z kolei wypełnienie formularza PIT online zajmuje tylko kilka minut. Gwarancją, że dokument dotarł do urzędu jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które otrzymuje podatnik po dotarciu PIT-u do fiskusa.

Autor artykułu Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak prawidłowo zapłacić dopłatę podatku za 2020?