Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2019 rok?
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak zapłacić niedopłatę podatku w PIT za 2019 rok?

W 2020 roku podatnicy mają czas do 30 kwietnia na złożenie PIT za 2019 rok w urzędzie skarbowym. W chwili, gdy prześlą deklarację podatkową fiskusowi dowiedzą się, czy przysługuje im nadpłata podatku, bądź czy muszą dopłacić skarbówce daninę za ubiegły rok.

Przejdź do następnych akapitów:

Nadpłata a niedopłata podatku PIT

Znaczna większość podatników rozliczających się za 2019 rok wypełnia PIT-37 na podstawie druku PIT-11 otrzymanego od pracodawcy/zleceniodawcy. Niedopłata podatku następuje, gdy w polu 123 w części H formularza PIT-37 wystąpi różnica pomiędzy kwotą podatku należnego fiskusowi, a sumą zaliczek pobranych przez płatnika (pracodawcę/zleceniodawcę) na poczet podatku dochodowego:

podatek do zaplaty

Natomiast nadpłata podatku nastąpi, gdy w polu 130 deklaracji PIT-37 wystąpi różnica pomiędzy sumą zaliczek pobranych przez płatnika (pracodawcę/zleceniodawcę), a podatkiem należnym urzędowi skarbowemu:

podatek do zwrotu


Do kiedy zwrot nadpłaty podatku?


Urząd skarbowy ma 3 miesiące na zwrot podatku
podatnikowi w przypadku, gdy w deklaracji PIT-37 nastąpi nadpłata podatku. Oznacza to, że jeżeli np. złożymy zeznanie roczne w skarbówce 11 kwietnia 2020 roku, to fiskus może nam przelać należną kwotę maksymalnie do 11 lipca 2020 roku. W praktyce oznacza to, że im dłużej będziemy zwlekać z rozliczeniem za ubiegły rok, tym później na nasze konto trafi nadpłata podatku.

Czas oczekiwania na zwrot przysługującej nadpłaty znacznie skraca sytuacja, jeśli podatnik rozliczy się z urzędem skarbowym online. W takim przypadku urzędnicy nie muszą ręcznie weryfikować danych wpisanych w deklaracji PIT-37, dzięki czemu wielokrotnie znacznie szybciej przelew na konto od skarbówki otrzymują osoby rozliczające się w formie elektronicznej.

Oznacza to, że najlepiej rozliczyć się z fiskusem przez internet tuż po otrzymaniu od pracodawcy druku PIT-11. Dzięki temu nadpłata podatku może trafić nasze konto już po tygodniu od momentu złożenia PIT-37. Im późniejszy termin rozliczenia za 2019 rok, tym dłuższy czas oczekiwania na przelew ze strony fiskusa. Składając deklarację podatkową za pośrednictwem programu PIT pro /2020 mamy pewność, że zwrot podatku nastąpi nie później niż do 45 dni od złożenia PIT.


Kiedy niedopłata podatku PIT?

Niedopłata podatku oznacza, że podatnik uzyskał znaczną różnicę pomiędzy podatkiem należnym naliczonym przez urząd skarbowy, a zaliczkami pobranymi przez płatnika/zleceniodawcę na poczet podatku dochodowego. Najczęściej zdarza się to w przypadkach, kiedy:

  • podatnik nie rozliczył wszystkich zaliczek miesięcznych,
  • miesięczne zaliczki na podatek były pobierane według stawki 18 proc., a dochody podatnika przekroczyły próg podatkowy 85 528 zł, więc powinny być opodatkowane według wyższej stawki 32 proc.,
  • jeśli podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł rozliczanych według 18 proc. podatku dochodowego, a łącznie przychody spowodowały przekroczenie progu podatkowego i konieczność zastosowania 32 proc. stawki,
  • jeżeli podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł i doszło do podwójnego uwzględnienia kwoty wolnej od podatku.


Skala podatkowa w rozliczeniu PIT za 2019 rok

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

Ponad  

Do

 

 

85 528 zł

18 proc. minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł)

85 528 zł

 

15 395,04 zł + 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł 

 

Jaki termin na zapłatę niedopłaty podatku?

Podobnie jak PIT-37, gdy nastąpi niedopłata podatku podatnik w 2020 roku ma czas na zapłatę jej fiskusowi do 30 kwietnia. Można to zrobić za pomocą przelewu bankowego lub za pośrednictwem poczty. Niedopłatę podatku wpłacamy na indywidualny rachunek rozliczeniowy tzw. mikrorachunek. Numery konta bankowego generujemy na stronie Ministerstwa Finansów. W przypadku zapłaty niedopłaty PIT, prawidłowo wypełniony papierowy druk powinien wyglądać następująco:

Loading Comments