Jakie ulgi możesz odliczyć korzystając z formularza...
Justyna Nowak
Podatnik.info
Podatnik.Info

Jakie ulgi możesz odliczyć korzystając z formularza PIT-38 za 2018?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Warto pamiętać o tym, że rozliczenie za pomocą PIT-38 uniemożliwia zastosowanie większości odliczeń podatkowych. Przeczytaj o tym, z jakich ulg możesz skorzystać.

 

Ulgi, które rozliczysz w PIT-38 za 2018 rok

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy z tego, że składając PIT-38, nie może rozliczyć się z popularnej ulgi na dziecko czy internet. Co więcej, małżonkowie nie mogą złożyć wspólnej deklaracji PIT-38. Czy Ty też, zastanawiasz się, z jakich ulg  i odliczeń możesz skorzystać przy wypełnianiu PIT-38 za 2018? Są to:

  • rozliczenia straty z lat ubiegłych,

  • podatki od dochodu uzyskanego za granicą, zapłacone za granicą, rozliczane na PIT/ZG.

Jak widzisz, lista dostępnych udogodnień dla podatnika przy składaniu PIT-38 za 2018 rok jest zawężona.

 

Ulga od dochodu uzyskanego za granicą

Ulga od dochodu za granicą, która jest wykazywana na PIT/ZG, obowiązuje wyłącznie w przypadku osiągnięcia dochodów kapitałowych poza obrębem ojczystego kraju. Co ważne, tylko wtedy, gdy zapłaciłeś od nich podatek. Masz wtedy prawo do odliczenia kwoty odpowiadającej należności zapłaconej w obcym kraju.

 

Co w przypadku, gdy osiągnąłeś dochody kapitałowe za granicą, jak i na terytorium Polski? Po pierwsze powinieneś je zsumować. Następnie, od łącznej sumy dochodów możesz odliczyć kwotę równą podatkowi dochodowemu, który zapłaciłeś za granicą.

 

Jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych w PIT-38 za 2018 rok?

Jest to ulga przysługująca osobom, które w ostatnich pięciu latach wykazały stratę z giełdy. Jeśli wykazałeś ją w PIT-38 2019, możesz wykorzystać to do obniżenia swojego podatku dochodowego. Strata może zostać przez Ciebie odliczona w ciągu pięciu kolejnych lat. Pamiętaj o tym, że maksymalna kwota odliczenia w PIT-38 za 2018 rok, nie może przekroczyć 50% całej straty. Stratę z lat ubiegłych możesz wpisać w polu w sekcji C (dochody i straty).

 

Łatwe rozliczenie z programem PIT-PRO

Obawiasz się rozliczenia z fiskusem? Skorzystaj z programu PIT PRO, który ułatwi Ci złożenie PIT-38 online. Aplikacja pokieruje Cię przez poszczególne pola i sprawdzi poprawność naniesionych danych. Następnie zeznanie zostanie wysłane do wybranego przez Ciebie urzędu skarbowego, a Ty otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru będące gwarancją dostarczenia deklaracji na czas.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-38 bez formularza PIT-8C. Czy jest to możliwe w PIT 2019/2020?