Klęska urodzaju, czyli jak rozliczyć kilka PIT-ów
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Klęska urodzaju, czyli jak rozliczyć kilka PIT-ów

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przejdź do akapitów:


Jedna umowa i to jeszcze na etat, to marzenie niejednego pracownika. Wtedy rozlicznie z fiskusem jest banalnie proste. Ale co jeśli na koniec lutego zostaliśmy z kilkunastoma PIT-ami 11 od różnych pracodawców? Taka sytuacja ma miejsce między innymi gdy jesteśmy zatrudnieni w jednej firmie i dorabiamy na umowie zlecenie lub o dzieło, w innej. 


Jak to rozliczyć? Zasada jest prosta – zazwyczaj na jednym formularzu PIT 37 lub PIT 36. W rubrykach formularza zliczamy przychody, dochody, koszty uzyskania przychodu oraz zaliczki na podatek, a także na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne ze wszystkich PIT-ów 11.  


Rozliczenie PIT - Umowa o pracę


Jeżeli w ciągu roku pracowaliśmy w kilku firmach na umowach o pracę rozliczając się musimy zsumować poszczególne okienka zawierające przychody i zaliczki, czyli pola od 37 do 43 w PIT 37. Ważne jest by pamiętać, że w takim przypadku musimy pilnować by koszty uzyskania przychodu nie przekroczyły  konkretnych kwot. Łącznie to 2002,05 zł, chyba że pracujemy w innej miejscowości niż mieszkamy i z tego tytułu nie otrzymujemy dodatku za rozłąkę. Wówczas kwota ta wzrośnie do 2502,56 zł.


Konsekwencją kilku umów, może być przekroczenie progu podatkowego. Nastąpi to wtedy, gdy przypadku każdej z umów mieścimy się w progu, ale gdy zsumujemy nasze roczne dochody, okaże się, że kwota ta przekroczy  85 528 złotych. Wtedy od nadwyżki powinniśmy rozliczać się stawką 32 procent. Nasi pracodawcy odliczali nam jednak niższy podatek, dlatego ostatecznie może okazać się, że zamiast otrzymać pieniądze ze skarbówki, będziemy musieli jej pewną kwotę zwrócić. Musimy to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia. 


Gdy pracujemy na etacie możemy dla naszego pracodawcy wykonać jakieś zlecenie. W takim przypadku składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od tej umowy pobrane zostaną na takiej samej zasadzie jak te od umowy o pracę. A informacje dotyczące takiej umowy znajdą się na jednym formularzu PIT 11. Taka sama zasada dotyczy umów o dzieło.


Rozliczenie PIT - Własna działalność


Pewna istotna zmiana następuje gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Nawet jeżeli oprócz prowadzenia firmy, pracujemy na etacie, zamiast PIT 37, wypełniamy PIT 36.


Ważne jest, by pamiętać, że jeżeli pracujemy na etacie, a w ciągu roku rozpoczęliśmy działalność gospodarczą, musimy złożyć pracodawcy oświadczenie o nieodliczaniu od wynagrodzenia kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 46,33 zł miesięcznie. Kwotę zmniejszającą podatek będziemy bowiem odliczać od przychodów z działalności gospodarczej.


Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy zdecydowaliśmy odprowadzać podatek liniowy w wysokości 19 procent .  W takim przypadku konieczne jest złożenie dwóch oddzielnych deklaracji PIT. Pracę etatową rozliczamy w PIT 37, działalność – PIT 36L. Gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie, nie będziemy mogli rozliczyć się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ulgi te są jedynie przywilejem przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. 


Nie możemy też skorzystać z ulgi na dzieci, na internet czy rehabilitacyjnej.


Rozliczenie PIT - Kilka umów o dzieło lub zleceń


A co w przypadku gdy w ciągu roku wykonujemy wiele zleceń? W takim przypadku wszystko zależy od tego, ile warte jest takie zlecenie lub wykonane dzieło. Jeżeli na umowie kwota nie przekracza 200 złotych, wówczas ten, kto nas zatrudnia pobiera i wpłaca na konto urzędu skarbowego podatek w wysokości 18, a od października 2019 - 17 procent przychodu. Nie podlega on wtedy obniżaniu o koszty jego uzyskania. 


Natomiast gdy kwota jest wyższa niż 200 zł, od wynagrodzenia pracodawca odejmuje koszty uzyskania przychodu – zazwyczaj 20 procent, chyba że dojdzie od przekazania praw autorskich, wówczas zazwyczaj to 50 procent. Dopiero wtedy od otrzymanej w ten sposób kwoty liczymy 18 procent. 


To najpopularniejsze kombinacje, ale hipotetycznie można wyobrazić sobie ich znacznie więcej. Dlatego najłatwiej rozliczyć się za pomocą programu, który sam wyliczy nasz podatek uwzględniając wszelkie ulgi i rodzaje umów. Pozwala też uniknąć błędów rachunkowych, o które w przypadku kilku czy nawet kilkunastu umów nie będzie trudno.


Jak rozliczyć PIT? Najlepiej przez internet! Jest to najszybsza, a zarazem najbezpieczniejsza forma złożenia zeznania! Skorzystaj z programu podatnik.info i rozlicz się w 5 minut!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-36 czy 37? Najważniejsze różnice między formularzami