Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Jak długo trzeba przechowywać dokumenty podatkowe?
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak długo trzeba przechowywać dokumenty podatkowe?

Podziel się tym artykułem:   

30 kwietnia 2019 roku mija termin rozliczenia się z fiskusem. Podatnicy muszą jednak pamiętać, że należy zachować dokumenty potwierdzające wysokość ubiegłorocznych przychodów, aby nie narazić się na nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego.

Aktualizacja artykułu na dzień 20.02.2019 roku!

 

Wiele osób zastanawia się, czy i jak długo trzeba trzymać w domowym archiwum materiały świadczące o wysokości zarobków uzyskanych w 2018 roku. Jak wynika z art. 70 ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
  

Oznacza to, że dokumenty za pomocą których wypełniliśmy zeznanie PIT za 2018 rok, należy przechowywać do końca 2024 roku na wypadek kontroli skarbowej. Ponadto podatnicy rozliczający się za pośrednictwem internetu powinni pamiętać, że przez taki sam okres trzeba przechowywać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). W prosty i wygodny sposób można je przechowywać w Moje Centrum Podatnika.
  

Jakie dokumenty kontroluje fiskus?

Do najczęściej kontrolowanych przez urzędników dokumentów należą formularz PIT-11 (informacja pracodawcy o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) oraz PIT-8C (m. in. informacja o dochodach z kapitałów pieniężnych oraz o wypłacanym stypendium). Oprócz tego dokumenty świadczące o prawidłowym wypełnieniu PIT powinny zachować osoby, które:
 

  • uzyskały przychody za granicą (np. z odsetek, dywidend itd.),
  • pomniejszyły osiągnięty dochód (np. o wartość darowizny),
  • odliczyły wyższe niż zryczałtowane koszty uzyskania przychodów.

 

Kto musi przechowywać dokumenty dłużej niż 5 lat?

W niektórych przypadkach podatnicy muszą dłużej niż 5 lat zachować wymagane przez fiskus dokumenty. Przede wszystkim dotyczy to osób rozliczających stratę z ubiegłych lat z prowadzonej działalności gospodarczej lub sprzedaży akcji. Można ją odliczać przez 5 lat od momentu jej powstania w dowolnych proporcjach, ale nie więcej niż połowę w jednym roku. Oznacza to, że urzędnicy mogą żądać od podatnika dokumentów z roku poniesienia straty.
  

W praktyce może to oznaczać konieczność przechowywania dokumentów aż przez 11 lat. Stanie się tak np. w przypadku, kiedy podatnik poniesie stratę w 2018 roku, a następnie przez 5 lat będzie ją odliczał w równych częściach. W konsekwencji dokumenty z 2018 roku (moment poniesienia straty) trzeba zachować do 2029 roku, czyli do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego za 2024 rok.
  

Podobnie dłużej niż 5 lat dokumenty powinni przechowywać przedsiębiorcy dokonujący odpisów amortyzacyjnych lub osoby unikające płacenia podatku podczas sprzedaży nieruchomości w ramach ulgi mieszkaniowej. Często również urzędnicy żądają od podatników przedstawienia dokumentów z przed wielu lat w trakcie trwania postępowania dotyczącego uzyskania dochodów nieujawnionych. Powszechne jest także domaganie się udowodnienia, że poszczególne środki finansowe faktycznie zostały wydane na konkretny cel. Dlatego warto trzymać dokumenty nawet z przed kilkunastu lat. Pozwoli to nam uniknąć nieoczekiwanych kłopotów ze strony fiskusa. 

  

Rozlicz PIT Online 2018/2019 już dziś! 

 

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem: