Janusz Filipiak
Domena publincza

Janusz Filipiak

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Prof. zw. dr hab. inż. Janusz Filipiak urodził się w 1952 roku w Bydgoszczy. Tam też spędził swoje dzieciństwo. Kiedy skończył 19 lat przeprowadził się do Krakowa, gdzie podjął studia na Akademii Górniczo Hutniczej. Od początku Filipiak był mocno związany z informatyką. Po zakończeniu studiów magisterskich zdobycie doktoratu zajęło mu zaledwie trzy lata. Później, zaczął habilitację, aż finalnie w 1991 roku został profesorem, a nominację odebrał z rąk Prezydenta Lecha Wałęsy. Janusz Filipiak specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących telekomunikacji, w tym sieciach zintegrowanych i teleinformatyką. Profesor może się pochwalić licznym dorobkiem naukowym. W swojej karierze napisał ponad sto opracowań poświęconych telekomunikacji i teleinformatyce oraz sześć książek. Część z nich została również przetłumaczona i wydana w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy zachodniej.


Filipiak nie od razu doszedł do pieniędzy. Skromna pensja pracownika naukowego nie pozwalała mu na dalszy rozwój. Jako nauczyciel akademicki dysponował sporą ilością wolnego czasu i dorabiał sobie pracując jako stróż na jednym z krakowskich osiedli. Przed założeniem swojej firmy pracował w France Télécom we Francji i na University of Adelaide w Australii. Prowadził również różne projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.


Historia firmy Comarch przypomina trochę historię powstawania amerykańskich gigantów z Doliny Krzemowej. Janusz Filipiak, wtedy już 40 letni profesor i pracownik AGH, budowę swojego imperium zaczął przez przypadek. W tym czasie Telekomunikacja Polska przygotowywała się do modernizacji swojego systemu teleinformatycznego. Janusz Filipiak, za namową rektora uczelni, na której pracował oraz swojej żony, postanowił wykorzystać moment i wraz z trzema swoimi studentami założył firmę. Spółka początkowo swoją siedzibę miałą (co prawda nie w garażu a w małym pokoju) w pokoju jednego z krakowskich akademików. Profesor Filipiak, po udanej współpracy z Telekomunikacją Polską, postanowił w dalszym ciągu rozwijać firmę i stawiać przy tym na młodych ludzi. Zatrudniał głównie studentów i absolwentów kierunków informatycznych. Dzięki takim zagraniom mógł nie tylko zaoszczędzić na pensjach, ale również wnieść świeżość i nowe pomysły w branże teleinformatyczną. Ważnym ruchem dla Janusza Filipiaka i dla całej firmy Comarch było przejęcie spółki w 1998 roku. Od tego czasu Profesor Filipiak, wraz ze swoją żoną posiadają pakiet większościowy swojej firmy.


Janusz Filipiak, jak udowodnił przez lata, to nie tylko autorytet z dziedziny telekomunikacji i teleinformatyki, ale również doskonały menadżer. Jego działania, chociaż czasami wydawały się niecodzienne, to przynosiły duże zyski dla Comarchu. W jednym z wywiadów Filipiak wspomniał, że kiedy wchodził na rynek amerykański, postanowił wykonać projekt systemu informatycznego dla jednej z firmy telekomunikacyjnych z Miami całkowicie za darmo. Stwierdził, że pozwoli mu to na zdobycie renomy, a dobrze wykonany projekt i rekomendacje właściciela otworzą mu drogą nie tylko na Stany Zjednoczone, ale na dużo szerszy obszar. Tak się rzeczywiście stało. Obecnie Comarch zatrudnia prawie sześć tysięcy pracowników nie tylko  w Polsce, ale również w 32 biurach za granicą.


Janusz Filipiak stworzył firmę, która jest jednym z największych na świecie producentów systemów, które służą do zarządzania programami lojalnościowymi i konkuruje z takimi gigantami jak na przykład Oracle. Wraz ze swoją małżonką od dziesięciu  lat regularnie trafiają na listę najbogatszych Polaków. W 2018 roku para znalazła się na siedemdziesiątym trzecim miejscu w rankingu stu najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. Ich majątek szacuje się na 523 miliony złotych. Oprócz zamiłowania do informatyki, Filipiak jest również fanem piłki nożnej. W 2004 roku Profesor stał się właścicielem klubu MKS Cracovia. Janusz Filipiak, pomimo tego, że na co dzień mieszka w Szwajcarii to często podkreśla swoją polskość oraz fakt, że Comarch to polski pomysł z polskim kapitałem. Jego motto brzmi: „Firmą trzeba zarządzać jakby była armią, ale tak jakby znajdowała się w stanie wojny”.


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od wynajmu mieszkania 2023 – wszystko, co musisz wiedzieć