Który urząd skarbowy jest właściwy? Sprawdź, gdzie...
Beata Michoń
pixabay.com
Podatnik.Info

Który urząd skarbowy jest właściwy? Sprawdź, gdzie złożyć PIT

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podanie nieprawidłowego adresu to częsta pomyłka w zeznaniach rocznych. Taki błąd może kosztować podatnika nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Urząd skarbowy podlega pod miejsce zamieszkania

Kluczową pomyłką podatników jest wskazanie w formularzu PIT nie miejsca zamieszkania, a miejsca zameldowania, figurującego w dowodzie osobistym. Podatki trzeba natomiast odprowadzać tam, gdzie przebywa się w ciągu roku. Właściwy urząd skarbowy to ten, pod który podatnik podlegał 31 grudnia w roku, za który się rozlicza.

Jedynym wyjątkiem są osoby opodatkowane na zasadzie karty podatkowej. Urząd skarbowy, w którym powinni złożyć zeznanie, to ten znajdujący się w miejscu położenia zakładu, który podatnik wskazał w formularzu CEIDG-1.

Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem

Co w przypadku składania zeznania podatkowego razem z małżonkiem? W takiej sytuacji urząd skarbowy, do którego powinna trafić deklaracja to również ten podlegający pod kryterium miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Co, jeśli małżonkowie posiadają różne adresy? Wówczas mają możliwość wyboru, w którym urzędzie złożą PIT. Powinni wskazać go w zeznaniu podatkowym.

Uwaga, ta reguła dotyczy jedynie wypełnianych wspólnie formularzy PIT-36 i PIT-37. Jeśli małżonkowie rozliczają dochody, które nie podlegają wspólnemu opodatkowaniu, wtedy każde z nich może podlegać pod inny urząd skarbowy i to tam powinno wysłać deklarację.

Rozliczenie PIT online

Jaki urząd skarbowy powinieneś wybrać, jeśli zdecydowałeś się na wysłanie formularza PIT online? Miejsce złożenia zeznania nie zmienia się w zależności od formy jego przekazania, a więc Twoim urzędem skarbowym będzie ten, pod który podlega miejsce, w którym mieszkałeś 31 grudnia poprzedniego roku.

Dlaczego warto zdecydować się na wysłanie PIT online? To najwygodniejszy sposób na dostarczenie zeznania do urzędu, jeśli przeprowadziłeś się w inne miejsce. Złożenie deklaracji osobiście często zajmuje cały dzień, co dla niektórych podatników jest trudne do zrealizowania. Z kolei wypełnienie formularza PIT online zajmuje tylko kilka minut. Gwarancją, że dokument dotarł do urzędu jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które otrzymuje podatnik po dotarciu PIT-u do fiskusa.

Autor artykułu Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak prawidłowo zapłacić dopłatę podatku za 2020?